Нам просто треба вижити до ранку

Нам просто треба вижити до ранку

Три лютих роки
Укрінформ
Кореспондент зустрівся із захисниками Ірпеня на тому самому місці, де три роки тому був їхній блокпост

Минає третя річниця відтоді, як київські передмістя Буча, Ірпінь і Гостомель були звільнені від російських загарбників. Незважаючи на щодобові нальоти ворожих «шахедів» і ракет, Київщина поступово оговтується, розчищає руїни і попелища, відбудовується. Люди поволі, але повертаються до рідних міст і селищ. На місцях, де ще на початку 2022 року точилися запеклі бої, нині, поруч зі зведеними укріпрайонами, місцеві комунальники засаджують клумби і встановлюють обеліски.

Із «Сарматом», «Мухою» і «Балабасом» ми розмовляємо в Ірпені на тому самому місці, де три роки тому був облаштований їхній блокпост.

Хлопці делегують спілкування з пресою своєму колишньому командирові, погоджуючись, що він розкаже «все як було», а коли що, нагадають деталі.

У НОВІЙ РЕАЛЬНОСТІ

- Це район «Ірпінських Липок». До «повномасштабки» тут, поблизу військового шпиталю, серед корабельних сосен виріс сучасний житловий комплекс. Це був затишний і дуже мальовничий район нашого міста. Чисте повітря, виїзд у бік Гостомеля на Київ, краса. Усе змінилося за лічені години від початку російського вторгнення, – розповідає «Сармат».

Віталій Кожокарь
Віталій Кожокарь

Віталій Кожокарь, він же «Сармат» – колишній командир підрозділу місцевих добровольців. Тут, поблизу «Ірпінських Липок», у лютому–березні 2022 року він і його побратими тримали оборону міста біля виїзду на «Варшавку». Свою позицію хлопці «охрестили» «Караван Гала», за назвою місцевого ресторанчика, розташованого неподалік. Їх блокпост контролював один із чотирьох виїздів з Ірпеня. Були ще інші: «Синергія», «Жираф» і «Стоянка».

Тоді, у перші дні великої війни, добровольчий підрозділ Віталія сформувався стихійно – із ветеранів-атовців, волонтерів, активістів та й просто звичайних чоловіків, подекуди таких, які раніше ніколи не служили у війську, але були сповнені рішучості боронити своє місто, рідних і близьких.

- Із 2014-го я волонтерив, – згадує «Муха» – підтягнутий, моложавий 58-річний Олександр Благій. – На війну в Ірпені я потрапив «із корабля на бал». 23 числа з напарником виїхали з Донбасу додому, і ранок наступного дня зустріли вже тут, у новій реальності. Звісно, одразу пристав до товариства, ніяких роздумів чи сумнівів у своїх діях не було.

Олександр Благій
Олександр Благій

Зброю хлопці отримали у військкоматі вже наступного дня, 25 лютого.

- Одразу вирушили на «Варшавку», до мосту, де на той час догорала розгромлена українською артою колона орків, які намагалися прорватися до Гостомеля, – пригадує «Сармат». – Тоді й стався наш перший вогневий контакт із росіянами.

Фото: AA
Фото: AA

ПРО ХАЛЕПУ, АДРЕНАЛІН І ПЕРШУ КОНТУЗІЮ

На мосту все ще чаділа техніка окупантів, детонували боєприпаси, до неба здіймалися стовпи чорного їдкого диму. На підході до того побоїща група, яку очолив Кожокарь, розбившись на трійки-двійки, наштовхнулася на одягнутих у чорне, озброєних росіян. Це були недобитки з ОМОНу і Росгвардії, яких наші артилеристи «накрили» на мосту. Зав’язалася перестрілка. Орки швидко зрозуміли, що навпростець, через дорогу, їм не пройти, і почали через ліс обходити групу «Сармата», сподіваючись її оточити.

- В якийсь момент ми з побратимом опинилися поруч удвох. На ходу важко було зорієнтуватися, звідки по нас ведеться вогонь, і ми заскочили за укриття із складених бетонних блоків, – згадує той бій Віталій.

Хлопці побачили, як один із бійців їхньої групи висунувся занадто далеко вперед і росіяни затисли його стрілецьким вогнем. Довелося, відволікаючи увагу ворога на себе, прикривати відступ товариша. А коли тому вдалося вирватися з халепи і відійти, залишившись удвох, «Сармат» із напарником зрозуміли, що це така собі, поганенька, історія в них виходить. Боєприпаси закінчуються, по паркану поруч цокотять кулі, і орки, судячи зі всього, уже обходять їх із флангу – через двори приватного сектора. Потрібно було також відходити.

Шлях відступу лежав через дорогу, а вона наскрізь прострілювалася із дворів, в яких засіли окупанти. Не встигли Олександр із товаришем вирішити, що робити далі, як в цей момент прилетіло…

Рвонуло за кілька метрів від їхнього імпровізованого укриття.

- Пам’ятаю дзвін у вухах і чорний дим. Диво, але нас не зачепило уламками, лише вдарило щебнем по ногах, ото й усе. Ну, і контузило, звичайно, – усміхається Кожокарь. – Голова як бубен, гуде. Пощастило.

Через дорогу напарники рвонули не змовляючись, «на адреналіні». Проскочили її по діагоналі, до високих кущів, за якими був паркан. Уже десь у дворах приватного сектора, з купи навалених одна на одну дошок, «Сармат» помітив, як через дорогу услід за ними бігли одягнуті в чорне фігурки зі зброєю. Нарахував шістьох, і коли вони скупчилися, «полоснув» туди з автомата, а для гарантії ще й закинув Ф-1.

