“Ольгінці” приведені у повну бойову, тому краще фільтруймо друзів

“Ольгінці” приведені у повну бойову, тому краще фільтруймо друзів

Аналітика
Укрінформ
Інформаційна війна в соцмережах через блокування сторінок продовжується з новою силою. Але з цим можна і треба боротися, кажуть експерти

25-26 листопада на тлі збройної агресії російських військових проти українських суден в Азовському морі інтернет-війська Росії, схоже, також не байдикували. У Facebook регулярно з’являлись повідомлення про блокування соціальною мережею постів з тих чи інших причин. Що цікаво, більшість постів користувачів стосувалась саме незаконних дій Росії в Азовському морі. У приціл таємних блокувальників потрапили і наші колеги.

“Facebook закрив два моїх пости. Я думала, може, ті, де емоційно не стримувалася і писала певні негарні слова під час учорашнього засідання ВР, але ж ні. Ці пости стосуються російської агресії проти України. Звісно, я надіслала їх на повторну перевірку”, – написала заступник генерального директора Укрінформу Марина Сингаївська у Facebook. Йшлося про дві новини: перша – цитата міністра закордонних справ України Павла Клімкіна про ескалацію на Азові: “Це абсолютно новий рівень агресії”, а друга – коментар представника ГУР Міноборони України Вадима Скібіцького із заголовком “Росія підтягнула до кордону з Україною 500 бойових літаків”. Так само, із facebook-сторінки головного редактора видання “Українська правда” Севгіль Мусаєвої-Боровик прибрали активне посилання на інтерв’ю з відомим російським політологом Лілією Шевцовою, яка відверто критикувала в ньому Путіна і увесь російський режим.

Варто зазначити, що й до російського нападу в Азовському морі Facebook періодично блокує акаунти українців. Зокрема, від “бану” регулярно страждає народний депутат Борислав Береза, позаминулого тижня соціальна мережа на тиждень заблокувала сторінку міністра інфраструктури Володимира Омеляна. Регулярно блокують й інших активних користувачів Facebook – наприклад, відомого блогера з Одеси Олену Балабу. Блокування сторінок вищезгаданих людей не містить під собою ніякої логіки з точки зору офіційної політики Facebook. Проте простежується інша логіка – з точки зору політики Росії, адже блокують переважно за пости з позицією, яка вигідна Україні.

Пости блокувались завдяки російським тролям, але допомогли і наші “корисні ідіоти”

Наше припущення про активізацію російських ботів підтвердила в коментарі Укрінформу голова ГО “Рада інформбезпеки та кіберзахисту” Елліна Шнурко-Табакова.

Елліна Шнурко-Табакова // Фото: Facenews.ua
Елліна Шнурко-Табакова // Фото: Facenews.ua

“Військова операція РФ проти кораблів ВМС України супроводжувалась спробами технічних зламів українських інформаційних ресурсів (по простому – кібератаками), до речі, не особливо успішними. Тому припущення, що були також мобілізовані “ольгінські” (російська фабрика тролів в Санкт-Петербурзі. – Авт.) чи інші російські акаунти в соціальних мережах виглядають цілком правдоподібно. Проте не виключено, що зграї корисних ідіотів цілком могли посилювати потоки скарг, через які саме і блокують українські акаунти,” – пояснює експерт. Простими словами, користувачі Facebook з України цілком могли також лишати негативний відгук про пости, які їм з певних причин не подобались.

Втім, скільки відгуків необхідно, щоб Facebook заблокував пост? І як це технічно відбувається? “Будь-яка соціальна мережа автоматично реагує на скарги або інші звернення своїх користувачів. Алгоритми реакції та блокувань на скарги Facebook не розголошує, але можна припустити, що усе залежить від їх кількості: швидше за все, є якесь порогове значення (тобто, наприклад, 20-50-100 скарг, при досягненні яких пост автоматично блокується), а можливо кількість скарг має бути набагато більша за кількість вподобань одного чи кількох постів, – припускає Елліна Шнурко-Табакова. – Невідомо також, на якому етапі вмикається людський фактор, тобто коли реальний співробітник офісу Facebook звертає увагу на аномальну активність навколо конкретного акаунту. Хотілось би вірити, що Facebook вивчив уроки з втручання РФ у останні президентські вибори США, а тому розгляд скарг нині в надійних і компетентних руках. Тим паче, власники соціальних мереж мають механізми для викриття атак тролів і добре вміють визначати атаки за географічним або технічним принципом.”

5 років боротьби з тролями: чи є результати?

Тож як в майбутньому діяти користувачам Facebook, щоб їхні пости не потрапляли в “бан”? “Необхідно насамперед контролювати чистоту списку своїх друзів і розуміти політику Facebook – зайвий раз не підставлятися. Хоча від цілеспрямованої атаки ніхто не застрахований. А от вберегтися від корисних ідіотів можна. Якщо ваш пост заблокували – то обов’язково треба спілкуватись з адміністраторами соціальної мережі і доводити безпідставність блокувань. Зрештою, Facebook також бореться з інформаційними кампаніями за участі ботів, хоча і почав це робити лише після гучного скандалу про втручання Росії у вибори США, коли акції компанії різко впали. Але Україні ж від того не легше, адже ми мало впливаємо на котирування їхніх акцій”, – пояснює експерт.

На додачу, на думку Елліни Шнурко-Табакової, Facebook незабаром зіткнеться з новою хвилею небезпек, пов’язаних з діяльністю тролів. “Вже скоро Facebook впровадить технології нейромереж, які зможуть визначати порушення політики мережі безпосередньо за контентом (змістом посту, наприклад). І тут головне для соціальної мережі – правильно навчити систему розпізнавати зловживання. Наприклад, як штучний інтелект має реагувати на висловлювання “в Україні війна”? Його можна віднести як до негативу, адже війна сама по собі – негатив. Воно може бути і нейтральним, наприклад в контексті того, що ми живемо на фоні війни. Або це висловлювання може мати й позитивний відтінок – наприклад, “відбуваються реформи в армії попри війну в Україні. Не кажучи вже про те, що навіть американський російськомовний співробітник Facebook не завжди може відрізнити сарказм, сатиру, що звучать в тексті, від знущання та образ”, – резюмує Елліна Шнурко-Табакова.

Отже, пересічним користувачам Facebook, ніколи не треба забувати про інформаційну гігієну. Насамперед, не зациклюватися лише не дописах Facebook. Соціальна мережа не має бути єдиним джерелом інформації для сучасної людини – джерела мають бути різними і перевіреними. І в разі, коли Facebook все ж блокує безневинні пости – перша і єдина порада: скаржитися адміністраторам усіма доступними засобами. У жодному разі не полишати надії достукатися! Схоже, “ольгінці” і компанія розраховують на те, що під їхнім тиском ми опустимо руки...

Микола Романюк, Київ

Перше фото: Главком

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-