
Історична операція СБУ «Павутина» крізь призму світових ЗМІ
1 червня 2025 року Україна вразила світ, провівши операцію "Павутина" – атаку на п’ять російських авіабаз, знищивши за сотні кілометрів від свого кордону десятки стратегічних бомбардувальників. Як процитувало POLITICO представника СБУ, яка й здійснювала операцію: "Росія тепер зрозуміла справжнє значення слова демілітаризація".
Міжнародні видання одностайно захоплюються сміливістю та інноваційністю України. The Washington Post пише, що "Україна щойно переписала правила ведення війни", порівнюючи атаку з історичним ударом по Перл-Гарбору, але наголошуючи на її значенні як акту оборони від агресії Росії.
Європейські ЗМІ, такі як Die Welt, називають операцію "історичною віхою", а відомий австрійський військовий експерт Маркус Райснер підкреслює її як "ідеальну асиметричну дію", що може змінити майбутній характер війни. На його переконання, ця атака сприятиме суттєвому зменшенню інтенсивності російських авіаударів по Україні, суттєво обмежить здатність РФ до стратегічного тиску, але вона стала також "величезним приниженням для Путіна та його армії".
Операція "Павутина" стала не лише військовим успіхом, а й потужним сигналом світові про здатність України успішно протистояти російському агресору.
"Сьогоднішній день назвуть чорним днем для російської дальньої авіації"
Американська The New York Times описує операцію "Павутина" як "одну з наймасштабніших атак по військових об’єктах на території Росії за час повномасштабної війни – скоординовану операцію, що була спрямована на об’єкти від східного Сибіру до західного кордону Росії і призвела до займання ряду російських літаків.

"Атака в Іркутську на авіабазу "Бєлая" стала першим випадком з початку війни у лютому 2022 року, коли українські дрони вразили об’єкт у Сибіру. Авіабаза "Олєнья" в Мурманській області, яка також зазнала атаки, є однією з ключових стратегічних авіабаз Росії, на якій розміщуються літаки, здатні нести ядерну зброю", – йдеться у статті.
Видання відзначає, що російські військові блогери "оперативно назвали українські атаки серйозним провалом російської системи оборони".
"Сьогоднішній день згодом назвуть чорним днем для російської дальньої авіації", – цитує NYT допис Telegram-каналу Fighterbomber, який, як вважається, веде капітан збройних сил РФ Ілля Туманов.
"Українські спецслужби завдали найпотужнішого удару у війні проти російської дальньої бомбардувальної авіації"
Як пише The Wall Street Journal, "таємна атака дронами, яка готувалася 18 місяців, завдала найбільшого удару по далекобійній бомбардувальній авіації Москви".

Посилаючись на старшого дослідника Лондонського Королівського інституту оборонних досліджень Джастіна Бронка, газета наголошує, що цей удар має стратегічне значення, адже завдано серйозного удару по авіації, що є ключовою частиною ядерної тріади Росії.
"Українські спецслужби завдали найпотужнішого удару у війні проти російської дальньої бомбардувальної авіації", – наголосив Бронк.
Також було зазначено, що Росія більше не виробляє літаки Ту-95МС та Ту-22М3, які було атаковано українськими дронами, а це значно послаблює військові спроможності РФ.
"Україна щойно переписала правила ведення війни"
Газета The Washington Post опублікувала спеціальну колонку свого оглядача Макса Бута під назвою "Україна щойно переписала правила ведення війни".

"У неділю українці знову переписали правила війни (після атаки японської армії на Перл-Харбор у грудні 1941 року, – ред.). Російське вище командування, вочевидь, було не менш приголомшене, ніж американці у 1941 році, коли українці здійснили раптову атаку на п’ять російських авіабаз, розташованих далеко за лінією фронту – дві з них за тисячі кілометрів, у російській Арктиці та Сибіру", – переконаний автор.
За його словами, не дивно, що російські воєнні блогери одразу порівняли атаку в неділю з Перл-Гарбором – подією, що сталася 84 роки тому. Однак, як зазначає колумніст, "це порівняння недоречне, адже напад на Перл-Гарбор дав старт новій війні, тоді як удар по авіабазах Росії – ще один акт оборони від неспровокованої агресії Владіміра Путіна, розпочатої 2022 року".
"Проте аналогія доречна у сенсі символізму: як атака 1941 року засвідчила застарілість лінкорів, так і нинішній удар може сигналізувати про занепад домінування пілотованої авіації", – зазначається у матеріалі.
Як додав автор, у процесі операції українці "виявили вразливість, яка має позбавити сну будь-якого генерала у світі: якщо Україна змогла доставити дрони до авіабаз у поліцейській державі, як-от Росія, що завадить Китаю зробити те саме щодо авіабаз США? Або Пакистану – щодо індійських? Або Північній Кореї – щодо південнокорейських?".
"Операція "Павутина" навряд чи стане вирішальним ударом по армії РФ, так само як Перл-Гарбор не був фатальним для США. Але як Перл-Гарбор показав, що Японія – набагато серйозніший противник, аніж очікували на Заході, так і недільна атака знову засвідчила, що українці – значно стійкіші й винахідливіші бійці, аніж хтось припускав до початку повномасштабного вторгнення Росії понад три роки тому", – підкреслює автор.
На цьому тлі він також нагадав про гучну суперечку між американським лідером Дональдом Трампом та Президентом України Володимиром Зеленським у Білому домі у лютому та заяву Трампа про "відсутність карт" у Зеленського.
"Але Зеленський щойно розіграв – даруйте за каламбур – свою "козирну карту": українську винахідливість. Українці раз за разом доводять, що мають більше мужності й майстерності, ніж їхні вороги, навіть якщо російські війська покращили свою боєздатність від початку вторгнення", – переконаний автор.
"Росія тепер зрозуміла справжнє значення слова демілітаризація"
Європейська версія видання POLITICO зазначає, що операція "Павутина" стала однією з найзухваліших атак України, в результаті якої було уражено десятки російських стратегічних бомбардувальників.

