Прем’єр Греції відреагував на слова президентки Північної Македонії на інавгурації

Прем’єр Греції відреагував на слова президентки Північної Македонії на інавгурації

Укрінформ
Прем’єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс назвав порушенням Преспанської угоди те, що новий президент Північної Македонії Гордана Силяновська-Давкова на інавгурації вжила назву «Македонія» замість офіційної назви країни.

Про це повідомляє Ekathimerini, передає Укрінформ. 

«Провокаційне рішення нового президента Північної Македонії порушити офіційний текст присяги та назвати свою країну іншою назвою є незаконною та неприйнятною ініціативою. Це порушує Преспанську угоду та конституцію її держави. Це також підриває майбутні перспективи (країни – ред.)», - цитує Міцотакіса видання.

Прем'єр-міністр додав, що Греція закликає Силяновську-Давкову «повернутися до своїх законних обов'язків і поведінки, яка відповідає її ролі».

«Ми рішуче заявляємо, що не миритимемося з подібними помилками. І повторюємо, що будь-який прогрес у двосторонніх відносинах, як і будь-який крок Скоп’є на шляху до Європи, залежить від щирого дотримання домовленостей, належного використання конституційної назви сусідньої країни і, звичайно, від уникнення провокацій», - заявив глава грецького уряду.

Читайте також: Зеленський привітав з обранням президентку Північної Македонії

Своєю чергою МЗС Північної Македонії оприлюднило заяву, в якій підтверджується «неухильне зобов’язання країни повністю поважати конституційні положення та всі міжнародні зобов’язання», включаючи Преспанську угоду, підписану з Грецією, яка врегулювала давню суперечку між двома країнами щодо назви. 

«Ми закликаємо всіх політичних учасників, особливо обраних посадовців, бути обережними. Збереження євроатлантичного курсу країни залишається першочерговим стратегічним інтересом і слугує гарантією її довгострокової безпеки та стабільності», - заявили в МЗС.

Пізніше новообрана президентка Північної Македонії Гордана Сіляновська -Давкова заявила, що "має право використовувати назву "Македонія" без додавання "Північна". 

У її пресслужбі наголосили, що президент Республіки Північна Македонія "має право використовувати назву Македонія як акт особистого права на самовизначення і самоідентифікацію, поважаючи основні права і свободи людини і відповідно до європейських цінностей і принципів".

У заяві її пресслужби наголошується, що "президент Гордана Сіляновська - Давкова буде дотримуватися офіційного застосування конституційної назви".

"Відповідно до Конституції, підготовленої службами Скупщини, присяга була підписана з використанням конституційної назви", - йдеться в заяві.

Як повідомлялося, президент Північної Македонії Гордана Силяновська-Давкова під час складання присяги назвала країну просто «Македонією», що викликало протест з боку посла Греції.

Євросоюз висловив жаль з приводу слів нового президента Північної Македонії.

Суперечка щодо назви між Грецією і колишньою югославською республікою тривав із 1991 року, коли остання проголосила незалежність, взявши собі назву Республіка Македонія. Афіни вважали, що назва «Македонія» може спричинити територіальні претензії стосовно однойменного грецького регіону, тому наполягали на зміні назви сусідньої країни.

Читайте також: У Північній Македонії на президентських виборах перемогла Сіляновська-Давкова

У 2018 році Афіни та Скоп'є домовилися про те, що КЮРМ буде перейменована на Республіку Північна Македонія.

12 лютого 2019 року країна повідомила, що змінила свою назву на Північну Македонію, як передбачає Преспанська угода з Грецією. 

Після цього Греція зняла заперечення проти приєднання Північної Македонії до НАТО та подання заявки на членство в Європейському Союзі.

Фото: Ekathimerini

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-