Інститут дослідження Голодомору презентував навчальний посібник для вчителів

Інститут дослідження Голодомору презентував навчальний посібник для вчителів

Укрінформ
Побачив світ посібник для вчителів «Голодомор 1932–1933 років — геноцид української нації», один із перших навчальних посібників в Україні із зазначеної тематики.

Його підготували співробітники Інституту дослідження Голодомору, повідомила під час презентації видання директор Інституту дослідження Голодомору Світлана Маркова, передає кореспондент Укрінформу.

“Над посібником працював авторський колектив — 14 провідних українських вчених. Фактично ми маємо презентовані наукові дослідження наших науковців, які вони готували впродовж не одного десятка років. Це сублімовані знання, які ми хочемо ретранслювати для українського громадянського суспільства. Посібник складається з 19 розділів. Авторський колектив працював над ним майже 2 роки. В основі була навчальна програма для учнів загальноосвітніх шкіл. Він розрахований на вчителів історії та вчителів громадянського суспільства. Але ми гадаємо, що він стане в пригоді для всіх учнів і вчителів”, - сказала Маркова.

Як зауважив провідний науковий співробітник Інституту дослідження Голодомору та Інституту історії України НАН України Василь Марочко, науковці кілька років тому прорецензували підручники з історії України для старших класів — і тлумачення Голодомору та оцінки складових геноциду в них їм не сподобалися, тоді й виникла ідея про написання посібника.

“Цей посібник сприятиме самостійній роботі дітей у школі, для підготовки семінарських, додаткових занять з цієї теми. Розділ про територію голодомору, який я написав, охоплює територію УСРР, 7 областей і Автономну Молдавську СРР, яка була у складі УСРР. Територія Голодомору — це ще і територія злочину. Ми сьогодні повинні говорити про це не лише тому, що є закон 2006 року про визнання Голодомору геноцидом. А й тому, що так цинічно не знищував людей штучним голодом жоден режим, навіть тоталітарні режими не мали нічого подібного - щоб у такий спосіб знищити понад 10 мільйонів людей в мирний час, коли не було війни”, - підкреслив Марочко.

Він також додав, що, за його підрахунками, кількість тільки сільського населення зменшилась на 10,6 мільйона, що загинули від голодомору на території УСРР.

Водночас він зазначив, що ще треба брати до уваги Кубань, Північний Кавказ, Ставропілля, 800 тисяч українців, які мешкали в Північному Казахстані, де був страшний голод. І зовсім випадають з розрахунків українці Центральної чорноземної області РСФРР, де теж помирали від голодомору українці. Але ця тема з 2017 року заборонена в Росії для досліджень.

Як зауважила провідний науковий співробітник Інституту дослідження Голодомору Інна Шугальова, шкільний підручник за 10 клас через щільну шкільну програму не охоплює весь спектр Голодомору. Тому Інститут став ініціатором включення до змісту посібника таких нових тем, як творення “нової людини”, індоктринація свідомості молоді та дітей у 1920-ті — 1930-ті роки, а також дискурс про громадянське суспільство, де досліджується, як ламалося традиційне українське суспільство, як знищувався менталітет, що культивувався сотнями років, і як комуністичний тоталітарний режим чавив українську молодь.

“Ми намагалися викладати ці теми так, щоб зацікавити і учнів. Тому посібник наповнений ілюстраціями, картами, плакатами. Він має перегукуватися з підручником 10 класу, але він дає і принципово нові знання, нове бачення, нові теми, зокрема, й тема, присвячена речникам правди про голодомор, як Гарет Джонс”, - додала Шугальова.

Своєю чергою старший науковий співробітник відділу історичних досліджень Голодомору-геноциду Інституту дослідження Голодомору Ніна Лапчинська зазначила, що автори намагалися донести визначення голодомору як геноциду, яке зафіксоване в Конвенції ООН “Про запобігання злочину геноциду і покарання за нього” 1948 року. “Ми даємо визначення в перекладі українською мовою. Досі немає офіційного перекладу українською мовою, є переклад російською. Сподіваємося, що він з’явиться незабаром”, - сказала вона.

Як повідомлялося, посібник уже є в обласних та університетських бібліотеках. Також з'явилася пропозиція підготувати аналогічний посібник для викладачів вишів.

“Я гадаю, що наступного року ми зможемо видати друге, доповнене видання, яке буде і для вчителів, і враховуватиме теми, що викладаються у вищих навчальних закладах. Він також з’явиться у вільному доступі в електронному форматі”, - сказала Світлана Маркова.

Директорка Інституту додала, що посібник можуть безкоштовно отримати вчителі, для цього вони мають зареєструватися на сайті Музею Голодомору.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-