У коміксу «Мій тато повернувся з війни» з’явиться «сестра»

У коміксу «Мій тато повернувся з війни» з’явиться «сестра»

Укрінформ
Миколаївська команда авторів готує додатковий тираж книжки для родин ветеранів і новий комікс «Моя мама повернулася з війни»

Задум створити книжку, яка б допомагала дітям зрозуміти психологічний стан чоловіка, що повернувся із зони бойових дій, у засновника благодійного фонду «Герой України», учасника АТО/ООС, командира зведеного загону ударних безпілотних літальних апаратів (БПЛА) ВМС України Іллі Шполянського з’явився ще в 2015 році. Але втілити його в життя він, разом із командою партнерів, зміг лише тепер.

ОХОЧИХ БІЛЬШЕ, НІЖ КНИЖОК

- Цей проєкт, попри, здавалося б, його простоту, став одним із моїх найулюбленіших. Незважаючи на те, що ми займаємося інноваційними розробками, виготовляємо дрони і таке інше, ця книжка для мене особисто дуже важлива. У мене троє дітей, і я знаю, що відчуває людина, яка повертається з війни, бо сам пройшов цей шлях. Проєкт здобув шалену популярність, на яку ми навіть і не розраховували. Перші півтори тисячі екземплярів вже розійшлися, а ми отримали тисячі нових листів та дзвінків від охочих мати книжку. Тому вирішили продовжити, – розповів Ілля Шполянський.

Безпосередня командна робота над проєктом розпочалася в січні цього року. Потрібно було не лише створити цікаву та повчальну історію, а й адаптувати її до відповідної вікової категорії. Також паралельно працювали над розробленням сайту та вебквесту. Той, хто уважно прочитає комікс, наприкінці знайде спеціальний QR-код, за допомогою якого разом із героями сюжету зможе зануритися в захопливу подорож. На того, хто виконає завдання, чекають цікаві призи. Їх уже приготували й незабаром почнуть розсилати.

- Спочатку йшлося про дитячу книжку. Але автор сюжету Олександр Корешков запропонував зробити її у вигляді коміксу. Бо нинішніх дітей звичайною книжкою навряд чи здивуєш. А комікс – формат більш сучасний, при цьому доступний та цікавий. Коли текст був уже готовий, за роботу взялися психологині Світлана Ройз та Олена Вознесенська. Їхнім завданням було адаптували написане до вікової категорії 10–15 років. Військовослужбовці, які повертаються з фронту, потрапляють в інше середовище і не завжди можуть зрозуміти, що з ними відбувається. Тому дуже важливо навчити членів родини, особливо дітей, як правильно поводити себе з татом, – пояснює менеджер проєкту Геннадій Кирилов.

За його словами, планували розсилати посібник лише для дітей ветеранів. Але згодом зрозуміли, що велика кількість учасників бойових дій сьогодні знову на війні. Тому додали ще й родини військовослужбовців. Ті, хто належить до цих категорій, мали зареєструватися, заповнити відповідну форму й безкоштовно отримати посібник.

За короткий час зареєструвалося понад 2 тисячі людей. Відгукнулися не лише родини чинних військових та ветеранів, а й сім’ї загиблих або ті, які не мають стосунку до військової служби, але теж хотіли б отримати книжку для своєї дитини. Тож довелося вибирати й відмовляти тим, хто не відповідав умовам проєкту.

- Був у нас ще додатковий невеличкий тираж, близько 100 екземплярів, який ми розіслали психологам та до дитячих бібліотек по всій Україні, – додає Геннадій.

ПРО ВАЖЛИВЕ – ДОСТУПНО

Комікс заснований на реальних життєвих ситуаціях, з якими стикаються родини військовослужбовців. Задум полягав у тому, щоб разом з психологами проаналізувати конкретні випадки та виробити низку рекомендацій і порад щодо того, як налагодити стосунки з чоловіком, який пройшов через горнило війни.

У коміксі йдеться про родину, де батько повертається з фронту додому. Він отримав поранення, його комісували. Чоловік служив на санітарному автомобілі, який перевозив поранених. Одного разу авто потрапило під обстріл, і його побратими загинули. Чоловік не може оговтатися від пережитого й постійно відчуває свою провину. Удома він починає запроваджувати військову дисципліну: будить дітей, коли ті сплять, муштрує їх, увесь час говорить про війну. Він різко реагує на голосні звуки, на те, що діти підкрадаються ззаду, закривають йому очі... Тобто йдеться про ситуацію, коли вчорашні військові не можуть порозумітися з родиною та оточенням у цивільному житті.

