Викладені онлайн 3,5 тисячі документів НКВС проливають світло на їхню боротьбу з УПА — експерт

Викладені онлайн 3,5 тисячі документів НКВС проливають світло на їхню боротьбу з УПА — експерт

Укрінформ
Масив із 3,5 тисячі документів Внутрішніх військ НКВС про боротьбу з УПА, які нещодавно стали доступні онлайн, доводить, що визвольний рух не був маргінальним явищем, як це часто трактувала радянська пропаганда, а на його ліквідацію були кинуті цілі бригади енкаведистів.

Таку думку висловив експерт проєкту з оприлюднення історичних документів, декан Історичного факультету КНУ ім. Тараса Шевченка Іван Патриляк, повідомили Укрінформу в Центрі досліджень визвольного руху, який оприлюднив цифрові копії архіву, що був вивезений з України до Росії у 1980-х роках.

«Оприлюднені документи, безперечно, є цінним історичним джерелом. Вони дають глибоке розуміння того, як відбувалася війна під час війни. Разом із тим, масив документів доводить, що визвольний рух був зовсім не маргінальним явищем, як часто трактувала радянська пропаганда, а на його ліквідацію були кинуті цілі бригади Внутрішніх військ НКВС», — зазначив Патриляк.

Читайте також: Історик вважає, що смерть агента НКВС Кузнєцова на Львівщині могла бути інсценуванням

Як зазначається у повідомленні Центру досліджень визвольного руху, збірка документів проливає світло на протистояння Внутрішніх військ НКВС Українського округу, штаб якого розташовувався в Рівному, з Організацією українських націоналістів та Українською повстанською армією. Документи охоплюють події, що мали місце в 1944-45 роках на Волині, Рівненщині, Тернопільщині, Львівщині, Івано-Франківщині. Рідше зустрічаються події, зафіксовані на Житомирщині, Хмельниччині, Вінниччині, території сучасних Румунії та Польщі. Документи висвітлюють діяльність українських повстанців, містять інформацію про склад та озброєння українського підпілля.

Також у документах містяться як плани та вказівки вищого керівництва Внутрішніх військ НКВС щодо боротьби з підпіллям, так і оперативні зведення, детальний аналіз операцій, донесення на окремих службовців. Така звітність допоможе дослідникам зрозуміти портрет службовця Внутрішніх військ того часу. Наприклад, цікавими для вивчення будуть звіти про надзвичайні події та небойові втрати у лавах ВВ НКВС.

«Цифрові копії документів, що тепер доступні широкому загалу, мають майже тридцятирічну історію повернення до України. Нині оригінал архіву, ймовірно, перебуває в Москві. Його було вивезено з України наприкінці 1980-х років. Проте в середині 1990-х українським дослідникам та архівістам вдалося скопіювати близько 400 справ з архіву та повернути в Україну у вигляді мікрофільмів», — йдеться у повідомленні.

Читайте також: Тернопільські депутати просять перепоховати в Києві Бандеру, Петлюру і Коновальця

Пізніше, як зазначається, з плівок було зроблено три копії. Одна з них потрапила до Центру досліджень визвольного руху. Маючи відповідне обладнання, дослідники зробили цифрові копії документів та опублікували онлайн документи, що охоплюють 1944-45 роки.

Колекцію з трьох з половиною тисяч документів підготовлено та опубліковано в межах проєкту «Робимо минуле доступним: цифрове повернення вивезених архівів про боротьбу СРСР із визвольним рухом», який реалізує Центр досліджень визвольного руху спільно з Галузевим державним архівом СБУ за підтримки Українського культурного фонду.

Документи доступні на сайті Електронного архіву українського визвольного руху в колекції «ВВ НКВД проти українського визвольного руху 1944-1945 роках».

Електронний архів — сервіс відкритого онлайн-доступу до повнотекстових копій архівних матеріалів. Втілюється Центром досліджень визвольного руху за підтримки партнерів. Тут у вільному доступі та у високій якості публікуються документи про український визвольний рух, матеріали з архівів КДБ та інші тематичні колекції, присвячені історії ХХ ст. Зараз на сайті вже більше 32 тис. оцифрованих архівних документів, доступних для завантаження.

Як повідомляв Укрінформ, напередодні було опубліковано 3,5 тис. документів НКВС про боротьбу з Українською повстанською армією. Над публікацією документів спільно працювали дослідники з Центру досліджень визвольного руху, фахівці архіву СБУ та за підтримки Українського культурного фонду. До колекції увійшли, зокрема, детальні креслення повстанських криївок, зроблені енкаведистами, списки втрат з боку повстанців та звітність про захоплену НКВС зброю.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-