Зустріч з Путіним: Чому однопартійці обрушились на Трампа

Зустріч з Путіним: Чому однопартійці обрушились на Трампа

Аналітика
1173
Укрінформ
Американському президентові доведеться пояснювати Конгресові свою пропутінську позицію  

Ніколи Трамп ще не зазнавав такої нищівної критики з боку своїх однопартійців з Республіканської партії, як після спільної прес-конференції в Гельсінкі з російським лідером Володимиром Путіним. Причиною для цього стала його відповідь на просте запитання: кому він вірить більше щодо втручання РФ у президентські вибори – американській розвідці, чи власне самій Росії?

Трамп не тільки здивував, але й викликав хвилю обурень впливових республіканців у Конгресі (не кажучи вже про демократів) й спонукав людей вийти з протестами під Білий дім в день свого повернення до Вашингтона. Американці вимагають від Трампа пояснень, від яких залежатиме рівень довіри до президента і, власне, його майбутні політичні перспективи в Білому домі.

ВИНУВАТИЙ ОБАМА?

Розвідувальне товариство Сполучених Штатів ще наприкінці 2016 року оприлюднило висновки, у яких було чітко вказано: Росія втрутилась у президентські вибори. Тоді, зваживши всі фактично-доказові "за" й політично-резонансні "проти" президент Обама прийняв рішення про санкції проти ГРУ, ФСБ та кількох окремих установ і посадовців. Він також вислав зі США 35 російських оперативників з дипломатичним прикриттям і закрив дві дипломатичних "дачі" РФ у Мериленді й поблизу Нью-Йорка. Такий політичний крок вимагав серйозних підстав, і вони очевидно, були у президента на столі.

Дональд Трамп / Фото: АА
Дональд Трамп / Фото: АА

Після того, як Білий дім офіційно очолив Дональд Трамп, нові керівники розвідки продовжили доповідати йому про втручання з боку РФ не тільки в США, але і в інших країнах Заходу. Трамп не підтримував, але й особливо не сперечався з цією позицією, звинувачуючи в бездіяльності свого попередника, президента Обаму.

Перед зустріччю з Путіним у Гельсінкі ситуацію різко змінила заява американського Мінюсту, який у п'ятницю офіційно звинуватив 12 співробітників російського ГРУ в хакерському зламі серверу Демократичної партії. При цьому були названі конкретні прізвища на підставі ретельного розслідування спецпрокурора Мюллера.

Демократи тут же закликали Трампа скасувати зустріч із Путіним, заплановану на понеділок. Республіканці відчули можливість політичного резонансу. Але для президента це не стало аргументом, щоб змінити плани. Переговори відбулися за планом, лідери навіть спілкувалися довше запланованого часу.

Звісно, це не могло пройти поза увагою американського політикуму й медіа. Далі – детально.

ТРАМП І РОСІЯ: ЗАПИТАННЯ В ЛОБ

На підсумковій прес-конференції тема втручання Росії в американські вибори стала найбільш "гарячою". Кремлівський лідер знову публічно заявив, що РФ не робила цього.

Тоді журналіст AP спитав Трампа прямо: "Щойно президент Путін заперечив будь-яку причетність до втручання у вибори 2016 року. Всі розвідувальні служби США дійшли висновку, що Росія вчинила це. Тож, моє перше запитання вам, сер, кому ви вірите? Моє друге запитання, чи не могли би ви зараз, коли дивиться весь світ, сказати президенту Путіну, що ви засуджуєте те, що трапилось у 2016 році й попередити його, щоб він ніколи не робив це знову?"

Трамп, Путін / Фото: АА
Трамп, Путін / Фото: АА

Саме в цей момент Трамп і озвучив заяву, яка хоч і не дала повної відповіді, але стала "трігером" для повальної критики на його адресу.

