Акценти треба ставити на «зшиванні країни» - Забужко

Акценти треба ставити на «зшиванні країни» - Забужко

Укрінформ
«Зшивати» регіони України потрібно насамперед інфраструктурно, а Закарпаття інтегрувати в культурному та ціннісному плані: українці мають знати, що в цьому регіоні є не тільки добра кава і коньяк, а й «Чендей-фест» та картини Ерделі та Коцки.

Про це письменниця Оксана Забужко сказала під час виступу на форумі ідей та рішень “Re:Open Zakarpattia” у дискусії про західні мультикультурні фронтири України та їхню роль для згуртованості й інтеграції в євроатлантичний Захід, передає кореспонденту Укрінформу.

«В умовах 8-го року війни, коли концепт нацбезпеки «за дужками», акценти треба ставити на «зшивання країни». В умовах війни та 20 років до того нас послідовно розшивали, починаючи від так званої медіаформи, коли в кожному регіоні свої медіановини дозволяти розказувати українцям що завгодно про «страшний Донбас» чи «страшну Галичину». І тільки коли люди почали їздити країною під час Євро-2012, зрозуміли, що це все не так», - вважає письменниця.

За її словами, проблема інтеграції Закарпаття у загальноукраїнський контекст полягає насамперед у відсутності якісного транспортного сполучення.

“Я добиралася на Закарпаття потягом, який спізнився. Це норма, а має бути винятком. Такого роду речі вимагають доріг, транспортної зв’язки, насамперед фізичної доступності Закарпаття. Щоб воно не було десь там за горами, такою собі латифундією,” - сказала письменниця.

Забужко також відзначила відсутність єдиного інформаційного поля всередині країни.

«Зараз цілій Україні для початку треба відкрити Закарпаття, тут не тільки найкращі кава і коньяк, тут відбувається безліч несамовитих подій, є чудовий фестиваль «Чендей-фест». Це прецедент серед локальних літературних фестивалів, то чому не зробити «Чендей-фест» міжнародним фестивалем, який розвиватиметься і даватиме своє культурне обличчя на тлі усієї України? Або виставку закарпатської школи мистецтва? Щоб при слові «імпресіонізм» в українців виникала думка про полотна закарпатських художників - від Ерделі до Коцки, з думкою: це наше, це є у нас”, - відзначила вона.

Письменниця зауважила, що для "зшивання" країни повинна бути інтегрованість регіону на рівні інфраструктури і на рівні смислових ціннісних культурних координат та парадигм, де б Закарпаття було не “десь там”, а “тут”.

Як повідомляв Укрінформ, на Закарпатті стартував другий форум «Re:Open Zakarpattia», протягом 5 і 6 листопада спікери дискутуватимуть про локальні, регіональні, національні та центральноєвропейські контексти, а також про те, як перетворити регіон на ворота у Європу.

У рамках форуму заплановано 10 панельних дискусій. Вони транслюватимуться як українською, так і англійською мовами в прямому ефірі на сторінці заходу у Фейсбуці.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Підпишіться на нашу безкоштовну розсилку: skorik@ukrinform.com.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-