Замовити пресконференцію в Укрінформі

реклама

Реклама, алгоритми й тіньовий бан Шредінгера: що потрібно знати про соцмережі, щоб налаштувати стрічки під себе

Реклама, алгоритми й тіньовий бан Шредінгера: що потрібно знати про соцмережі, щоб налаштувати стрічки під себе

Укрінформ
За якими алгоритмами ШІ добирає контент, чи є «тіньовий бан», як приховати рекламу і зробити користування персоналізованішим

Соцмережі – місце, де українці тепер проводять чи не найбільше часу. Там вони читають новини, спілкуються з друзями, відволікають себе від рутини. Та часто алгоритми платформ пропонують користувачам новий контент, й інколи це зовсім не те, чим вони цікавляться насправді. Чому так відбувається та як цьому протистояти? Про принципи налаштування стрічок у «Meta», «Х», «TikTok» та «YouTube» «Медіамейкер» поспілкувався з аналітикинею цифрових платформ Громадянської мережі «ОПОРА» Ольгою Снопок та ютуб-експертом Кирилом Євсеєвим. 

Компанії, які володіють однією чи кількома соцмережами, прагнуть передусім отримувати з них прибуток. Для того щоби він зростав, відповідно добирають контент, який користувачі бачать у своїх стрічках, наголошує Ольга Снопок. Головне – щоби він зумовлював емоції, адже це спонукатиме їх повертатися та проводити у віртуальному світі щоразу більше часу.

Для концентрації уваги користувачів компанії використовують певну послідовність дій. По-перше – вони збирають інформацію про кожного юзера: вік, стать, місце проживання і т.д. По-друге – ці дані аналізують за допомогою алгоритмів, які потім підбирають контент, що має зацікавити конкретного користувача.

"META"

У "Meta" вже пояснювали, як працюють алгоритми у "Facebook": штучний інтелект збирає всі публікації, які потенційно можуть з’явитися у стрічці людини, аналізує їх та в результаті цьогозаповнює стрічку дописами, які вважає найбільш релевантними. Також соцмережа намагається збалансувати різні типи контенту, чергувати фото та відео. 

ОБЕРЕЖНО, ШТУЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ! 

Не все, що соцмережі визначають як цікавий контент, насправді є таким. Основа алгоритмів "Facebook" – це штучний інтелект. Саме він відповідає за нерелевантні речі, які з’являються у стрічці через поганий аналіз інформації про користувача. ШІ робить висновки на основі віку, місця проживання, попередніх лайків і переходів на інші соцмережі або вебсайти. Утім, коли людина лайкає щось випадково, він може сприйняти це як зміну вподобань і переводить її в іншу цільову авдиторію. Снопок наголосила, що поки ШІ не буде більш розвиненим, це траплятиметься доволі часто. 

Також на стрічку у "Facebook" впливають друзі користувача, що, на думку експертки, є багом алгоритмів. Коли одна людина починає віртуально «дружити» з іншою, ШІ не допускає, що їхні інтереси й погляди можуть відрізнятися. У цьому можна переконатися, якщо додати за раз у друзі велику кількість нових користувачів. Після цього стрічка в соцмережі може змінитися й поповнитись контентом, яким цікавляться різні друзі. 

Як «почистити» свою стрічку? Натиснувши на три крапки у правому верхньому куті допису, користувач може: 

 •  приховувати та скаржитися на дописи, які не подобаються; 

 •  користуватися функцією «Не стежити за (ім’я)», вона дасть змогу приховати пости людини, але залишити її у друзях; 

 •  користуватися функцією «Тимчасово приховати пости (ім’я)», завдяки чому контент друга зникне зі стрічки на 30 днів.

СЛУЖБА (БЕЗ) ПІДТРИМКИ

Снопок попередила, що запит у службу підтримки "Facebook" може не допомогти усунути проблему користувача, адже оператор, до якого потрапить скарга, не зможе переналаштувати стрічку. Це робить виключно ШІ. 

У "Meta" є два способи поскаржитися на публікацію:

Через три крапки, вибравши опцію «Поскаржитися на допис». Там можна обрати порушення, яке, на думку користувача, міститься в пості: спам, тероризм, мова ворожнечі і т.д. Для другого способу користувачеві треба просто потрясти смартфоном із відкритим на ньому постом, після чого по черзі мають з’являтися кнопки «Повідомити про проблему» → «Додати». У наступному вікні потрібно залишити повідомлення. Цей спосіб варто використовувати лише тоді, якщо зафіксовано технічну помилку. 

