На заваді мобілізації ув'язнених може стати відсутність бажання йти воювати - Мін'юст

На заваді мобілізації ув'язнених може стати відсутність бажання йти воювати - Мін'юст

Укрінформ
Заступниця міністра юстиції Олена Висоцька повідомила, що на заваді мобілізації ув'язнених може стати відсутність бажання в них іти воювати.

Про це вона сказала в інтерв'ю «Главкому», повідомляє Укрінформ.

«Коли Міністерство юстиції готувало вказану статистику для народних депутатів, одразу відкинули близько 4 тис. засуджених, у яких діагностовано суспільно небезпечні хвороби на кшталт ВІЛ, гепатит, туберкульоз. Проте на заваді може стати не стільки «букет» хвороб, скільки відсутність бажання засудженого йти воювати», - сказала Висоцька.

Вона також повідомила, що у квітні міністерство проводило опитування серед ув’язнених.

«Їм поставили єдине питання: чи потрібно ухвалювати закон про умовно-дострокове звільнення засуджених шляхом укладання контракту на військову службу. 4,5 тис. засуджених відповіли: «Так». При цьому варто розуміти: адміністрації установ відбування покарань не опитували в’язнів за статтями Кримінального кодексу, частина з яких нині не підпадає під мобілізацію. Також до уваги не брався їхній стан здоров’я. І, повторюся, найголовніший критерій – мотивація», - сказала заступниця міністра юстиції.

За її словами, Міністерство юстиції готувало статистику для законотворців за кожною категорією засуджених, яка відсіювалася, щоб було видно, скільки втрачається потенційного мобілізаційного резерву.

«Наразі картина щодо ув’язнених за статтею 115 Кримінального кодексу («Умисне вбивство») така: 2,2 тис. осіб засуджено за вбивство однієї людини і 178 осіб - за двох і більше людей. Ми не можемо гарантувати суспільству, що 5 або 10 тис. засуджених приєднаються до лав ЗСУ. Однак якщо бодай частина з них таки піде служити, це вважатиметься підтримкою для армії», - додала Висоцька.

Також вона зауважила, що у осіб, ув'язнених довічно, поки що немає можливості потрапити на фронт. За словами Висоцької, наразі в колоніях утримуються 1,5 тис. «довічників».

Водночас у Фейсбуці Міністерства юстиції України повідомляється, що 20 тисяч засуджених можуть скористатися правом умовно-дострокового звільнення.

«Закон, який дає шанс засудженим на умовно-дострокове звільнення від відбування покарання в обмін на захист Батьківщини, на підписі у Президента. Однак для того, щоб цей документ повноцінно був реалізований, треба ухвалити підзаконні акти», - інформують у міністерстві.

Зараз готуються напрацювання, зауважила Висоцька, спільно з Міністерством оборони та Міністерством внутрішніх справ. Потім проєкти документів внесуть на засідання уряду, а також підсилять внутрішніми наказами цих міністерств. Як зауважують у Мін'юсті, орієнтовно за кілька тижнів закон матиме повноцінне застосування.

Читайте також: Малюська: До армії можна залучити 10-20 тисяч чоловіків, які ув'язнені або з судимостями

Також у міністерстві повідомляють, що станом на 15 травня 2024 року в українських колоніях перебував 27 471 засуджений, у тому числі 1538 жінок.

Згідно з ухваленим законом, шансу мобілізуватися не матимуть ті особи, котрі засуджені за: злочини проти національної безпеки України (ст. 109-ст.114-2 Кримінального кодексу); вчинення умисного вбивства двох або більше осіб, або вчиненого з особливою жорстокістю, або поєднаного із зґвалтуванням або сексуальним насильством (ч. 2 статті 115 Кримінального кодексу); за кримінальні правопорушення проти статевої свободи та статевої недоторканості особи (кримінальні правопорушення, передбачені статтями 152-156-1 Кримінального кодексу); тероризм (кримінальні правопорушення, передбачені статтями 258-258-6 Кримінального кодексу) та ДТП зі смертельним наслідком вчинене під впливом наркотиків чи алкоголю (ч. 4 статті 286-1 Кримінального кодексу).

Як повідомляв Укрінформ, 8 травня Верховна Рада ухвалила закон щодо запровадження інституту умовно-дострокового звільнення осіб від відбування покарання для безпосередньої їх участі в обороні країни, захисті її незалежності та територіальній цілісності.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-