У Раді розробляють механізм залучення іноземних фахівців до розшуку зниклих безвісти
Як передає Укрінформ, за схвалення законодавчої ініціативи №14095 за основу проголосували 259 депутатів.
Основною метою проєкту Закону є створення умов для залучення іноземних фахівців щодо ідентифікації осіб, забезпечення достовірної ідентифікації тіл або останків загиблих з використанням унікальних кодів, а також можливості відбору біологічного матеріалу у близьких родичів осіб, зниклих безвісти, та у невпізнаних тілах, доставлених в Україну після репатріації.
Ще однією метою документа є забезпечення можливості відбирати іноземним фахівцями біоматеріал: у близьких родичів осіб, зниклих безвісти, які через збройну агресію РФ вимушено проживають за кордоном.
Проєктом закону пропонується доповнити статті 71 Кримінального процесуального кодексу України новими словами «щодо ідентифікації особи», що забезпечить правове підґрунтя для залучення іноземних фахівців та міжнародних організацій у процес ідентифікації осіб. Це узгоджується з нормами, що надають спеціалістам право надавати висновки щодо ідентифікації осіб.
Законопроєкт також пропонує доповнити частину третю статті 11 Закону України «Про державну реєстрацію геномної інформації людини», запровадивши обов'язкове фіксування унікального коду тіла (останків) померлої особи в реєстраційній картці.
Крім того, доповнення до частини четвертої статті 21 цього ж Закону надасть можливість залучати міжнародних фахівців до відбору біологічного матеріалу від родичів осіб, зниклих безвісти, які перебувають за кордоном, а також від невпізнаних тіл, доставлених в Україну в рамках репатріаційних заходів. Зазначається, що це дозволить забезпечити проведення молекулярно-генетичних досліджень.
Законопроєкт також пропонує змінити частину сьому статті 7 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр», що дозволить використовувати шаблони відцифрованих відбитків пальців для ідентифікації тіл загиблих осіб.
Очікується, що ухвалення закону дозволить забезпечити правовий механізм для більшої оперативності процесів розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, та ідентифікації невпізнаних трупів (останків), у тому числі, мінімізації випадків неідентифікованих трупів (останків) під час дії воєнного стану в Україні, та протягом трьох років після його припинення чи скасування. Зокрема, забезпечить проведення швидкого та неупередженого розслідування фактів зникнення осіб безвісти за особливих обставин, що є ключовим стрижнем в умовах воєнного стану. Це сприятиме зміцненню довіри родичів осіб, зниклих безвісти до результатів розслідувань, сприйняттю висновків з ідентифікації, забезпечив при цьому доступ тим рідним, які проживають за межами території України, до правових інструментів у кримінальному провадженні. Ініціатива також підвищить ефективність результатів службової діяльності працівників правоохоронних органів та бюро судово-медичної експертизи, що є вкрай релевантним в сьогоднішніх умовах.
Як повідомляв Укрінформ, представництва уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, наразі функціонують у 12 українських містах.