Ще одна можливість звернутися до служби підтримки – через ПК. Користувачеві потрібно зайти на сторінку, натиснути на іконку зі своїм фото, в меню обрати:

«Допомога та підтримка» → «Повідомити про проблему» → «Сталася помилка» → "Include in Report". Після цього обрати групу контенту, щодо якої є побажання, і лаконічно та зрозуміло описати проблему. Далі – "Submit". 

ТІНЬОВОГО БАНА НЕМА. АЛЕ ВІН Є

Словосполучення «тіньовий бан» у "Meta" не використовують. Та якщо детальніше пошукати в політиці соцмережі, то виявиться, що це явище є одним із підпунктів ініціативи "Remove", "Reduce", "Inform", започаткованої 2019-го. Її мета – протидія дезінформації. Що означають ці категорії: 

 •  "Remove" стосується інформації, яка порушує стандарти спільноти: мова ворожнечі, пропаганда насилля, продаж зброї / наркотиків. Її з платформи видаляють. 

 •  "Inform": коли у "Facebook" публікують неточну чи неповну інформацію, соцмережа додає до неї плашку з контекстом для ліпшого розуміння. 

 •  "Reduce": на платформі є контент, який не порушує стандартів, але наближається до «червоної лінії». Тому його охоплення знижують, через що він рідше з’являється у стрічці. Це і є тіньовим баном. 

Найчастіше жертвами «політики зменшення» "Facebook" є сторінки звичайних користувачів, серед яких і спам-акаунти, і певні мережі сторінок. Деколи в тіньовий бан можуть потрапити також хештеги. Єдиний спосіб протидіяти цьому – відмовитися від чутливого контенту й видалити дописи-порушники. 

Траплялися випадки, коли з "Facebook" чи "Instagram" видаляли пости про російсько-українську війну або навіть окремі, пов’язані з цією темою, акаунти. У "Meta" пояснили, що це не відбувається автоматично через велику кількість скарг. Українські модератори спершу перевіряють контент на дотримання правил спільноти, і якщо він виявляється «особливо жорстоким, шоковим або садистським», видаляють. Іноді компанія дозволяє дописи з певними обмеженнями, щоби привернути увагу користувачів до важливих проблем. Контролює весь цей процес Наглядова рада "Meta". 

АУКЦІОНИ "FACEBOOK": ЯК РЕКЛАМОДАВЦІ КУПУЮТЬ УВАГУ КОРИСТУВАЧІВ

Часто у стрічку "Facebook" потрапляють і рекламні дописи. За словами Снопок, їх алгоритм обирає у результаті аукціону, на якому щодня сотні рекламодавців змагаються за увагу кожного потенційного покупця. 

Спершу рекламодавці створюють оголошення й задають характеристики цільової авдиторії. Завдання соцмережі – підібрати людину, яка їм відповідає. На аукціонах вказується, скільки замовник готовий заплатити за трансляцію реклами, визначається ймовірність взаємодії ЦА з нею та оцінюється її якість. Остання залежить від відгуків інших людей, кількості вподобань, поширень, переходів, наявності клікбейту тощо. Після цього "Facebook" визначає релевантність реклами й переможця аукціону. І це необов’язково той, хто готовий заплатити найбільше. 

Натиснувши на три крапки біля оголошення, користувач знайде опції «Побачити більше» й «Побачити менше». Також там можна поскаржитися на рекламу й дізнатися, чому саме такий продукт чи послугу пропонує алгоритм, якщо ознайомитися із критеріями від рекламодавця.

"INSTAGRAM"

Формуючи стрічку користувача в "Instagram", ШІ бере до уваги не лише ті акаунти, на які він / вона підписані, але й ті, які можуть його / її зацікавити. Також алгоритм аналізує «сигнали» – дописи, на які відреагувала людина, та користувачів, з якими вона контактує: лайкає, стежить, поширює, коментує, зберігає їхні пости або ж, навпаки, відписується і скаржиться. 

Снопок пояснила, що «доналаштувати» стрічку в "Instagram" можна механічно, як і на "Facebook", залишивши підказки для алгоритмів. Користувач має більше лайкати те, що подобається, ігнорувати те, що не цікавить, а також скаржитися на неприйнятний контент. 

