Скільки грошей отримують українські військові?

Скільки грошей отримують українські військові?

Укрінформ
Сьогодні видатки на армію складають 75% бюджету. Значна частина цих видатків йде на грошове забезпечення військових

Аналітики просвітницького проєкту “Ціна держави” аналітичного центру CASE Україна дослідили, як фінансується сьогодні армія. За словами премʼєр-міністра Дениса Шмигаля, якщо в 2021 році видатки на армію становили 156 млрд грн за рік, то нині видатки сягають 130 млрд щомісяця. Тобто, видатки на армію під час війни виросли в 10 разів. Це, відповідно, вплинуло на структуру державного бюджету. Сьогодні видатки на армію складають 75% державного бюджету. При цьому обсяг виплат на грошове забезпечення військовослужбовців (військові не отримують зарплату в класичному її розумінні) в червні сягнув 64 млрд грн, а це на 4 млрд грн більше ніж за травень. Далі - про конкретні цифри.

На що можуть претендувати військові в грошах?

Грошові виплати, які зараз отримують наші військові, складаються з двох частин - щомісячного грошового забезпечення, (залежить від посади, звання, вислуги тощо) та додаткової грошової винагороди, встановленої період воєнного стану. При цьому гроші виплачуються двома частинами у поточному місяці за попередній. Спочатку військові отримують грошове забезпечення (ця частина умовно стабільна), а потім додаткову винагороду, яка розраховується на підставі бойових наказів.

Для тих військовослужбовців, які безпосередньо не залучені до ведення бойових дій, додаткова винагорода складає приблизно 1000 грн на день, а для тих, які беруть участь у боях - приблизно 3000 грн на день. Місячна винагорода становить або 30 тис. грн, або 100 тис. грн відповідно.

Крім того, військовослужбовці можуть розраховувати ще на премії за знищену військові техніку (приміром один збитий танк «коштує» 54 тис. грн) та винагороди за успішне виконання бойового завдання.

“Наразі порахувати середній розмір грошового доходу військовослужбовця доволі важко. Точніше він буде далеким від реальної картинки, оскільки грошове забезпечення військового залежить від великої кількості чинників. Відтак розмір грошового забезпечення може суттєво різнитись в залежності від посади, звання, вислуги років, наявності виконання бойових завдань, професійності фінансової служби та інших факторів. Для прикладу, розмір премії може становити 200% - 300%. Плюс потрібно пам’ятати про високий рівень бюрократизації в армії, тому підстави для отримання додаткових виплат мають бути зафіксовані в цілій низці документів та рапортів”, - пояснює економіст CASE Україна Василь Поворозник.

Скільки отримували українські військові раніше?

В 2021 році середньомісячні витрати на грошове забезпечення одного військовослужбовця складали: для тих, хто брав участь в Операції обʼєднаних сил (ООС) на сході країни – 28 972 грн, які не брали такої участі в ООС – 14,1 тис.грн. На початок 2022 року мінімальне грошове забезпечення для солдата-контрактника становило від 10 тис. грн, для молодшого офіцера — від 13 тис. грн. Але це так би мовити «гола база».

“У травні В. Зеленський повідомив, що вторгненню Росії в Україну протистоять 700 тисяч українських військових. Однак не ясно, мова йшла виключно про ЗСУ чи про всі Сили оборони України які охоплюють й інші силові структури (крім ЗСУ). Крім того, планується додаткового мобілізувати 200 тисяч осіб, над чим ведеться робота. При цьому на початок війни чисельність Збройних Сил України становила близько 245 тисяч осіб”, - зазначає Василь Поворозник.

Звідки кошти на армію?

Видатки на армію фінансуються за рахунок резервного фонду, який створений для фінансування непередбачених витрат (як от повномасштабна війна). Відповідно до Бюджетного кодексу, уряд має право самостійно скорочувати, перерозподіляти видатки та спрямовувати їх у резервний фонд. За рахунок перегляду фінансування інших статей видатків збільшується резервний фонд, який і спрямовується на фінансування оборони, в тому числі і грошове забезпечення військовослужбовців. Уряд скористався цим правом вже не один раз.

Загалом місячний бюджет України нині складає близько 250 мільярдів гривень, з яких Україна отримує надходженнями від 70 до 100 мільярдів гривень від податкової та митниці.

«Є різниця, яка складає 4-5 мільярдів доларів – це щомісячна потреба. На сьогодні домовленості про таку підтримку є – на суму майже 29 мільярдів доларів США, з яких уже доволі велику суму ми отримали. Лишається ще приблизно 20 мільярдів”, - сказав глава уряду.

За словами премʼєра, допомога надходить і від Європейського Союзу, і від США та інших країн. Окремо від країн-членів Європейського Союзу також є пряма бюджетна підтримка. Є грантова і кредитна підтримка від міжнародних фінансових інституцій: МВФ, Світовий банк, Міжнародний банк реконструкції і розвитку. Тобто сьогодні всі наші партнери активно включилися і нам допомагають.

Фото: КМУ
Фото: КМУ

В принципі, зазначив Шмигаль, усіх цих грошей вистачає для того, щоб виконувати соціальні та гуманітарні зобов’язання країни. Але він закликає бізнес активніше відновлювати роботу, максимально відповідально підходити до сплати податків.

“Ми бачимо ситуацію до кінця року прогнозованою, розуміємо, як ми будемо виконувати бюджет, відчуваємо підтримку партнерів, це дає нам змогу сьогодні думати про захист України, про підтримку Збройних Сил і працювати доволі спокійно», - підкреслив премʼєр.

Марина Нечипоренко

За матеріалами CASE Україна

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-