Марк Фейгін, адвокат Романа Сущенка
Сподіваюся, Рада Європи стане ще одним переговорним майданчиком по нашій справі
11.01.2017 15:06 4019

Закінчилися російські традиційно довгі новорічно-різдвяні канікули. Тюрми, СІЗО були повністю закриті для відвідування. Тому ми з тривогою та нетерпінням чекали на перше в новому році відвідування нашого колеги його адвокатом.

І дійсно, Марк Фейгін повідомив багато цікавої та абсолютно нової інформації. При тому, що сама "справа Сущенка" як і раніше перебуває в стані анабіозу - знову затишшя, руху немає.

НА НОВИЙ РІК РОМАНОВІ ПРИНЕСЛИ ТЕЛЕВІЗОР І ЗЛАМАНИЙ ХОЛОДИЛЬНИК

- Марку Захаровичу, ви сьогодні виклали скан листа від Президента України Петра Порошенка до Романа Сущенка? Чи знаєте, яка доля оригіналу листа?

- Він у українського консула Брескаленка. Той сьогодні теж був у Лефортово - заходив з листом до Романа. Подробиць поки не знаю. Але практично впевнений, що передати лист не дали. Адже він українською мовою, тому цензура навряд чи його пропустила. Буде прикро, якщо лист загубиться десь в архівах. Втім, швидше за все, Геннадій Семенович зачитав його Роману, а копію передав через спецчастину. І, думаю, Сущенко як людина серйозна і грунтовна записав текст, його сутнісну частину до себе в зошит.

- До речі, що ви думаєте про "сутнісну частину" цього листа?

- Оцінюю його виключно позитивно. Відрадно, коли Президент вказує, що кожного дня займається долею українського політв'язня. Це підтвердження високого ступеня зацікавленості "кейсом Сущенка" і для інших українських відповідальних осіб. Подібні заяви також надають більшу вагу всім міжнародним переговорам, які ведуться на цю тему.

- У батька Романа Сущенка Володимира Полікарповича позавчора, 9 січня, був день народження.

- Роман, як тільки зміг, надіслав йому вітальну листівку. Але також попросив передати вітання через мене. Він бажає батькові міцного здоров'я та вірити, що незабаром дочекається повернення сина. Взагалі Роман дуже турбується про своїх батьків, близьких. У зв'язку з цим знову було подано заяву, щоб він отримав право на телефонні дзвінки найближчим родичам, на зустріч з дружиною.

Як і раніше вважаю найбільш реалістичним позитивним рішенням по "кейсу Сущенка" обмін Романа на кримських дезертирів

- Які умови утримання Сущенка в даний момент?

- Загалом нормальні. Але ось, скажімо, листів передають мало. Пам'ятаєте, я закликав співчуваючих вітати Романа Володимировича з Новим роком, Різдвом. Передали два листи. Ви можете повірити, що надійшло саме стільки листів?

- Ні, звичайно. Тому що сам бачив, скільки листів надійшло, до того ж різними мовами, на ім'я Сущенка в Укрінформ. Їх при мені розбирали, готуючи до публікації.

- От і мені не віриться. Значить, інші листи з якоїсь причини затримали. А ті листи, які надсилає сам Роман - подивимося, як вони будуть приходити. Що ще сказати... Вдало вийшло, що одна посилка прийшла до Сущенка якраз до Нового року. Тоді до нього в камеру принесли телевізор і холодильник. Правда, з'ясувалося, що холодильник зламаний, тому одразу ж і забрали. Ми це питання будемо вирішувати. Знаю, що Брескаленко спілкується з двоюрідним братом Сущенка в Москві. Там теж ще повинні передати якісь речі. Ще хочу сказати, що Роман дуже чекає на відвідування українського омбудсмена Валерії Лутковської.

ОКРІМ ОБМІНУ, ІСНУЄ І РЕЗЕРВНИЙ ВАРІАНТ

- А як же, пам'ятаємо. Домовленість про візит у Лефортово до Сущенка та Панова була досягнута в грудні під час спільного походу Лутковської та омбудсмена РФ Тетяни Москалькової до Сімферопольського та Миколаївського СІЗО.

- І ви напевно пам'ятаєте, що тоді омбудсмени України та Росії відвідали в Миколаєві Максима Одинцова та Олександра Баранова, звинувачених у дезертирстві та державній зраді. Це я до того, що як і раніше вважаю найбільш реалістичним позитивним рішенням по "кейсу Сущенка" обмін Романа - в тому чи іншому форматі - на кримських дезертирів... Але, окрім обміну (це, як ви розумієте, не процесуальний термін, а суто технологічний), я розглядаю і резервний варіант. Наприклад, відправка на Батьківщину для відбування покарання там (згідно з Конвенцією 1993 року між Росією та Україною). Найближчим часом я звернуся в Мін'юст України з листом з цього приводу. На майбутнє. Ми ж реалісти і розуміємо, що таке судочинство в Росії. Якщо в якийсь момент ситуація почне затягуватися, цей запасний варіант теж повинен бути в наявності.

- Які стосунки складаються у Сущенка з його новим сусідом по камері? Ви говорили про нього побіжно.