Алгоритм налаштування "Reels" – такий самий. 

Переглянути контент в "Instagram" користувач може й у стрічці "Explore". Знайти її можна, натиснувши на лупу на панелі внизу. Там алгоритм відбирає пости із загальнодоступного контенту, аналізує, як людина раніше взаємодіяла з подібними матеріалами та ранжує їх у стрічку. Якщо деякі із запропонованих там дописів не подобаються користувачеві, він має натиснути на три крапки зверху публікації й вибрати опцію «Не цікавить».

Щоби налаштувати рекомендований контент вручну, треба в меню будь-якого з таких дописів вибрати опцію «Керувати рекомендованим контентом». Там зібрана інформація про пости, які людина позначала нецікавими. Деякі з них можна «реабілітувати», видаливши з цього списку. Також користувач може перерахувати певні слова й вислови, наявність яких у публікаціях підкаже алгоритму, що такі матеріали рекомендувати непотрібно. 

У цьому ж меню є опція «Приховати рекомендовані дописи на 30 днів». У такому разі вони зникнуть з основної стрічки. 

Якщо людина не хоче бачити у стрічці рекламні оголошення певної компанії, треба натиснути на три крапки зверху праворуч на дописі й обрати «Приховати рекламу».

ЯК НАЛАШТУВАТИ РЕКЛАМНІ ІНТЕРЕСИ В "META"?

Рекламу, яку транслює "Meta" у "Facebook" та "Instagram", можна «підігнати» під себе на сторінці налаштувань. Там можна переглянути:

- яку рекламу користувач нещодавно переглядав і на які оголошення натискав (у цьому розділі можна відмовитися від реклами певних компаній, натиснувши «Приховати рекламу»); 

- з якими оголошеннями взаємодіяв користувач; 

- оголошення за якими темами йому видає у стрічку (цей перелік також можна коригувати, натиснувши «Перегляд тем і керування ними», там треба обрати тему, яку користувач у стрічці хоче бачити менше, й у вікні, яке з’явиться, обрати «Бачити менше»). 

У пункті «Налаштування реклами» є інформація про те, які дані користувача впливають на його рекомендації. Кожен із цих підпунктів також можна відредагувати, залежно від того, яку інформацію про себе людина хоче «приховати» від "Meta". 

 • Інформація про дії від рекламних партнерів. Тут можна (не)дозволити рекламодавцям ділитися інформацією про те, з якими оголошеннями взаємодіяв користувач.

 • Категорії, які використовують, щоб показати вам рекламу. Тут користувач обирає, які дані про нього алгоритм має аналізувати, щоби підібрати рекламу: місце роботи, навчання, сімейний стан тощо.

 • Реклама на основі авдиторії. Тут користувач може (не)дозволити "Facebook" ділитися з рекламодавцем інформацією про його дії офлайн (наприклад, покупку на сайті після переходу на оголошення або взаємодію із застосунком). Також там можна переглянути, до цільових авдиторій яких замовників входить користувач на основі цих даних. 

 •  Соціальна взаємодія. Тут можна обрати, чи бачитимуть друзі твої вподобані рекламні сторінки, застосунки, якими користуєшся, і відповіді на події. 

 • Реклама, яка відображається за межами "Meta". Тут можна обрати, чи хоче людина бачити оголошення рекламодавців, які користуються рекламними сервісами "Meta" в застосунках, що не належать компанії. 

"YOUTUBE"

За словами Кирила Євсеєва, користувацький досвід "YouTube" доволі простий, адже після реєстрації людині одразу видає найпопулярніші відео, як на інших стримінгах. Зазвичай це нові та старі ролики з різних категорій із найбільшою кількістю переглядів, реакцій, уподобань і підписок, які потенційно можуть сподобатися якомога більшій кількості людей. На формування стрічки "YouTube" після реєстрації можуть впливати, зокрема, географічний і мовний чинники. 

Алгоритми цієї соцмережі – це система експериментів, пояснює експерт. Вони постійно змінюються, а платформа намагається тримати їх у секреті. 

ПОШУК ТА АЛГОРИТМИ: ЯК ПРАЦЮЮТЬ РЕКОМЕНДАЦІЇ В "YOUTUBE"

На рекомендації на цій платформі впливають одразу кілька чинників. Перший – пошук, адже часто в "YouTube", як і в "Google", люди шукають необхідну інформацію. 

