Росія удавала з себе «джентльмена» сім місяців. Більше не витримала

Росія удавала з себе «джентльмена» сім місяців. Більше не витримала

6416
Ukrinform
За американський удар по російській економіці Кремль відібрав у посольства США складські приміщення і дачу

Рівно сім місяців російський президент Путін вичікував, затягував з відповіддю на рішення президента США Барака Обами, котрий 29 грудня минулого року вислав зі США 35 російських дипломатів і закрив доступ російського персоналу до двох розважальних комплексів (по суті – дач) біля Нью-Йорка та Вашингтона, які є власністю російського уряду.

Тоді, у грудні минулого року, Росія розігрувала толерантність: мовляв, ми не будемо відповідати на мстивий вибрик політичного лузера Обами, котрий, закінчуючи своє президентство, вирішив наостанок «насвинячити» Росії; ось почне керувати новий президент – Дональд Трамп, дружні стосунки між США та Росією відновляться, і американці самі скасують ідіотське розпорядження попереднього президента. А ми, сказали у Кремлі, почекаємо, і замість висилати з країни американських дипломатів запросимо їх на святкову новорічну ялинку.

Тоді оце російське «джентльменство» навіть отримало схвальний відгук самого Трампа, і оглядачі відзначили безумовний піар-успіх росіян в усій цій історії з висилкою російських дипломатів і російськими дачами в США.

І ось минуло сім місяців, піар-успіх давно розтанув і забутий, стосунки між США та Росією і навіть між Кремлем і новим Білим домом не тільки не налагодилися, а стрімко погіршилися. Учора Сенат, услід за Конгресом, більш ніж впевнено (98 голосів проти 2) проголосував за закон, який вводить нові, якісно глибші, антиросійські санкції, та ще й поєднав у цьому законі Росію з Іраном та Північною Кореєю. Тепер залишилося отримати підпис Трампа, і має статися справжнє диво, якщо його не буде. До того ж теоретично можливе «вето» президента США більш ніж легко долається американськими законодавцями за такої майже одностайної підтримки закону.

Удар по Росії виявився таким відчутним, що гратися у «джентльменів» Кремлю вже не хочеться. Президент Путін учора зірвався на емоції, висловившись зовсім недипломатичною мовою: «хамство», «особливий цинізм», «не будемо терпіти». А сьогодні і російський МЗС розродився коментарем з приводу ухвалення американського закону про антиросійські санкції, де нема про «хамство і цинізм», зате є такі словосполучення: «крайня агресивність США у міжнародних справах», «США зарозуміло ігнорують позиції та інтереси інших держав», «грубі антиросійські акції». Ну й, звісно, про «русофобію» згадано, куди ж без неї.

Тепер, нарешті, Росія теж скорочує з 1 серпня кількість американських дипломатів та технічного персоналу американського посольства та консульств і теж «призупиняє використання посольством США в Росії усіх складських приміщень на Дорожній вулиці в Москві та дачі в Срібному бору».

Зрозуміло, цей запізнілий на сім місяців крок Кремля нічого не змінює та й не може змінити в американсько-російських стосунках. Хіба що є своєрідним символічним знаком остаточного краху стратегічного розрахунку Росії на те, що погіршення стосунків із Заходом і антиросійські санкції за агресію проти України матимуть тимчасовий характер, причому на такий короткий період, що російська економіка легко витримає негативні наслідки санкцій. Але не так сталося, як гадалося. Американський «паровоз» протистояння російським агресивним діям на міжнародній арені вже «розкочегарився» і зупиняти його росіянам елементарно нічим.

Формально відповідь Росії, хоч і через сім місяців, є цілком адекватною, якщо говорити лише про число дипломатів і посольські дачі. На це вона ще здатна, та й особливих технічних складностей тут, ясна річ, нема. А ось на адекватну відповідь на санкції, схвалені Конгресом і Сенатом у вигляді закону, Росія просто неспроможна. І якщо врахувати, що висилка американських дипломатів насправді є відповіддю не стільки на дії Обами, скільки на дії Конгресу і Сенату (чого, власне, російський МЗС у своєму коментарі і не приховує), то це і є максимум, чим Росія може відповісти США, і ця відповідь аж ніяк не адекватна. Вдумайтесь: на заборону співробітництва у найважливішій для Росії економічній галузі – енергетиці відповідати скороченням числа дипломатів – це просто смішно. Але це і є справжнє співвідношення сили США і Росії у світі. Воно більш ніж чітко показує, за ким буде остаточна перемога.

Юрій Сандул. Київ

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-
*/ ?>