Яцек Чапутович, міністр закордонних справ Польщі
Польща захищатиме право України обирати свій політичний шлях
07.09.2018 13:16

У Криниці-Здруй на півдні Польщі відбувся черговий, щорічний Економічний форум, у якому взяла участь велика кількість політиків, експертів та підприємців.

На полях форуму в інтерв’ю власному кореспондентові Укрінформу глава МЗС Польщі Яцек Чапутович висловив свою думку про бачення польсько-українських відносин, міжнародних перспектив України і подальшу долю санкцій проти Росії.

ПОЛЬЩА РОЗРАХОВУЄ НА ЧЛЕНСТВО УКРАЇНИ В ЄС

- Пане міністре, під час форуму у Криниці перший віце-прем'єр-міністр України Степан Кубів сказав, що проект Тримор’я не буде повним без України. Як ви оцінюєте перспективу приєднання України в майбутньому до цієї ініціативи?

- Найважливішою ознакою цієї ініціативи є те, що всі країни, які до неї належать, є членами ЄС. Якщо б Україна приєдналася до ЄС, то звичайно, її раді були б там бачити. Але те саме стосується і балканських країн, наприклад Сербії. Вона також не належить до Тримор’я, оскільки не є членом ЄС. Це – ініціатива в рамках ЄС, спрямована на розвиток інфраструктури в рамках Спільноти.

Але, звичайно, є також інші ініціативи, наприклад “Європа Карпат”, і тут немає жодних обмежень для співпраці.

Я вважаю, що Україна заслуговує на підтримку європейської і євроатлантичної орієнтації. Ми в Польщі розраховуємо на те, що Україна в майбутньому стане членом ЄС.

- Президент України якраз ініціював вписання до Конституції України обов'язкового положення про членство України в ЄС та НАТО. Як ви оцінюєте цей крок?

- Це внутрішні справи України, мені складно коментувати окремі рішення політиків. Натомість, з польської перспективи ми дуже радіємо, що українське суспільство підтримує європейську та євроатлантичну інтеграцію. Ми хочемо бути в одній родині вільних і демократичних країн, які належать до ЄС та НАТО. Тому, дуже сильно підтримуємо територіальну цілісність України, право до самовизначення, суверенності й членства в ЄС та НАТО. Якщо Україна зробить такий вибір, то вона має право обирати власний політичний шлях – і ми такий вибір захищатимемо.

У ПИТАННІ САНКЦІЙ ПРОТИ РОСІЇ ПОЛЬЩА СТОЇТЬ НА БОЦІ УКРАЇНИ

- Як ви оцінили б нинішній стан українсько-польських відносин?

- Геополітичні питання підтримки і співпраці з Україною я оцінюю добре. Натомість, є певні теми, що стосуються спільної історії, її інтерпретації. Ми трохи потребуємо часу.

Ми хотіли б розв'язати ці проблеми, однією з яких є ексгумація поляків на території України, які загинули під час Другої світової війни, на що ми не маємо згоди (з української сторони – ред.).

Я хотів би, щоб ми розв'язали ці проблеми, і щоб про ці складні історичні проблеми між нашими країнами можна було спокійно дискутувати.

- На вашу думку, чи наступні переговори в ЄС щодо продовження економічних санкцій проти Росії будуть складними?

- Поки що є згода країн: доки Росія не змінить своєї поведінки і не перестане порушувати міжнародне право, і доки Мінські домовленості не буде імплементовано, то немає підстав їх відміняти. Це – наша позиція. Звичайно, що ми чуємо думки інших країн, які хотіли б тіснішої співпраці з Росією. Але в цьому питанні ми стоїмо на боці України.

Юрій Банахевич, Криниця-Здруй – Варшава

Фото: MSZ

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-