"Отже, дозвольте мені просто сказати, що існує два підходи ", - розпочав Трамп, так і не завершивши цієї думки. Він переключився на ФБР, зазначивши, що Бюро не провело належного розслідування, оскільки не отримало у своє розпорядження "хакнутий" сервер демократів.

Після цього він підтвердив, що отримував попередження з боку розвідки про Росію. "Мої люди приходили до мене, Ден Коутс (глава Національної розвідки США – ред.) приходив до мене й казав, що думає, це Росія (втрутилась у вибори – ред.)", - зауважив глава Білого дому.

Але, за його словами, російський лідер переконав його, що РФ не втручалась у вибори. "Я маю (слово – ред.) президента Путіна, він щойно сказав, що це не Росія. Я скажу так: я не бачу причин, чому б це могла бути вона (Росія – ред.)", - зазначив президент США. Він підкреслив, що Путін був "надзвичайно твердим" і переконливим у запереченні причетності РФ.

Фактично, цим президент Трамп протиставив послідовні докази розвідки про втручання Росії та про брехню Кремля зі словами, власне, самого Путіна, який просто нахабно все заперечує.

РЕАКЦІЯ РЕСПУБЛІКАНЦІВ

Така позиція викликала вибух обурення в Сполучених Штатах. Враховуючи різницю в часі з Гельсінкі, в Вашингтоні впродовж майже цілого дня критика набирала нових і нових обертів. Цікавило, як відреагують республіканці, оскільки демократи й так були однозначними щодо прагнення Трампа зблизитися з Росією.

Джон Маккейн
Джон Маккейн / Фото: NHPR Photo/Cheryl Senter

Передбачуваною стала заява давнього опонента Трампа, голови Комітету з питань збройних сил Сенату США Джона Маккейна. Він підкреслив, що президент "не зміг захистити те, що робить нас (американців – ред.) тими, ким ми є – республікою вільних людей, відданих справі свободи як в країні, так і за кордоном".

Втім неочікуваними стали висловлювання інших однопартійців господаря Білого дому, які зазвичай підтримують його політику.

Пол Раян
Пол Раян

Так, спікер Палати представників, республіканець Пол Раян категорично відмежувався від позиції Трампа, підкресливши, що не має сумнівів у втручанні Росії у вибори в США. "Це не просто висновки американського розвідувального співтовариства, але й Комітету з питань розвідки Палати представників", - заявив спікер. Він підкреслив, що президент має визнати: Росія не є союзником Сполучених Штатів. "Не існує моральної еквівалентності між США та Росією, яка залишається ворожою для наших основних цінностей та ідеалів. Сполучені Штати повинні зосередити свою увагу на тому, щоб притягти Росію до відповідальності та покласти край її підступним нападам на демократію", - наголосив Раян.

Боб Коркер / Фото: EPA
Боб Коркер / Фото: EPA

Інший впливовий конгресмен-республіканець, голова Комітету в закордонних справах Боб Коркер заявив у понеділок: "Коли він (президент Трамп – ред.) мав можливість захистити наші розвідувальні агентства, які працюють на нього, я був дуже розчарований і засмучений тією рівнозначністю, яку він визначив між ними й тим, що говорив Путін". Коркер підкреслив, що заява глави Білого дому в Гельсінкі змусила виглядати США нацією, що легко піддається впливу.

Ньют Гінгріч / Фото: EPA/UPG
Ньют Гінгріч / Фото: EPA/UPG

Заява Трампа була розкритикована не тільки в Конгресі, але й у експертно-політичному середовищі. Колишній спікер Палати представників, республіканець Ньют Гінгріч, який був давнім адвокатом політики Трампа, назвав "найбільшою помилкою" заяву глави Білого дому, що він вірить більше Путіну ніж американській розвідці.

"Президент Трамп повинен роз'яснити свої заяви, які він зробив у Гельсінкі, про нашу систему розвідки й Путіна. Це найбільш серйозна помилка у його президентстві, яка повинна бути виправлена негайно", - заявив колишній впливовий конгресмен.