Після цього хлопці таки дісталися мосту, куди поступово стягувалися й інші бійці їхнього добровольчого загону.

Фото: AA
Фото: AA

ЗБРОЇ НА ВСІХ НЕ ВИСТАЧАЛО

- Біля мосту ми почали облаштовувати свій перший «Караван Гала». Із часом, через невдале розташування, його довелося перенести сюди, ближче до району «Липок». І вже на цьому місці блокпост залишався в системі оборони міста аж до визволення Ірпеня: до кінця березня 2022 року, – доповнює розповідь побратимів Олександр Лимар, позивний «Балабас». – Оскільки у «Сармата» був бойовий досвід, здобутий в АТО у 2014–2015 роках, його призначили командувати спочатку нашим взводом добровольців, а вже потім і ротою.

Олександр Благій
Віталій Кожокарь та Олександр Лимар

Доки хлопці налагоджували службу на «Караван Гала», їхній командир підбирав до лав спротиву нових бійців.

Зброї на всіх охочих, які приходили в Ірпінський будинок письменників, де натоді розміщувався штаб добровольців, не вистачало. Доводилося відмовляти навіть тим, у кого був військовий досвід. До спротиву записували переважно тих, хто раніше вже брав участь у бойових діях.

Те, що кістяк добровольчого формування склали хлопці з досвідом боїв на Донбасі, у подальшому, мабуть, мало вирішальне значення. У найважчі моменти ірпінської оборони добровольці утрималися на позиціях і виграли для регулярних військових частин Сил оборони найцінніше, що могли, – час.

НЕСКІНЧЕННО ДОВГИЙ ДЕНЬ

Група «Сармата» за весь період боїв в Ірпені й на його околицях не тільки обороняла «Караван Гала», а й виходила в перших числах березня на «зачистку» у Бучу, потім допомагала утримувати водоканал, брала участь у боях з боку Стоянки і в районі «Жирафа».

Із 17 березня хлопці остаточно заступили на блокпост «Караван Гала». До того дня серед оборонців позиції вже були й поранені, і загиблі, систематично прилітало, але якоїсь особливої активності ворог не виказував.

- Тут була більш-менш спокійна, якщо так можна висловитися, служба, – пригадує «Муха». – Між чергуваннями я навіть примудрявся вириватися додому, щоб погодувати кішку. Щоправда, ці візити закінчилися одразу, як одного дня, під’їхавши до свого будинку, помітив поруч із ним танк із жирною білою Z на броні. Відтоді до кінця оборони міста моя «вуха-лапи-хвіст» на самоті в квартирі «харчувалася» водою, яка потекла з холодильника. Електрики ж не було, але вижила, худюща…

Усе змінилося 21 березня. Із сьомої години ранку блокпост опинився під шквальним артилерійським обстрілом. Вогонь вівся одразу з двох напрямків: із району Гостомеля та з боку Ворзеля. Так тривало до четвертої години дня. Росіяни гатили з усього, що в них було: артою, мінометами, прямою наводкою з танків і БМП.

Разом із бійцями «Сармата» під цей обстріл потрапили й хлопці із 130 батальйону ТРО з Києва (підрозділ «Латиша»), які тоді також перебували на «Караван Гала».

- Я думав, що цей хаос не закінчиться ніколи. Це був дуже довгий, нескінченно довгий день. Весь приватний сектор поблизу блокпоста росіяни зруйнували вщент. Кожен із нас, хто був там тоді й вижив, як мінімум зазнав контузії. На жаль, не минулося й без значних втрат: із близько сорока наших бійців, які тут були, троє – поранені, один побратим загинув, ще один потрапив у полон, – Віталій змовкає і після глибокого видиху додає: – Ті нелюди закатували його до смерті. Тіло повернули за обміном, аж у 2024 році…

ВИСТОЯЛИ І ПЕРЕМОГЛИ

Коли обстріл дещо вщух, ухвалили рішення про евакуацію. Більшу частину оборонців блокпоста слід було відводити з «передка». Залишатися всім серед руїн і згарища не мало сенсу. Стертої з лиця землі «під нуль» позиції «Караван Гала» більше не існувало, і зачепитися хоч би за щось, аби утримувати її надалі, уже не було ніякої можливості.

- Відійшли на сотню метрів назад, углиб «Липок», закріпилися. На першій лінії, там, де ще вчора був блокпост, лишилися восьмеро добровольців. Хлопці мали автомати, кілька одноразових гранатометів РПГ-22, один штатний РПГ із пострілами і кулемет, який весь час «клинив».

Чекали, що після обстрілу русня попре на «Караван Гала».

Нашою найпотужнішою зброєю в той момент був бойовий дух. Усі розуміли, на що йдемо, і якою може бути ціна нашого рішення діяти так, а не інакше. Уже тоді ходили жарти про «Львівський котел», і потрапити до нього ніхто з нас не бажав. Може, це якось високопарно зараз сприймається, але тоді ми відчували саме так: маємо робити своє, будь-якою ціною, – згадує Кожокарь.

Разом із залишками групи «Сармата» утримувати позиції зголосилися ще одинадцять бійців із «Омеги». Упродовж доби орки обходили їх із флангів, намагалися зайти в тил через військовий госпіталь, але хлопці не зрушили. Вони протрималися ті дорогоцінні години, доки наступного дня не надійшла допомога, і на позиціях у цій «сірій зоні» їх замінили бойові підрозділи ЗСУ.

Коли я вже вимкнув диктофон, Віталій сказав:

- Кажуть, що найтемніша ніч – перед світанком. Її ми пережили, вистояли і перемогли.

Іван Ступак, Ірпінь
Фото Євгена Котенка

Portmone.Billing: зручна система для спрощення роботи ОСББ і комунальних підприємств

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-