- Думаю, тепер вже можна розповісти трохи детальніше. Тим більше, що у нього "особливий порядок розгляду" (тобто, можна сказати, обвинувачений пішов на угоду зі слідством, якоюсь мірою визнав свою провину). Це російський націоналіст на прізвище Миронов, який проходить по справі рідновірів, "Північного братства" Хом'якова (Петро Хом'яков - професор, російський вчений, системний аналітик, неоязичник, автор праць з критикою сучасної Росії; був одним із засновників неоязичницького "Північного братства"; у 2009 році просив політпритулок в Україні, тоді ж давав прес-конференцію в Укрінформі; у 2012 році був засуджений за екстремізм і шахрайство на 4 роки, помер у 2014 році, - ред.) У Сущенка з Мироновим відносини нормальні. Роман багато читає, багато пише, в тому числі для Укрінформу. Але, на жаль, передати його тексти далі мені поки не вдається. Адміністрація навіть висловлювала незадоволення, що Роман на зустріч зі мною приносить багато паперів. Я, зізнатися, зі свого боку до цього теж ставлюся досить болісно, оскільки вважаю, що спілкування адвоката з підзахисним має бути суто конфіденційним.

ЧОМУ СЛІДСТВО НЕ ДІЄ - ОКРЕМА ТЕМА ДЛЯ РОЗДУМІВ

- У чому полягало "незадоволення адміністрації"?

- В усному зауваженні. На щастя, ніяких адміністративних покарань не було. Взагалі ставлення, повторюся, в цілому непогане. Роману віддали його хрестик, віддали дитячі фотографії сина та доньки. Єдине, що досі не віддають - це "Молитовник" від патріарха Філарета. З іншого боку, важливо те, що мені сьогодні вдалося винести лист від Сущенка, що адресований генеральному секретарю Ради Європи Турбйорну Ягланду. Сподіваюся, це звернення зіграє свою позитивну роль, так само, як і наші попередні звернення до європейських чиновників, керівництва Франції, керівництва ОБСЄ.

- Уточніть, будь ласка, у чому важливість цього звернення?

Ситуація з незаконним утриманням в РФ українців Романа Сущенка, Миколи Семени, Олега Сенцова стане темою обговорення на січневій сесії ПАРЄ

- У нашому випадку завжди важливою є поява додаткових майданчиків для переговорів. Ось, наприклад, ОБСЄ. Знаю, що у української сторони деколи був скепсис з приводу діяльності цієї організації. І скепсис значною мірою виправданий - через дуже велику участь в діяльності ОБСЄ Росії. Але з іншого боку, саме завдяки таким контактам, ОБСЄ стає важливим переговорним майданчиком в "кейсі Сущенка". І в даному випадку ОБСЄ - наш союзник, з яким потрібно співпрацювати. Дивимося далі: Парламентська асамблея Ради Європи. Голова постійної делегації Верховної Ради в ПАРЄ Володимир Ар'єв вже чітко заявив, що ситуація з незаконним утриманням в РФ українців Романа Сущенка, Миколи Семени, Олега Сенцова стане темою обговорення на січневій сесії ПАРЄ. Подібно до наведених прикладів, сподіваюся, що і Рада Європи стане ще одним продуктивним майданчиком для переговорів.

- Чи є якісь процесуальні дії у справі Сущенка?

Термін тримання Романа Сущенка під вартою закінчується 30-го січня. Будемо наполягати на зміні "запобіжного заходу" на домашній арешт

- Поки немає, і не передбачається. Чому так - окрема тема для роздумів. Які у слідства підстави для такої поведінки? Їм дана така команда? Вони чогось вичікують? У них є якийсь матеріал, з яким вони відчувають себе так добре і спокійно? Незрозуміло... Тим часом я отримав документи і подав клопотання про їх долучення до справи. Це довідка про журналістську освіту Романа, це заява ГУР МОУ, що він не є їхнім співробітником, а також отримана від Укрінформу виписка з трудової книжки Сущенка...

- Стривайте! Як цікаво - адже раніше російські ЗМІ давали інформацію, що СБУ нібито вилучила в Укрінформі особисту справу Сущенка. Тобто, це була ще одна чиста, стовідсоткова вигадка!

- Нам до цього не звикати... Краще нагадаю, що термін тримання Романа Сущенка під вартою закінчується 30 січня. Десь за тиждень до цього має відбутися засідання Лефортовського суду щодо продовження арешту. Захист, як і раніше, буде наполягати на зміні "запобіжного заходу" на домашній арешт. Вважаю, що ця міра абсолютно адекватна наявній ситуації.

Олег Кудрін, Рига

При цитуванні і використанні будь-яких матеріалів в Інтернеті відкриті для пошукових систем гіперпосилання не нижче першого абзацу на «ukrinform.ua» — обов’язкові. Цитування і використання матеріалів у офлайн-медіа, мобільних додатках, SmartTV можливе лише з письмової згоди "ukrinform.ua". Матеріали з маркуванням «Реклама» публікуються на правах реклами.

© 2015-2017 Укрінформ. Усі права застережені.

Дизайн сайту — Студія «Laconica»
Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-