В Україні вийшла енциклопедія Голодомору, яку збирали 30 років

В Україні вийшла енциклопедія Голодомору, яку збирали 30 років

Фото
Укрінформ
У Києві презентували книгу професора, доктора історичних наук Василя Марочко "Енциклопедія Голодомору". 

Архівні матеріали для видання автор збирав та опрацьовував 30 років. Про це він розповів журналістам на презентації "Енциклопедії Голодомору", повідомляє кореспондент Укрінформу.

 «Матеріал до енциклопедії я збирав впродовж 30 років і впродовж 30 років видавав публікації, книги, і тому сама "Енциклопедія Голодомору" - це закономірне  завершення моїх напрацювань упродовж 30 років. Енциклопедія викладена в академічному стилі, має меморіальну функцію. До кожної статті є посилання на джерела, документи, літературу. Там представлені поіменно жертви Голодомору і водночас показано праці українських демографів 1930-х років. Ми сьогодні сперечаємося з демографами, скільки нас загинуло за часів Голодомору. Вони кажуть, що 3,5 млн, це образливо. Бо я маю джерела, архівні кримінальні справи демографів, репресованих у 1930-х роках, які підтверджують, що загинули понад 7,7 млн українців. Гіпотетичний прогноз демографа Арсена Хоменка на 1937 рік розраховував на 35,6 млн, а всесоюзний перепис населення 6 січня 1937 року зафіксував 27,9 млн. Проста арифметична дія засвідчує втрату 7,7 млн від 1932 до 1937 року. Тому, звичайно, ми маємо «оцифрувати» ці 7,7 млн. Вони в музеї (Меморіалі жертв  Голодомору) представлені, але треба не забувати, що жертвами Голодомору стали щонайменше 18 млн, яким було завдано фізичної, психічної шкоди», - сказав Марочко.

Він розповів, що працював з архівами голови Всеукраїнського Центрального виконавчого комітету Петровського, Сталіна, Кагановича, і саме він з деякими іншими дослідниками першими опублікували в 1989 році в Українському історичному журналі листи селян у 1932 році до Петровського, Сталіна та Калініна з приводу ситуації в українському селі. 

Енциклопедія включаэ 1000 статей, 30 тематичних блоків. В ній, зокрема, за словами автора, розглядається діяльність тих історичних осіб, які зіграли безпосередню роль в організації голоду в Україні - керівників Радянського Союзу та України в 1930-ті роки, а також іноземних журналістів, як тих, які подавали західному світу правдиву інформацію про події в Україні, так і тих, які заперечували голод та його трагічні наслідки. Також у виданні представлена інформація стосовно роботи українських демографів, які були репресовані після проведення Всерадянського  перепису населення, результати якого не співпали з райдужними прогнозами радянської влади. 

Окрім того, в енциклопедії подані і сучасні політичні діячі, які висловлювали свою реакцію на Голодомор в Україні - президенти США Рузвельт, Рейган, Джордж Буш-старший, а також українські президенти, зокрема Віктор Ющенко. В енкциклопедії є статті, присвячені раціону людей, які голодували, радянській системі Торгсін, в якій за золото, наприклад, царські золоті монети, селяни могли купити собі їжу тощо. В енцклопедії висвітлюється кількість областей та районів, уражених голодом, і автор наводить посилання на архівні документи, які підтверджують це.

Як додав на презентації міністр культури Євген Нищук, наразі Міністерство розглядає можливість перекладу енкциклопедії англійською мовою. 

В Україні вийшла енциклопедія Голодомору / Фото: Мінченко Геннадій. Укрінформ

"Енциклопедія Голодомору, окрім великого значення всередині країни, ще може зіграти велику роль і за кордоном. Згодом ми подумаємо про те, щоб зробити, можливо у скороченому варіанті, переклад енциклопедії, тому що ми маємо доводити правдиві факти про цей злочин, геноцид всьому світу. Але ще на превеликий жаль, в когось є ще сумніви щодо демографічних втрат України, до кількості загиблих і всередині країни. Це абсурд, що ми маємо  всередині своєї країни ще щось доводити і дискутувати на цю тему", - сказав Нищук. 

Читайте також: В країнах Балтії запалили свічки пам'яті за жертвами Голодомору

 Енциклопедію, видану за сприяння Міністерства культури України накладом 1000 примірників і розповсюдять у закладах вищої освіти, бібліотеках.

 Як відомо, протягом 2017-2018 років в Україні  тривають заходи у звязку з 85 роковинами Голодомору 1932-1933 років в Україні. 

Щороку в кожну четверту суботу листопада Україна та світ вшановують пам'ять понад 7 млн українців, які були знищені голодом, штучно організованим радянською владою. В 2018 році День памяті жертв Голодомору  1932-33 років відзначається 24 листопада.  

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-