У росії закрили за «екстремізм» найстарішу організацію волзьких татар

У росії закрили за «екстремізм» найстарішу організацію волзьких татар

Укрінформ
Верховний суд російського Татарстану визнав екстремістською організацією та ліквідував Всетатарський громадський центр, заснований ще 1988 року.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє проєкт Радіо Свобода «Idel.Реалии».

У січні 2021 року визнати ВТГЦ екстремістською організацією вимагала прокуратура Татарстану. Вона виявила ознаки екстремізму у виступах активістів на мітингу вшанування пам'яті жертв захоплення Казані москвою у ХVI столітті.

Крім того, прокуратура стверджувала, що про екстремістський характер ВТГЦ свідчить його статут. Державні судові експерти вивчили документ та дійшли висновку, що діяльність центру "спрямовано на пропаганду дій щодо виходу Татарстану зі складу росії".

У жовтні 2021 року міністерство юстиції росії призупинило діяльність ВТГЦ "у зв'язку зі здійсненням ним екстремістської діяльності". У тому ж місяці проти центру завели адміністративну справу про збурювання ворожнечі до росіян на мітингу. Його учасники критикували включення в конституції поняття "державотворчий народ", під яким вочевидь маються на увазі росіяни.

Читайте також: роскомнагляд заблокував сайт правозахисного центру «Меморіал»

ВТГЦ вимагав, щоб парламент Татарстану прийняв закон, який затверджує татарський народ "державотворчим" у республіці. Прокуратура обвинуватила організацію у протиставленні росіян і татар як колонізованого народу. У цій справі суд зобов'язав центр сплатити 250 тисяч рублів штрафу.

Лідер ВТГЦ Фаріт Закієв відкинув обвинувачення в екстремізмі та заявив, що центр оскаржить рішення суду. Він виїхав з росії у березні цього року.

Всетатарський громадський центр – найвідоміше громадсько-політичне об'єднання татарського національного руху. Він був заснований у 1988 році. На початку 90-х років організація вимагала надання Татарстану повноцінного суверенітету. Останніми роками ВТГЦ виступав на підтримку особливого статусу республіки, а також на захист татарської мови як державної в регіоні.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-