Парламентська криза в Польщі: влада звинувачує опозицію у спробі перевороту

Парламентська криза в Польщі: влада звинувачує опозицію у спробі перевороту

6494
Ukrinform
Депутати опозиції перебували в залі засідань цілу ніч, а під парламентом станом на ранок суботи перебувають декілька десятків людей, які підтримують опозицію і виступають проти дій влади щодо обмеження доступу журналістів до польського парламенту.

Лідери правлячої партії “Право і Справедливість” (PiS), зокрема Ярослав Качинський і голова уряду Беата Шидло, після тривалої нічної наради близько четвертої ранку (за київським часом) залишали будівлю парламенту в оточенні поліції, яка затримувала протестуючих, котрі перегороджували дорогу владному кортежу, інформує власний кореспондент Укрінформу в РП.

“Я оцінюю учорашні події як спробу захоплення влади”,- заявив вранці глава МВС Польщі, депутат PiS Маріуш Блащак.

Станом на суботній ранок журналістів, які мають постійні перепустки до Сейму, охорона не впускає до парламенту. Поліція також блокує усі безпосередні під’їзні автомобільні шляхи до Сейму.

Варшавська поліція вранці поінформувала, що не застосовувала вночі проти протестувальників сльозогінний газ, а лише фізичну силу, аби дати можливість кортежу автомобілів виїхати з-під Сейму.

Уранці керівництво найбільшої опозиційної партії “Громадянська платформа” (РО) на позачерговому засіданні вирішує як діяти далі у світлі ситуації, що склалася.

Опозиційні сили звинувачують правлячу коаліцію, що та в умовах блокування трибуни й президії Сейму голосувала в іншому місці – колонному залі парламенту без кворуму. На підтвердження цього депутати опозиції демонструють відео, відзняті на мобільні телефони, де видно, що провладні депутати вписуються на лист присутності на голосуванні вже після їх проведення. Польські конституціоналісти заявляють: якщо це підтвердиться, то це не лише порушення регламенту, але й кримінальний злочин. Опозиційна партія “Cучасна” (.N) готує звернення до прокуратури з приводу порушення процедури голосування. Депутати правлячої PiS відкидають звинувачення, наголошуючи, що під час голосування в колонній залі було 236 депутатів, відтак був кворум і дотримано усіх процедур регламенту. Під час цього голосування депутати PiS прийняли, зокрема, бюджет на 2017 рік і закон про позбавлення повноважень і зниження пенсій для колишніх функціонерів комуністичних спецслужб.

Як повідомляв Укрінформ, у п’ятницю в обід депутати опозиції перед блоком голосувань почали вимагати обговорення питання щодо обмеження з 1 січня 2017 року доступу журналістів до Сейму. Маршалок Сейму Марек Кухцінський відмовився ставити це питання на розгляд і усунув депутата РО Міхала Щербу від участі у засіданні парламенту за його активність і блокування трибуни. У відповідь опозиційні депутати повністю заблокували трибуну і президію Сейму, скандуючи гасла “вільні ЗМІ” “без цензури”, “поверніть депутата” і співаючи гімн Польщі.. На брифінгу для ЗМІ Качинський назвав блокуючих “парламентськими хуліганами”, підкресливши, що правляча партія не дозволить себе “тероризувати”.

Згідно з планами канцелярії Сейму, поза головним корпусом парламенту з 1 січня наступного року планується створити медіа центр для журналістів, де більшість представників ЗМІ через телеекрани могла б спостерігати за пленарними засіданнями. У ньому має бути прес-центр, куди депутати приходитимуть для проведення брифінгів та прес-конференцій. Безпосередньо до будинку, де проводяться засідання Сейму, допускатимуться лише журналісти кількох інформаційних телеканалів, які роблять прямі включення. Заплановані владною партією зміни викликали протести в журналістському середовищі країни і звинувачення влади у цензурі, порушенні свободи ЗМІ та базових громадянських прав. У четвер польські журналісти пікетували Сейм у протесті проти планів канцелярії Сейму. Більшість польських ЗМІ вважають це наступом на свободу ЗМІ в Польщі.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-
*/ ?>