«Летючі ескадрони смерті» та «голод в Україні»: як працює роспропаганда під час війни

«Летючі ескадрони смерті» та «голод в Україні»: як працює роспропаганда під час війни

Укрінформ
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки розвінчує російські фейки і маніпуляції за 31 березня 

ЗМІСТ:

1. Ситуація у Маріуполі

2. Розвиток теми біолабораторій

3. Перекладання відповідальності за воєнні злочини

4. Спекуляції щодо голоду в Україні 

Ситуація у Маріуполі

В очікуванні падіння Маріуполя російська пропаганда зосереджує увагу на цьому театрі воєнних дій: заявляє про перемоги, наголошує на праві окупантів розпоряджатися долею міста та його мешканців.

Головним медійним персонажем кремлівської пропаганди щодо Маріуполя лишається очільник Чечні Кадиров. Остання його заява: «Маріуполь вже на 90-95% звільнений від бандерівських відморозків та нациків, в місті поступово повертається життя».

Повідомляється, що ватажок бойовиків окупованої частини Донецької області України Пушилін постановив створити адміністрацію т.зв. «ДНР» для Маріуполя.

Держава-агресор намагається завоювати прихильність міжнародних гуманітарних організацій. Так, начальник Національного центру управління обороною РФ Мізінцев повідомив про запрошення Управління Верховного комісара ООН зі справ біженців та Міжнародного комітету Червоного хреста організувати спільно з російськими військовими евакуацію маріупольців через гуманітарний коридор у бік Запоріжжя. У зв’язку з цим заявили про намір оголосити «режим тиші».

Водночас, з посиланням на представника бойовиків т.зв. «ДНР» Басуріна, пропагандистські ресурси наголошують, що українським військовослужбовцям не буде надано коридору для виходу з Маріуполя, оскільки вони раніше вже відмовилися від такої пропозиції.

Пропагандистські ЗМІ стверджують, що РФ без участі України евакуювала з Маріуполя понад 100 тис. цивільних, що є неправдою. За даними української влади, окупанти депортували на підконтрольну собі територію близько 30-40 тис. маріупольців. 

Розвиток теми біолабораторій

Від голослівних заяв про розробку біологічної зброї в Україні держава-агресор перейшла до поширення фейкових «доказів». У Державній думі пройшло перше засідання парламентської комісії з розслідування діяльності біолабораторій в Україні, на якому заслухано доповідь представників ЗС РФ.

Міністерство оборони РФ заявило про припинення роботи п’яти біолабораторій в Києві, а також про виявлення документів на підтвердження «військово-біологічної діяльності США в Україні». Повторюється теза про фінансування «програми» через фонд Хантера Байдена, сина президента США.

Також було опубліковано нібито запит українського підприємства «Мотор-Січ» до турецької компанії Bayraktar стосовно систем розпилення аерозолів з БПЛА. На підставі цього стверджується, що українська сторона займалася вивченням систем доставки біологічної зброї з можливістю застосування проти РФ.

У цьому ж ключі речник Міністерства закордонних справ держави-агресора Захарова звинуватила США у відмові взяти на себе зобов’язання країни-гаранта відповідно до мирних пропозицій, озвучених на українсько-російських  переговорах в Стамбулі 29 березня. «У плани американських ліберальних демократів це не входить. Тільки постачання зброї, тільки біолабораторії, тільки ручне управління маріонетковими режимами для дестабілізації ситуації в Євразії» – заявила Захарова.

Перекладання відповідальності за воєнні злочини

Держава-агресор і далі перекладає на Україну відповідальність за гуманітарну катастрофу та воєнні злочини у зоні воєнних дій.

Начальник Національного центру управління обороною РФ Мізінцев розповів про створення «бойовиками українських нацбатальйонів» «летючих ескадронів смерті», які залякують мешканців Харкова та хаотично обстрілюють житлові будинки з крупнокаліберних кулеметів. При цьому у харківських лікарнях нібито не надається допомога цивільним постраждалим.

Як і у випадку з Маріуполем, Мізінцев звернувся до ООН, ОБСЄ та Міжнародного комітету Червоного хреста. Він закликав примусити київську владу до виконання гуманітарних зобов’язань.

Окремі звинувачення офіційних осіб держави-агресора продовжують дивувати цинізмом та абсурдністю. Зокрема, пропагандистські ресурси поширюють твердження представника Міністерства оборони РФ Конашенкова про те, що синагога в місті Умань (друга за розміром в Україні) перетворена на військову базу «націоналістів».

Спекуляції щодо голоду в Україні

Ворожа пропаганда активно спекулює на проблемах посівної кампанії в Україні, які виникли у зв’язку з російським вторгненням та постійними ракетними обстрілами.

Російські та підконтрольні РФ ЗМІ переконують, що посівна в Україні перебуває під загрозою зриву через корупцію та безгосподарність української влади. Серед головних чинників називається брак палива, яке Україна раніше імпортувала з Росії та Білорусі.

Крім того стверджується, ніби українська влада не рахується з інтересами населення і заради прибутків вивозить зерно за кордон, передусім до Туреччини. Таким чином, Україна опинилася перед перспективою голоду – стверджує російська пропаганда.

Насправді, незважаючи на складні умови (обстріли, мінування, дефіцит палива та робочих рук), посівна кампанія вже розпочалася у 20 регіонах України. Російське вторгнення підірвало експортні можливості України, що дійсно загрожує голодом у країнах, які були традиційними імпортерами українського продовольства. Однак для внутрішнього споживання Україна має запаси мінімум на 2 роки.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-