Українські вчені виявили причину локального танення льодовиків в Антарктиці

Українські вчені виявили причину локального танення льодовиків в Антарктиці

Укрінформ
Українські вчені у співпраці з іноземними колегами виявили причину локального танення льодовиків в Антарктиці.

Як передає Укрінформ, про це Національний антарктичний науковий центр повідомляє у Фейсбуці.

Метеорологи НАНЦ, в межах проєкту PolarRES: Дослідження майбутнього полярного клімату, дійшли висновку, що причиною дуже швидкого танення деяких льодовиків в Антарктиці може бути нетипове гаряче ядро в атмосфері, що утворюється накладанням одне на одного двох потоків теплого повітря.

У проєкті українські вчені досліджують екстремальні потепління та опади в Антарктиці.

«Ми вивчаємо фізичні механізми утворення екстремальних потеплінь у різних масштабах, а також у перспективі зміни клімату. Передусім зосереджуємося на поясненні утворень «гарячих точок» - певних районів узбережжя Антарктиди, де танення льодовиків відбувається набагато швидше, ніж у сусідніх районах», - зазначив очільник відділу фізики атмосфери та геокосмосу НАНЦ, учасник проєкту Денис Пишняк.

Хоча на танення льодовикового щита впливає надзвичайно багато факторів, дослідження показало, що дуже вагомим є внесок атмосферних процесів. Зокрема, виявлено, що під час потеплінь у районі льодовиків Pine Island і Thwaites в атмосфері формується нетипове гаряче ядро.

Такий результат українські вчені отримали на початку 2023 року й припустили, що саме це ядро є основною причиною локального танення згаданих льодовиків. Тому наступні дослідження спрямували на пояснення механізму утворення гарячого ядра атмосфери та шляхів передачі тепла до поверхні льодовика.

Читайте також: Українські полярники візьмуть участь у міжнародному дослідженні забруднення Антарктики

«І от науковці виявили несподівану особливість. У районах локальних потеплінь потік теплого вологого повітря з півночі накладається на теплий феновий (сухий) потік зі сходу. Внаслідок цього формується, по-перше, товстий шар теплого повітря, а, по-друге, утворюються опади у вигляді снігу (через вимушений підйом вологого повітря над сухішим, а також над континентальним схилом)», - ідеться в повідомленні.

Зазначається, що цей рясний сніг в процесі падіння встигає розтанути й перетворитися на теплий дощ. Тобто опади, імовірно, забирають тепло з теплої частини приземної атмосфери і переносять його на поверхню льодовиків. Крім того, від дощу сніговий покрив стає темнішим і поглинає більше світла та інфрачервоного випромінювання, що теж прискорює його танення.

Як повідомляв Укрінформ, українські вчені візьмуть участь у дослідженні можливого розповсюдження в Антарктиці силіконів.

Фото: Національний антарктичний науковий центр

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-