Книжка, з одного боку, у доступній формі розповідає, як правильно себе поводити з батьком, чого не слід робити, а з іншого – допомагає фронтовикові адаптуватися до мирного життя. За сюжетом, у якийсь момент рідні ненав’язливо підштовхують тата звернутися до центру ветеранів, де фахівці можуть надати психологічну та іншу підтримки.

Реалізація проєкту стала можливою завдяки ГО «Асоціація учасників та інвалідів АТО» за підтримки Українського ветеранського фонду Міністерства у справах ветеранів у партнерстві зі Spring Comics та БФ «Герой України».

- Із ветеранського фонду нам виділили 1 млн грн, ще понад 60 тис. грн залучили від ГО. Цього вистачило на 1,5 тис. екземплярів самої книжки та подарунки для 1,3 тис. дітей, які успішно пройдуть квест. Незабаром підбиватимемо його підсумки. Увесь тираж ми вже розіслали поштою. Десь півтора десятка людей не забрали книжок, і вони повернулися нам, – каже Геннадій.

За його словами, наразі триває пошук фінансування для видання повторного тиражу кількістю 10 тис. примірників. До кінця року планують його друкувати, бо мають дуже великий попит не тільки від дітей, а й від працівників бібліотек та психологів.

- Ми розуміємо, що коли одна родина отримала книжку, то це буде допомога лише їй, ну, може, ще вона передасть її комусь із друзів. А фахові психологи, які працюють з родинами військових, можуть використовувати це в роботі з великою кількістю дітей, – каже менеджер.

Крім того, організатори обіцяють, що вже до кінця вересня комікс можна буде безкоштовно отримати в електронному вигляді, поки що завершується підготовка до його оприлюднення в публічному доступі.

- Ми задоволені своєю роботою, бо отримуємо величезну кількість позитивних відгуків. Дітям дуже сподобався матеріал коміксу, він легкий, зрозумілий, містить корисні поради для всієї родини, – каже Геннадій.

КНИЖКА, ЯКУ ЧЕКАЮТЬ

І він не перебільшує. Нижче – лише невелика частина відгуків від тих, хто отримав книжку і встиг з нею ознайомитися.

«Немає таких слів, щоб висловити, наскільки ваша робота важлива! Цей комікс – неоціненна допомога родинам військових, які мріють про щасливе життя разом зі своїм героєм після його повернення додому».

«Дякую за просту і зрозумілу комунікацію. Прошу вас продовжувати свою роботу. Адже серія коміксів стала б дітям у пригоді. Мій син проковтнув комікс за кілька хвилин… треба ще».

«Це не книжка, а посібник життєвих обставин. Вона на багато речей відкриває очі як дітям, так і дорослим».

«Отримали книжку вчора, дитина з нею і їсть, і спить, і з рук не випускає. Уже всім друзям показала».

«Діти (14 та 8 років) сказали, що дуже цікаво. Я не втрималась і сама із задоволенням прочитала. Цікаве і доступне дитячій свідомості подання стану та поведінки наших найрідніших. Адже травмовані всі члени сім'ї, і всім разом потрібно вчитись з цим всім жити. Щиро дякую команді за чудову, якісну, яскраву книжку – вона крута».

«Читали разом із сином, розкрито дуже важливу й актуальну інформацію, доречну тепер як ніколи, а у вигляді коміксів – це ж взагалі підліткова любов. Можливо, буде продовження, то ми вже чекаємо з нетерпінням, готові наступні книжки придбати за донат, щоб підтримати авторів у цей нелегкий час».

Отримавши таку оцінку за свою роботу й побажання від тих, кому вона була адресована, команда авторів коміксу вже готує сценарій наступного посібника – «Моя мама повернулася з війни». Адже нині багато жінок воює на фронті, а жіноча психологія відрізняється від чоловічої. Тому поради їхнім родинам теж необхідні й неоціненні.

Алла Мірошниченко, Миколаїв
Фото та відео організаторів проєкту

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Підпишіться на нашу безкоштовну розсилку: skorik@ukrinform.com.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-