У перемогу над Росією вірять 89% українців - КМІС

У перемогу над Росією вірять 89% українців - КМІС

Опитування
Укрінформ
Станом на початок лютого 2024 року 89% українців загалом вірили в перемогу України, зокрема з них 60% безумовно були переконані в цьому.

Як передає Укрінформ, про це свідчать результати опитування, яке провів Київський міжнародний інститут соціології (КМІС).

«Хоча після майже двох років широкомасштабного вторгнення ми спостерігаємо деяке зниження віри в перемогу України, але попри все абсолютна більшість українців продовжують зберігати оптимізм. Так, станом на початок лютого 2024 року 89% українців загалом вірили в перемогу України, зокрема з них 60% безумовно були переконані в цьому. У травні 2022 року 95% вірили в перемогу, і з них 80% були безумовно переконані в цьому», – зауважують у КМІС.

Читайте також: У перемозі над Росією впевнені 85% українців

За даними опитування, наразі лише 4% скоріше або безумовно переконані, що переможе Росія (у травні 2022 року таких було 1%). У всіх регіонах не менше 80% вірять у перемогу України і, зокрема, не менше 57% – безумовно переконані в цьому.

При цьому, як зауважують соціологи, якщо «стратегічно» українці вірять у перемогу, то стосовно поточного моменту оцінки ситуації більш стримані. «Так, якщо запитувати, на чию користь зараз складається ситуація на полі бою, то 24% вважають, що на користь України, 15% – на користь Росії. Водночас майже половина українців (47%) вважають, що не складається на користь жодної зі сторін», – додали у КМІС, уточнивши, що мешканці різних регіонів мають досить подібні погляди на ситуацію на полі бою.

Респондентам також ставили запитання, який результат війни вони вважають найбільш реалістичним. Їм назвали п’ять можливих сценаріїв: від «збереження державності і незалежності України, хай навіть із вимушеними територіальними втратами» (що фактично відповідає, що реалістичним є втримання територій, які зараз контролюються) до «перенесення бойових дій на територію РФ» (що відповідає повному відновленню територіальної цілісності і веденню війни вже на території Росії).

«Порівняно з травнем 2022 року стало трохи менше тих, хто вважає реалістичним сценарій повного відновлення територіальної цілісності, але все одно наразі переважна більшість українців – 65% – вірять, що війна завершиться поверненням під контроль України всіх територій, включно із Донбасом та Кримом (зокрема, 14% вірять, що бойові дії будуть перенесені на територію Росії) (у травні 2023 року вірили у відновленні цілісності – 71%)», – йдеться у повідомленні.

Водночас, за даними опитування, із 25% у травні 2022 року до 32% у лютому 2024 року зросла кількість тих, хто допускає, що в результаті війни можуть бути певні втрати. З цих 32% найбільше (19%) – тих, хто вважає, що війна завершиться втриманням територій, які контролюються зараз (у травні 2022 року таких було 6%, але з травня 2022 року Україна визволила значу частину територій, тобто у 2024 році респонденти відповідали в умовах ситуації на полі боя, яка суттєво відмінна, від ситуації травня 2022 року). Ще 9% вірять у визволення всіх територій, які Україна контролювала до 24 лютого 2022 року. Решта 4% говорять про визволення всіх територій разом із Донбасом, але без Криму.

Читайте також: Більше зброї і менше корупції: українці назвали умови для перемоги над РФ

У всіх регіонах, як зауважують соціологи, думки населення досить близькі. Зокрема, у всіх регіонах 63-66% вірять у повне відновлення територіальної цілісності, а вважають, що можуть бути певні втрати, – 31-34%.

За даними КМІС, 73% українців стверджують, що готові терпіти війну стільки, скільки буде потрібно (плюс 3% готові терпіти ще досить довго – рік). При цьому з травня 2022 року ситуація не змінюється – у травні 2022 року 71% готові були терпіти стільки, скільки потрібно буде, у грудні 2023 року – 73%. Разом з цим 3% готові терпіти ще пів року, а лише кілька місяців – 18%. У всіх регіонах виразна більшість мешканців готові терпіти стільки, скільки буде потрібно.

Водночас, як свідчать результати опитування, при впевненості в перемозі українці лишаються відкритими до переговорного процесу. У травні 2022 року 59%, а в лютому 2024 року 72% респондентів погоджувалися з думкою, що Україна має шукати і дипломатичний шлях завершення війни (щоправда, треба звернути увагу, що у формулюванні запитання йшла мова просто про такий процес, а не про поступки).

Читайте також: 69% українців вважають, що Зеленський має бути Президентом до кінця воєнного стану

Однак із 35% у травні 2022 року до 23% у лютому 2024 року зменшилася кількість тих, хто вважає, що Росію перемоги можна лише воєнним шляхом. У всіх регіонах більшість мешканців загалом відкриті до дипломатичного треку.

КМІС провів всеукраїнське опитування громадської думки «Омнібус», до якого були додані запитання щодо сприйняття перебігу війни, упродовж 5–10 лютого 2024 року. Методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (Computer Assisted Telephone Interviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів опитано 1202 респондентів, які мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим). Опитування проводилося з дорослими (віком 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України (у межах, які контролювалися владою України до 24 лютого 2022 року). До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролювалися владою України, а також опитування не проводилося з громадянами за кордоном.

Читайте також: Менше українців стали вважати США та Польщу дружніми країнами

Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищувала 3,2% для показників, близьких до 50%; 2,7% – для показників, близьких до 25%; 2,1% – для показників, близьких до 10%; 1,4% – для показників, близьких до 5%.

За умов війни крім зазначеної формальної похибки додається певне систематичне відхилення. Загалом у КМІС вважають, що отримані результати все одно зберігають високу репрезентативність для населення України, яке проживає на підконтрольній уряду території, та дозволяють досить надійно аналізувати суспільні настрої населення.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-