Мітельшпіль для Трампа, або Які загрози несе розслідування Мюллера

Мітельшпіль для Трампа, або Які загрози несе розслідування Мюллера

1279
Укрінформ
На поверхню спливають всі можливі інтриги Кремля, що остаточно змушує главу Білого дому забути про ідею дружби з Росією

На перший погляд може здатися, що розслідування спецпрокурора Мюллера вже вичерпало потенціал несподіваних викриттів, обмежившись офіційними звинуваченнями проти чотирьох фігурантів – Манафорта, Гейста, Пападополуса, а також юриста з Голландії Ван Дер Зваана. Троє з них – крім Манафорта – визнали свою провину й погодилися співпрацювати зі слідством. Тим не менше, в контексті "російської" теми у США щотижня з'являються нові прізвища та факти, які хоч і не пов'язані напряму із зусиллями Мюллера, втім створюють надлишковий дискомфорт і неприємне напруження в Білому домі. А це вчергове змушує Трампа обдумати його особисті симпатії до Росії.

ДЕ ЗНАХОДИТЬСЯ СЛІДСТВО 

Зараз політичну ситуацію у Вашингтоні можна порівняти з шаховою партією, яка перебуває приблизно в середині гри. Шахісти називають цей етап "мітельшпілем", однак він трохи затягнувся. Причому, одна сторона (Білий дім) уже втратила чимало фігур, у тому числі важливих, що стоять із королем на одній лінії, а сам король неодноразово опинявся під загрозою шаху – поки що не мату. Досі серйозних ризиків вдавалося уникати, пожертвувавши Майклом Флінном, Полом Манафортом, тим самим Ріком Гейтсом, а також менш важливими фігурами, які втратили посади в адміністрації, взявши частково на себе провину за розбіжності в мінливих позиціях президента. В цій категорії опинився свого часу, наприклад, речник Білого дому Шон Спайсер.

Хиллари Клинтон
Гілларі Клінтон / Фото: FB

Протилежна сторона, яку представляють опоненти Трампа, з самого початку мала перевагу першого ходу, й зараз продовжує зберігати виграшні позиції. Розслідування Мюллера в цій партії можна назвати ферзем на шахівниці, який має широкі повноваження й може ходити як завгодно й куди завгодно. Проти Трампа також грають демократи в Конгресі, його колишня опонентка Гілларі Клінтон та – що важливо – ліберальні медіа.

Чим характерний мітельшпіль? Це фаза, коли після десятка-півтора ходів розгортаються основні події. Суперники завершують вибудовувати комбінації, мобілізувати сили й готові розпочати активні дії. Після цього наступає "ендшпіль", який завершується атакою на короля й матом або нічиєю. Поки що важко спрогнозувати, чи програє команда Трампа на цій шахівниці. Можливо ходи опонентів не будуть такими результативними і партія завершиться без перемоги жодної зі сторін.

ЧИ ДОСІ ТРАМП ЛОЯЛЬНИЙ ДО РОСІЇ? 

Тим часом, цю партію для нинішньої адміністрації не можна назвати простою. Президент Трамп та його оточення постійно перебувають під посиленою увагою суспільства, особливо в контексті політики на російському напрямі. Лише події останніх двох тижнів викликали підозри, що Трамп досі ставиться лояльно до Росії після стількох озвучених доказів агресії Кремля проти США, країн-союзників та партнерів. Чого варта лише реакція Білого дому на офіційно оприлюднені Мін'юстом США звинувачення проти 13 росіян на чолі з "кухарем Путіна" Пригожиним, а також трьох організацій, включно з "фабрикою тролів" у Санкт-Петербурзі.

Пригожин, Путін / Фото: АР
Пригожин, Путін / Фото: АР

Ця заява, вочевидь, посилила політичний тиск на Білий дім, який досі продовжує бачити в Росії гравця, з яким можна спільно вирішувати ряд міжнародних проблем на кшталт Сирії чи Північної Кореї. Тож, аби "продемонструвати рішучість у протистоянні з Москвою" адміністрація Білого дому навіть промовилась, що розгром угруповання російської ПВК "Вагнер" у Сирії якраз є тому підтвердженням. Тобто, фактично в адміністрації визнали, що свідомо розгромили саме російських військових, хоча й з приватної кампанії. 