"Завдяки Малюку... Росія тепер зрозуміла справжнє значення слова демілітаризація", – цитує POLITICO представника СБУ, який спілкувався з виданням на умовах анонімності.
"Ця атака дронами стала величезним приниженням для Путіна та його армії"
Спецоперація СБУ "Павутина" стала історичною віхою в українсько-російській війні, демонструючи новий рівень глибини українських ударів у тил ворога, пише провідна німецька газета Die Welt. В інтерв’ю виданню австрійський військовий аналітик, полковник збройних сил Австрії Маркус Райснер називає операцію "історичною" і порівнює її з ударами по Таранто (1940), Перл-Гарбору (1941) і Полтаві (1944), коли противника було захоплено зненацька й завдано удару по його стратегічному потенціалу: "Україна насправді увійшла в історію завдяки цьому ретельно спланованому та ефективному удару по найважливіших місцях базування стратегічної бомбардувальної авіації Росії".
За словами військового експерта, здійснена Україною спецоперація є "ідеальною асиметричною дією та прологом до майбутнього характеру війни".
Райснер вказує на українські оцінки, що внаслідок удару могли бути знищені понад 30% російської стратегічної бомбардувальної авіації, а це "сприятиме суттєвому зменшенню інтенсивності російських авіаударів по Україні". Крім того, суттєво обмежено здатність Росії до стратегічного тиску, включно з ядерним – "Російські спроможності з проєкції сили серйозно підірвано".
"Ця атака дронами стала величезним приниженням для Путіна та його армії. Тепер президент мусить пояснити своєму населенню, як на четвертому році війни став можливим такий удар", – наголосив австрійський полковник.
"Росія не була готова до удару на такій глибині"
Провідна австрійська газета Die Presse у своїй статті про "найбільший удар безпілотниками з початку повномасштабної агресії РФ проти України" вказує на те, що хоча офіційна Москва намагається применшити значення "Павутини", називаючи її "терактом", для російського військового керівництва "цей удар став справжнім шоком".

"Вони були дуже здивовані. Здається, вони не розраховували на атаки на такій глибині", – заявив австрійський військовий експерт Густав Ґрессель у коментарі виданню.
Він також ставить під сумнів рівень підготовки Росії до війни, зокрема до атак із використанням малих дронів. За словами експерта, російська система ППО орієнтовна на відбиття атак великих безпілотників, а проти невеликих FPV-дронів вона не спрацювала.
Окрему увагу Ґрессель звертає на те, що Росія не вжила елементарних заходів безпеки, зокрема не вимкнула мобільні мережі на чутливих об'єктах, що дозволило дронам у реальному часі передавати відео і координувати удари через мережі локальних операторів зв’язку.
"Ця вкрай символічна операція продемонструвала здатність Києва завдавати ударів глибоко в тил ворога"
Впливова британська газета The Times підкреслює, що операція "Павутина" стала однією з найамбіційніших та найбільш успішних операцій України у війні з Росією.
"Попри заяви Кремля про незначні пошкодження, ця вкрай символічна операція продемонструвала здатність Києва завдавати ударів глибоко в тил ворога – напередодні відновлення мирних переговорів, що мають відбутися у понеділок в Стамбулі. Вона також підтвердила технічний прогрес України у створенні ударних дронів, покликаний компенсувати нестачу західних далекобійних ракет", – акцентує видання.
У коментарі The Times професор стратегічних досліджень Університету Сент-Ендрюс та провідний аналітик російсько-української війни Філіпс О’Браєн назвав проведену Україною спецоперацію "найвизначнішою та найуспішнішою операцією війни на сьогодні".
"Це серйозний удар по стратегічній авіації Росії, важливість якого важко переоцінити", – наголосив він.
"Це – зухвалий удар, на який Україна довго чекала"
Головний телеканал арабського світу Al Jazeera також повідомляє про наймасштабнішу від початку повномасштабної війни атаку безпілотниками на російські військові авіабази у п’яти регіонах Росії. Зазначається, що удари завдали "дуже відчутних втрат" Росії.

"Це найбільша за масштабами одноденна атака на військові авіабази всередині Росії від початку війни у 2022 році", – цитує телеканал свою кореспондентку у Москві Дорса Джаббарі.
Також наводиться оцінка кореспондента телеканалу у Києві Джона Хендрена: "Це – сміливий удар, на який Україна довго чекала. Він відбувся після того, як Росія різко посилила атаки на українську територію останніми тижнями".
"Потрібен тиск – тиск на Росію, який має повернути її до реальності"
Про українську "Павутину" повідомляє також популярний індійський англомовний журнал новин India Today.

"За день до запланованих мирних переговорів українські сили здійснили одну з найзухваліших і найуспішніших атак на території Росії, завдавши удару по десятках стратегічних бомбардувальників на авіабазах, що розташовані за тисячі кілометрів від лінії фронту", – йдеться у матеріалі.
Видання цитує Президента України Володимира Зеленського, який назвав атаку "блискучою операцією", підготовка до якої тривала понад півтора року. Також наводиться заклик українського лідера до посилення тиску на Москву.
"І справді потрібен тиск – тиск на Росію, який має повернути її до реальності. Тиск санкцій. Тиск наших сил. Тиск дипломатії. Все має працювати разом", – цитує також індійське видання українського лідера.
Василь Короткий, Відень