Битва за Україну. День двісті сімдесят п’ятий

Німеччина обговорює з союзниками пропозицію Польщі про відправлення німецьких систем Patriot до України. Переможемо!

Ми зібрали для вас інформацію про двісті сімдесят п’ятий день війни: чим жили Україна та українці 25 листопада 2022 року.

НАЙВАЖЛИВІШЕ

- Усі демократичні фракції погодилися щодо резолюції Бундестагу про розцінювання Голодомору як геноциду, яка буде прийнята наступного тижня - Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України

- Експерти Міжнародного агентства з атомної енергії прибули на всі АЕС України з метою надання персоналу підтримки та допомоги - Рафаель Гроссі, гендиректор МАГАТЕ.  Експерти МАГАТЕ з початку вересня перебувають на ЗАЕС, надаючи підтримку та допомогу персоналу станції. За словами гендиректора, вже видно прогрес у створенні зони фізичної та ядерної безпеки навколо цієї АЕС.

- Усі атомні електростанції, які знаходяться на неокупованій території України, уже підключені до енергосистеми, і через 1-2 доби можливе повернення до планових графіків відключень електроенергії замість аварійних – Укренерго. Також Компанія «ДТЕК» поновила роботу своїх електростанцій та електромереж після безпрецедентної російської атаки на енергосистему.

- Альянс надав Україні системи ППО, але якщо йдеться про конкретні потужності, то це має бути рішення національного уряду. Так Генсек НАТО Єнс Столтенберг прокоментував ідею Польщі, щоб Німеччина перемістила Patriot в Україну. Німеччина заявила у п'ятницю, що обговорює з союзниками прохання Польщі про відправлення німецьких систем Patriot до України. Президент Польщі Анджей Дуда сказав, що ефективніше було б розмістити ЗРК на кордоні України з Польщею, але рішення приймає Німеччина.

ЦИТАТИ ДНЯ

  1. Володимир Зеленський, президент України: «Попереду важка зима, яку ми маємо пройти. Маємо зробити все, щоб ми згадували її не через те, чим вона нам усім загрожувала, а через те, що ми змогли зробити, щоб захиститися від цієї загрози». 

  1. Анджей Дуда, президент Польщі: «Безпечна Європа – це Європа, в якій нинішня Росія зазнала політичної, військової та економічної поразки».

  1. Урмас Рейнсалу, міністр закордонних справ Естонії: «Терористи висміюють жертв в Україні. Цього тижня пригожин надіслав кувалду до Європарламенту після того, як Європарламент визнав росію державою-спонсором тероризму. Я надішлю ці кайданки до штаб-квартири Міжнародного кримінального суду в Гаазі, де вони чекатимуть на пригожина та його поплічників за злочини, скоєні в Україні».

  1. Томаш Гродзький, маршалок Сенату Польщі: «Спосіб, як викинути росію з ОБСЄ, треба знайти, оскільки організація, яка має у своїй назві безпеку і співпрацю в Європі, не може толерувати серед своїх членів країну, яка нападає на вільну, цивілізовану країну... Виключення росії з Радбезу ООН було б відповідним кроком, оскільки в іншому випадку через 20 років історія повториться».

ВТРАТИ ВОРОГА

ВІЙНА

- Російські окупанти не зможуть втримати лівобережну Херсонщину, вони зрозуміли це одразу після втрати Херсона, як і те, що їхня стратегія є провальною - Наталія Гуменюк, керівниця пресцентру ОК "Південь". Зараз ворог облаштовує оборонні позиції на лівому березі Дніпра: противник замінував берегову лінію і облаштовує вогневі позиції вглиб на 15-20 км, і аж до Армянська (окупований Крим).

- Сили оборони України підтвердили ураження живої сили противника в Зеленому Яру Запорізької області: ліквідовано 20 загарбників, ще 15 отримали поранення – Генштаб. Мер Мелітополя Іван Федоров заявив, що там же було знищено ворожий ЗРК С300, з якого було випущено ракета, що вбила 23 листопада дводенне немовля у пологовому будинку.

- За даними Генштабу, окупанти продовжують тиск на працівників Запорізької АЕС: окремих працівників, які відмовляються співпрацювати з окупаційною владою, не допускають до робочих місць.

- У Херсоні внаслідок обстрілів з боку військ рф загинуло 15 людей, постраждали 35, серед них дитина – ОВА

- В Україні внаслідок повномасштабної збройної агресії російської федерації загинули 440 дітей, 849 – дістали поранення.

- За даними Спостережної місії управління верховного комісара ООН з прав людини, від російських ракетних ударів по критичній інфраструктурі України вже загинуло 77 мирних мешканців, ще 272 людини було поранено.

НОВИНИ: УКРАЇНА

Візити до України:

- Міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі прибув до Києва, зустрівся з Президентом Володимиром Зеленським та прем’єр-міністром Денисом Шмигалем. Клеверлі анонсував пакет допомоги, який включатиме 3 млн фунтів стерлінгів (3,6 млн доларів США) на допомогу у відновленні інфраструктури, зокрема шкіл та притулків, які були зруйновані з початку війни. Британія передасть 24 карети швидкої допомоги та 11 машин екстреної допомоги, у тому числі шість броньованих автомобілів.

- Виконуючий обов’язки міністра оборони Чорногорії Філіп Аджич за підсумками зустрічі з Міністром оборони України Олексієм Резніковим заявив, що Чорногорія підтримує Україну на шляху до НАТО.

- Вся магістральна високовольтна інфраструктура працює, але проблеми зберігаються в розподільчих мережах обленерго по території всієї держави – Денис Шмигаль, прем’єр-міністр. Станом на 25 листопада виробники електроенергії покривають потреби споживачів на 70%, наразі в Україні заживлено майже всю критичну інфраструктуру.