Але на цьому тиск не припиняється. У медіа продовжує з'являтися чутлива інформація від джерел про те, як конкретно Росія втручалась у вибори в США, і як зробила перемогу Трампа можливою – попри всі соцопитування, які підтверджували лідерство Клінтон. Зокрема, днями стало відомо про докази порушення роботи виборчих систем і вебсайтів у сімох штатах: Алясці, Аризоні, Каліфорнії, Іллінойсі, Техасі, Флориді та Вісконсині.

ВТРАТИ З БЛИЗЬКОГО КОЛА

Додатковою причиною для неспокою в адміністрації можна вважати поступове затягування вузла довкола екс-менеджера президентської кампанії Трампа Пола Манафорта. Слідство може вважати його одним із головних елементів, пов'язаних з потенційним впливом Росії на кампанію Трампа з огляду на його давні зв'язки з Кремлем, обкатані схеми з Януковичем і "брудні мільйони", які він спробував приховати.

Манафорт, на відміну від інших обвинувачених у рамках російського розслідування, тримається і не визнає провини. Він прекрасно розуміє, що це вже кінець його розкішного життя, і готовність його близького партнера Ріка Гейтса працювати зі слідством лише прискорить процес. І оскільки Манафорт – колишній важковаговик в оточенні Трампа, його офіційна провина означатиме нові серйозні складнощі для нинішнього президента, хоч як би він не відхрещувався від свого соратника. Тут все залежатиме від мистецтва прокурорів та адвокатів в американському суді.

https://www.capitolhillblue.com
Гоуп Гікс / Фото: https://www.capitolhillblue.com

Ще одним ударом для Трампа стала вимушена заява про відставку цього тижня його найближчої помічниці, 29-річної Гоуп Гікс. Про те, що вона йде з Білого дому, стало відомо в середу, наступного дня після закритих слухань у Палаті представників з питань втручання Росії у вибори в США. Особисту секретарку Трампа конгресмени в прямому сенсі допитували майже дев'ять годин, після чого у ЗМІ з'явилася інформація про начебто її зізнання, що вона брехала Дональду Трампу в деяких випадках "задля блага". 

Не відомо, як точно була передана її позиція, оскільки слухання були засекреченими, однак наступного дня Гікс, якій Трамп довіряв навіть особисте листування, стала ще однією жертвою на вашингтонській шахівниці. Було зрозуміло, що для Трампа це стало особистим ударом, оскільки після всього він висловився про неї дуже тепло, з готовністю знову працювати разом у майбутньому.

У Білому домі також із тривогою сприйняли відставку Гікс. Її неофіційно називали "перекладачем Трампа", оскільки вона дуже добре знала, що хотів сказати президент і могла пояснити це комунікаційному цеху, щоб вони все зробили правильно. Тепер, крім зіпсованого настрою президента через втрату цінної помічниці, з якою він пропрацював три роки, в Білому домі може виникнути певний провал у розумінні, який залежатиме від того, наскільки швидко вдасться знайти нову довірену особу для Трампа.

Окрема паралельна історія відбувається із зятем Трампа, Джаредом Кушнером. Донедавна він вважався чи не найбільш впливовою фігурою в Білому домі в якості старшого радника президента. Однак через розслідування Мюллера він не зміг отримати постійний допуск до секретних документів. А це означає, що зять Трампа вже не може відвідувати секретні брифінги та ознайомлюватись із секретними документами, що фактично виключає його з великої політики та позбавляє впливу.

Якщо говорити про перспективи розслідування спецпрокурора Мюллера, воно хоч і звузилось до найближчого оточення Дональда Трампа, втім ще не перейшло в завершальну фазу. Водночас, довкола цього процесу відбуваються паралельні зміни, неприємні й навіть іноді болісні для господаря Білого дому. Поки зарано робити прогнози про те, як довго ще триватиме слідство, і наскільки загрозливим воно буде для подальшого президентства Трампа. Але вже зараз можна сказати, що весь цей процес виносить на поверхню всі можливі інтриги Кремля, розкриває очі суспільству та остаточно змушує главу Білого дому забути про ідею дружби з Росією. Принаймні за її нинішнього президента.

Ярослав Довгопол, Вашингтон

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-