Більше того, улюблений телеканал президента Трампа Fox News  висловив нерозуміння, чому президент не відстоює позицію розвідувального співтовариства США в угоду позиції Путіна.

РЕАКЦІЯ МЕДІА

Американські ЗМІ ліберального толку, з якими президент Трамп продовжує перебувати у стані "війни", також гостро розкритикували президента й не стали обмежувати себе політкоректними формулюваннями. The Washington Post написала, що виступ Трампа на прес-конференції в Гельсінкі пройшов повністю так, як того хотів Путін.

"Стоячи поруч з Путіним, Трамп не тільки не розвінчав сумніви й навіть не висловив стурбованості діями Росії (на виборах у США – ред.) 2016 року, натомість він наполегливо захищав Путіна й щоразу звинувачував обидві сторони в напруженості відносин", - написала газета.

Трамп. Путін / Фото: АА
Трамп. Путін / Фото: АА

Аналітичне видання The Atlantic випустило публікацію під заголовком: "Це момент істини для республіканців. Республіканська партія може або захистити США, або служити ущербному й неповноцінному чоловікові, який зараз є президентом"

Існує два можливих пояснення "ганебного виступу" президента, який побачив світ, пише видання. Або Дональд Трамп є "неприкритим агентом" російського впливу, або він настільки нерозумний, незахищений і нарцистичний, що не усвідомлює як з кожним своїм кроком просуває лінію, вигідну Путіну, зазначається в публікації.

Американські центральні телеканали впродовж понеділка ретранслювали заяви демократів і республіканців, які або називали заяву Трампа "зрадою" національних інтересів США або вимагали президента роз'яснити ситуацію.

ТИМ ЧАСОМ, У БІЛОМУ ДОМІ

Трамп повернувся в Вашингтон глибоко ввечері понеділка. Під Білим домом зібралися гучні протестувальники з плакатами, ліхтарями й мегафонами. Їх відділяли від резиденції додаткові паркани та виставлені кордони охорони. Якщо їх і почув президент, це стало лише додатковим доводом, що політичне напруження в Ді-Сі дозріває, й краще не доводити його до точки кипіння. Поки незрозуміло, як оцінює ситуацію сам Трамп, коли політична підтримка соратників помітно похитнулася.

Для того, щоб зменшити напруження, Білий дім зробив правильний крок, спланувавши на другу половину дня вівторка зустріч президента з членами Конгресу у Кімнаті Рузвельта.

Отже, чи досі Дональд Трамп вважає зустріч з Володимиром Путіним своїм дипломатичним успіхом, як він заявив про це під час спільної прес-конференції в Гельсінкі? Можливо, хоча тут є багато підстав для сумнівів. Чи вплинула ця зустріч на політичну рівновагу в Штатах перед проміжними виборами до Конгресу? Однозначно, й не на користь нинішньої республіканської більшості. Чи посилює це шанси політичних опонентів президента Трампа добитися його імпічменту? Це залежить від того, які пояснення дасть сам глава Білого дому своїм заявам, і чи задовольнить це законодавців і виборців.

Тим часом, залишається ще багато запитань і щодо подальшої позиції американської адміністрації в питаннях сирійського врегулювання, і щодо ситуації в Україні, і по інших напрямах. Важливо зазначити, що Дональд Трамп так і не висловився по українському питанню на прес-конференції в Гельсінкі, віддавши ініціативу Володимиру Путіну формулювати всі акценти зі своєї точки зору.

Натомість є одна річ, про яку можна сказати з упевненістю. Президент США, як би він не хотів, без Конгресу й політичної підтримки всередині країни не зможе змінити послідовної позиції офіційного Вашингтона. І саме це доводить реакція американців на коротку, втім багато в чому визначальну заяву президента.

Ярослав Довгопол, Вашингтон.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-