Другий чинник – аналіз соцмережею реакції користувача на запропоновані ролики. Зазвичай це те, що є найкращим у своїй ніші за кількісними показниками. Різні відео на ту саму тему рекомендують кілька разів. Та якщо людина не реагує на такий контент, "YouTube" розуміє, що це її не цікавить. 

Основою алгоритмів цієї соцмережі є тривалість перегляду відео. Одна із причин полягає в тому, що в довгий ролик можна вмістити більше реклами. Також це є головним показником того, чи цікавить користувача відповідний контент, наголошує Євсеєв. 

Якщо у стрічці з’являються ролики, які не цікавлять користувача, потрібно використовувати опції «Не цікавить» і «Не рекомендувати канал», натиснувши на три крапки праворуч назви відео. 

Згодом, якщо людина передумала, в пункті «Мої дії» можна обрати «Інші дії» (ліворуч вгорі під знаком "Google") → «Відгуки “Не цікавить” на "YouTube"» (потрібно проскролити вниз) і натиснути «Видалити».

На "YouTube" також є можливість забрати зі стрічки всі рекомендовані відео. Для цього користувач має зайти на сторінку «Мої дії», там обрати «Історія YouTube» → «Керувати Історією» (в самому низу) → «Видалити».

ЯК ПРИБРАТИ З "YOUTUBE" НЕПОТРІБНУ РЕКЛАМУ

Кнопки «Заблокувати», «Поскаржитися» та опція «Показувати більше / менше таких оголошень» можуть стати для платформи підказкою в підборі рекламних оголошень. Їх можна знайти, натиснувши на три крапки біля відео, у розділі «Мій центр реклами». Там є підпункт «Налаштуйте більше оголошень, які бачите», де користувач може обрати теми, рекомендації, за якими йому (не)пропонуватиме алгоритм, а також бренди, які він (не)хоче бачити у стрічці. 

Також у пункті «Налаштуйте більше оголошень» є можливість вимкнути персоналізовану рекламу. Це заборонить ШІ під час її підбору використовувати особисті дані людини, зокрема геолокацію і попередні дії на інших сайтах. 

СКАРЖИТИСЯ НА РЕКЛАМУ В "YOUTUBE" – НЕ ЗАВЖДИ ЕФЕКТИВНО, АЛЕ ПОТРІБНО

Що саме рекламують конкретному користувачеві в "YouTube", залежить від того, чи відповідає він критеріям цільової авдиторії, які прописує рекламодавець, пояснює Євсеєв. 

Є й дещо агресивніший, а водночас і дорожчий метод поширення рекламного контенту – коли його примусово вставляють на конкретний канал. Через це, наприклад, українці не застраховані він російської реклами в "YouTube", адже вони не можуть контролювати, в яку цільову категорію автоматично потрапляють. Протидіяти рекламі можна, заблокувавши її у стрічці або поскаржившись. Але Євсеєв попереджає, що в запропонованому соцмережею списку порушень може не бути того, яке відповідатиме конкретному випадкові.

Утім, скаржитися потрібно і на рекламу, і на звичайні публікації. Особливо коли йдеться про дезінформацію, маніпуляцію, проросійські наративи, перекручування та інші порушення правил спільноти. Головне – сформулювати скаргу просто, коротко та зрозуміло. Це збільшить шанси, що її все ж розглянуть.

"SHORTS"

"YouTube Shorts" –  відносно нова функція на платформі. Контент там пропонують на основі попередньої історії переглядів, спорідненості інтересів і зовнішніх чинників, наприклад сезонності. Головне завдання алгоритму  – йти за інтересами користувача. 

Коли людина вперше заходить у "YouTube Shorts", їй, найімовірніше, рекомендуватимуть популярні в її регіоні відео, наголошує Євсеєв. Наприклад, українцям часто показують ролики з військовими. Та варто пам’ятати, що наповнення стрічки "YouTube" та рекомендації в "Shorts" можуть відрізнятися одні від одних, хоча в них схожий принцип роботи алгоритму.

Щоби відфільтрувати зі стрічки "Shorts" контент, який не подобається, потрібно натиснути на «Дизлайк» на панелі праворуч, а також натиснути три крапки у правому верхньому кутку екрана, обрати пункти «Не цікавить» і «Не рекомендувати цей канал». Цю дію потрібно повторювати деякий час, щоби алгоритм зрозумів, що ця тема не цікавить користувача.