- Вінницька міська рада виділила 10 млн грн субвенції на відновлення деокупованої Балаклії на Харківщині.

- Синод Української православної церкви (МП) звільнив митрополита Ізюмського та Куп’янського Єлисея, який на захопленій території Харківщини благословляв загарбників, а згодом утік до рф.

- Служба безпеки України провела контррозвідувальні заходи на території Чернівецько-Буковинської єпархії УПЦ (МП). У результаті слідчих дій правоохоронці виявили документи, які підтверджують наявність російського громадянства у керівництва єпархіальних структур.

- Вінницька обласна рада ухвалила рішення про звернення до Президента України, Верховної Ради України та Кабміну щодо заборони діяльності УПЦ МП.

***

- Кабінет Міністрів ухвалив рішення про заборону експорту паливної деревини, що сприятиме накопиченню цього критично важливого ресурсу в Україні цієї зими.

- Україна планує залучити ще 500 мільйонів доларів від Міжнародного банку реконструкції та розвитку, кошти будуть спрямовані на підтримку малозабезпечених, внутрішньо переміщених осіб, зарплати вчителям та лікарям - Денис Шмигаль, прем’єр-міністр

- З регіонів активних бойових дій у більш безпечні переїхало 772 підприємства, завдяки чому вдалося зберегти понад 35 тис. робочих місць – Мінекономіки

- Українські аграрії станом на 24 листопада завершили збирання зернових та зернобобових культур із 9,2 млн га (82% від загальної площі посівів) і намолотили 40,1 млн т зерна при врожайності 43,7 ц/га – Мінагрополітики

- НЕК "Укренерго" розробляє механізм імпорту електроенергії з Європи в Україну обсягом 500 мВт - Володимир Кудрицький, голова правління НЕК "Укренерго". За його словами, енергосистема Євросоюзу здатна допомогти  Україні і виконати комерційний імпорт технічно можливо.

- Тимчасова адміністративна колегія Антимонопольного комітету України (АМКУ) оштрафувала на понад 47 млн грн компанії ТОВ «АЛЬЯНС ХОЛДИНГ» та ТОВ «ЕНЖІ ЕНЕРДЖИ МЕНЕДЖМЕНТ ЮКРЕЙН», які пов'язані з учасниками проєкту Nord Stream 2. Крім цього, триває розгляд справи проти ТОВ «БАСФ Т.О.В.», яке теж не подала інформацію на вимогу державного уповноваженого АМКУ.

СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ

- Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) доправило в Україну більш як тисячу електрогенераторів. Франція відправила в Україну 100 генераторів великої потужності. Південна Корея надасть для України високопотужні генератори.

- Президенти Латвії, Литви, Польщі та Румунії у п'ятницю в литовському Каунасі обговорявали зміцнення Східного флангу НАТО - LRT. Лідери країн також візьмуть участь у симпозіумі «Ідея Європи», де обговорюватимуть бачення майбутнього Європи. Президент України Володимир Зеленський та голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн виступлять на симпозіумі дистанційно.

- Уряд Норвегії виділяє приблизно 150 млн норвезьких крон (15,1 млн доларів) на Військову допоміжну місію ЄС з підтримки України (EUMAM Ukraine. Також Норвегія передає Україні нову партію військової допомоги, до якої входить: 1 самохідна артилерійська установка M109 калібру 155-мм; 20 тисяч запчастин для раніше наданих таких артустановок;

- 55 тисяч одиниць зимового військового одягу; 55 тисяч комплектів перев’язувальних матеріалів та індивідуальних пакетів; 30 тисяч сухпайків.

- Група латвійських фахівців у сфері комунікацій і реклами створили платформу Stopify для збирання пожертв для українських військових. Через загальнолатвійський благодійний фонд Ziedot.lv вже зібрали понад 38 тис. євро.

- Фінляндія допоможе Україні із забезпеченням енергетичним обладнанням для електросистем країни - Санна Марін, прем'єр-міністр країни

- Азербайджан не хоче, щоб Франція брала участь у мирних переговорах із Вірменією, і скасував чотиристоронню зустріч із президентом Франції Еммануелем Макроном і главою Європейської ради Шарлем Мішелем у Брюсселі 7 грудня - Ільхам Алієв, президент Азербайджану. Алієв заявив, що Макрон "атакував" і "образив" Баку і не повинен виступати як посередник.

ВОРОГ

- путін доручив створити ресурс із даними росіян, які перебувають або мають стати на військовий облік, попри раніше оголошене завершення "часткової" мобілізації в рф – росЗМІ. Водночас, для створення ресурсу російські організації повинні будуть надати номери телефонів, адреси пошт, стан здоров'я і фактичне місце перебування. Такий ресурс має бути створено до 1 квітня 2024 року.

- Протягом 9 місяців повномасштабної війни проти України росія витратила 82 мільярди доларів - Forbes. Відомо, що у 2021 році бюджетні доходи в росії становили 340 мільярдів доларів. Нинішні витрати на війну дорівнюють приблизно чверті річного бюджету країни-агресора.

- Партія кремля "єдина росія" вирішила не проводити у 2022 році традиційний партійний з'їзд, оскільки "не готова запропонувати стратегічний порядок денний". - ЗМІ

- російські генерали приїхали в білорусь контролювати підготовку російських військових на полігонах, проте міноборони білорусі про це мовчить – ЗМІ. Військові проінспектують перебіг спільної підготовки так званого регіонального угруповання військ (РГВ) на полігонах РБ".

Підготувала Марина Дмитрів, Київ