Не так важливо, кого обрали Президентом ПАРЄ, скільки те, хто ним не став

Не так важливо, кого обрали Президентом ПАРЄ, скільки те, хто ним не став

Аналітика
Укрінформ
Стелла Кіріакідес вивчала психологію, писала наукові роботи та захищала права дітей. Але досі не згадувала агресію Росії

10 жовтня Парламентська асамблея Ради Європи з третьої спроби обрала собі нового, 30-го президента, - депутата від Кіпру Стеллу Кіріакідес, яка очолюватиме ПАРЄ недовго - до січня 2018 року. Але в історії ПАРЄ вона стала третьою жінкою-президентом і першим кіпріотом на цій посаді. За неї свої голоси віддали 132 депутати. Але для розуміння настроїв у ПАРЄ щодо України важливо не стільки те, кого обрали, скільки те, кого не обрали. Конкурентом Кіріакідес був литовський дипломат Емануеліс Зінгеріс (його підтримали 84 депутати ПАРЄ, зокрема українська делегація), який є категоричним противником російської агресії. Натомість Кіріакідес жодного разу публічно не озвучувала своє ставлення до війни в Україні і санкційної політики щодо Росії.

Представники Литви та Кіпру у ПАРЄ повністю віддзеркалюють позицію цих країн по відношенню до України та україно-російської війни. Литва, як відомо, чітко і послідовно нас підтримує, зайнявши виразну позицію протидії агресивній і знахабнілій Росії. Литва є близьким і справжнім другом України. Наприклад, наприкінці минулого літа, секретар РНБО Олександр Турчинов зустрівся із головою Сейму Литовської Республіки Вікторасом Пранцкетісом, який наголосив, «що Литва підтримує суверенітет та територіальну цілісність України і ніколи не визнає окупацію Криму».

А Кіпр – це країна, яка майже 50 років живе зі схожим конфліктом і давно призвичаїлася до нього. Турецька республіка Північного Кіпру – ніким невизнане (крім Туреччини) державне утворення турецьких сепаратистів, відокремлене від основної частини Кіпру у 1983 році після десятирічного конфлікту.

А ще Кіпр – це такий собі «гаманець» пострадянського олігархату – де легалізують свої гроші, м’яко кажучи, не завжди доброчесні ділки – і російські, і наші. Тут вони запросто купують кіпрські паспорти, тут переховуються при загостренні ситуації вдома, звідси пільгово «інвестують» свій бізнес на батьківщині.

Тож і не дивно, чому позиція кандидата від Кіпру в ПАРЄ, наприклад, стосовно російської агресії, м’яко кажучи, ніяка. Це підтверджує і звернення Кіріакідес до депутатів після виборів у ПАРЄ, в якому знову ж таки не йшлося про важливість збереження миру: «Ці вибори проходили в надзвичайні часи для асамблеї, часи, коли наш авторитет і чесність піддавалися сумніву... У найближчі кілька місяців моє пріоритетне завдання - забезпечення спокою, консенсусу, довіри і єдності. Відкрита і невтомна боротьбі проти корупції. Потрібно підняти планку так, щоб ми всі дотримувалися одних принципів і кодексу етики».

Про саму ж Стеллу Кіріакідес наразі відомо не так багато. Вона народилася 10 березня 1956 року в місті Нікосія (столиця Кіпру), де закінчила престижну школу The English School, Nicosia і, крім рідної грецької, вільно володіє англійською та французькою мовами. Кіріакідес здобувала вищу освіту у Великій Британії, вивчаючи психологію в Університеті Редінга, а також у Манчестерському університеті. Перед тим, як прийти у політику, Стелла Кіріакідес працювала за фахом - у кіпрському Міністерстві охорони здоров'я, де займалася дитячою та підлітковою психіатрією.

Стелла Кіріакідес
Стелла Кіріакідес

У 2006 році вона була обрана до парламенту Кіпру і зараз є членом комітету з питань охорони здоров'я та комітету із закордонних і європейських справ. У 2012-му стала представником Кіпру в ПАРЄ, а в 2016-му очолила кіпрську делегацію.

Окрім політичної діяльності, Стелла Кіріакідес продовжує займатися соціальними питаннями, і нині є президентом кіпрської організації, яка бореться з раком молочної залози, має наукові роботи в цій області і отримала низку нагород від громадських організацій.

Також Кіріакідес була членом парламентського комітету для парламентського альянсу «Без ненависті» та кампанії Ради Європи проти сексуального насильства щодо дітей, а також Генеральним доповідачем з питань прав дітей. Стелла Кіріакідес заміжня, у неї двоє синів.

Голосування в ПАРЄ за представницю Кіпру дуже точно відбило європейські настрої, які там переважають, а саме уникнення рішучих дій. Утім, не варто і «розганяти зраду». Достатньо лише згадати, за що було відсторонено попереднього главу ПАРЄ, іспанця Педро Аграмунта, який дозволяв собі приймати російські подачки (полетів до Сирії російським коштом і на російському літаку).

Схоже на те, що обравши Стеллу Кіріакідес, ПАРЄ взяла певну паузу до січня наступного року, очікуючи більшої ясності в міжнародних стосунках. Президент України Петро Порошенко першим зустрівся з новообраним Президентом ПАРЄ, обговоривши безпекову ситуацію на Донбасі, гуманітарні питання, зокрема звільнення заручників, порушення прав людини в Криму тощо. Чи вплине ця зустріч якось на роботу нової очільниці ПАРЄ – побачимо, але навряд чи Стелла Кіріакідес робитиме якісь різкі кроки, особливо враховуючи свій короткий термін перебування на цій посаді.

Юлія Горбань, Київ

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-