СОЦМЕРЕЖА "X": ЯК УНИКАТИ ТАМ ДЕЗІНФОРМАЦІЇ

Після того як мільярдер Ілон Маск придбав "Twitter" і перетворив його в соцмережу "X", багато користувачів залишилися незадоволені через низку нововведень. Наприклад, «сині галочки», які раніше слугували доказом верифікації й не були доступні всім, тепер може купити будь-хто, якщо заплатить лише $8 на місяць. Також "X" більше не блокує терористичні або екстремістські акаунти та не позначає медіа, які спонсорують певні держави.

Ця соцмережа також є алгоритмічною, тож сама пропонує користувачеві теми й акаунти, які можуть його зацікавити. У підборі алгоритм спирається на спілкування людини, кількість твітів, ретвітів, відповідей і позначок «Подобається», пов’язаних із тією чи іншою темою.

Щоби уникнути дезінформації там, Снопок радить підписуватися лише на ті акаунти, які користувач може сам верифікувати. Їхні пости з’являються у «Стрічці підписок».

Що стосується стрічки «Для вас», то саме вона є «ахіллесовою п’ятою» "X" щодо дезінформації. Там також з’являються дописи користувачів із підписок, але з домішками постів інших акаунтів, верифікувати які буває складно. 

Щоб уникнути певного контенту в "Х", потрібно відреагувати на нього у стрічці. Для цього слід натиснути на три крапки зверху допису й у меню обрати те, що підходить у конкретному випадку: не читати пропонованого користувача зовсім, ігнорувати його нові твіти чи лише відповіді в розмові під одним із них або ж заблокувати людину чи поскаржитися на публікацію, якщо вона порушує правила спільноти. 

Також користувач має можливість відредагувати тренди, які йому пропонує "X", групуючи твіти на ту саму тему й виділяючи їх в окремі стрічки. Цю опцію можна й ігнорувати. Та користувач має змогу «підчистити» перелік запропонованих йому трендів. Для цього на нижній панелі треба обрати лупу. Біля того із трендів, який не цікавить, потрібно натиснути три крапки та обрати або «Мені це не цікаво», або «Цей тренд шкідливий». 

У користувачів "X" є змога відредагувати свої інтереси. Для цього потрібно піти таким маршрутом: «Налаштування та конфіденційність» → «Конфіденційність і безпека» → «Вміст, який ви бачите». Там будуть зібрані теми та інтереси, на основі яких у стрічку користувача потрапляють дописи. Щоби відредагувати їх, треба прибрати сині галочки навпроти тих, які не цікавлять.

"TIKTOK" ІЗ ЧИСТОГО АРКУША

Насамперед на формування стрічки в "TikTok" впливає те, які інтереси користувач вибирає під час реєстрації акаунта, а згодом – контент, який він лайкає, коментує, поширює, зберігає у вибраному, за яким користувач стежить, а також на яких відео натискає кнопки «Нецікаво» й «Поскаржитися» (їх можна знайти, натиснувши на стрілку «Поділитися» на панелі, яка світиться праворуч під час трансляції відео).  

Якщо вподобання людини змінилися або з часом алгоритм сформував для користувача стрічку, яка не відповідає його інтересам, це можна змінити. Для цього потрібно зайти у свій профіль, натиснути на три риски у правому верхньому кутку, обрати «Параметри та конфіденційність» → «Параметри контенту»: 

 •  «Ключове слово»  – наявність перерахованих там слів допоможе алгоритму не рекомендувати контент, де вони є в підписах / хештегах. Цю функцію можна налаштувати окремо для стрічок «Слідкування» та «Для тебе».

 •  «Режим обмеження»  – активувавши його, соцмережа проситиме користувача вводити пароль на відео, які для певних категорій людей можуть бути неприйнятними.

 • «Оновлення стрічки “Для тебе”»  –  можливість перезапустити свою стрічку завдяки взаємодії з популярними відео, які буде рекомендувати платформа. На стрічку «Слідкування», профіль і вхідні повідомлення це не вплине. 

Ольга Ступок, аналітикиня цифрових платформ Громадянської мережі "ОПОРА"

Кирило Євсеєв, ютуб-експерт

Джерело: "Медіамейкер"

Громадянська мережа «ОПОРА»

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-