Українські полярники планують експедиції на обидва полюси

Українські полярники планують експедиції на обидва полюси

Укрінформ
Керівник Національного антарктичного наукового центру планує, що Україна посилатиме свої експедиції не тільки в Антарктику, а і в Арктику.

Про це в.о. директора НАНЦ Євген Дикий сказав на прес-конференції, присвяченій відправленню на станцію Академік Вернадський 23-ої Української антарктичної експедиції, повідомляє кореспондент Укрінформу. 

"Ми сподіваємось, що найближчим часом напрямок досліджень буде поширений і на Арктику, оскільки в усьому світі полярні полюси розглядаються ніби як пульс нашої планети. Ми будемо працювати і в Антарктиці, і в Арктиці за рахунок наукового обміну", - зазначив Дикий. 

Говорячи про майбутнє таких експедицій і досліджень, він також підкреслив, що одним із стратегічних напрямків є відродження українського наукового флоту.

"Я ставлю одне із завдань, щоб у найближчі роки поновити хоча б один науково-дослідний український корабель", - підкреслив науковець. 

Читайте також: На Українську антарктичну станцію вирушають дві експедиції

Щодо ближчих планів, а саме проведення 23-ої Української антарктичної експедиції, керівник НАНЦ зазначив, що станція має отримати нормальний сучасний зв'язок, який є на більшості західних полярних станцій. 

"Перші кроки для цього вже зроблені. Нинішній загін матиме в 20 разів більший інтернетний трафік, ніж був дотепер. А вже з грудня, тобто з наступного сезону, планується повноцінний широкополосний інтернет", - поінформував він.

Також, за словами Дикого, одна з найближчих перспектив - це відновлення так званих "довгих сезонів".

"Українська антарктична експедиція має дві однаково важливі складові - зимівля, тобто 12-місячна варта, яку несуть 12 учасників. Друга частина експедиції - так званий "сезон", це додаткова кількість дослідників, які заїжджають на антарктичне літо - три місяці, з грудня по лютий, і за цей час можна отримати масу зразків, які потім оброблятимуться в інститутах України. Так було в перші роки української експедиції, далі "сезон" дедалі зменшувався, а минулого року звівся до швидкої перезмінки однієї експедиції наступною. Ми вже зараз завдяки жорсткій позиції на торгах виторгували хоча б 18 днів "сезону". І нині сезонний загін - 12 дослідників - у цілодобовому режимі відбиратиме зразки, заявки на які подали близько двох десятків українських науково-дослідних інститутів", - розповів керівник НАНЦ.

Він додав при цьому, що наступний "сезон" планується розпочати вже в грудні цього року і таким чином зробити його повноцінно тримісячним. На це піде частина тих коштів, які було зекономлено на тендері по проведенню нинішньої перезмінки на станції.

Водночас він додав цікаву інформацію про те, що у майбутніх Українських антарктичних експедиціях братимуть участь і жінки.

"Це остання зимівля, яка складається виключно з козаків. Ми повертаємо практику гендерної рівності. У перших двох українських експедиціях брали участь жінки, і досить успішно. З наступного року конкурсна комісія, яка відбиратиме на зимівлю, надаватиме абсолютно рівні шанси представникам обох статей", - сказав Дикий.

На інформацію про плани НАНЦ щодо реалізації програми двох полюсів відреагувала міністр освіти і науки України Лілія Гриневич.

"Не тільки Міносвіти, а весь Кабмін і, зокрема, Міністерство фінансів повинні підтримувати це питання. Ми повинні рухатися крок за кроком. Для нас є політично очевидним навіть те, що потрібно приймати такий закон. Ми подали проект закону вже давно - ще кілька років тому. На жаль, завжди є більш першочергові проблеми на порядку денному у Верховної Ради. Тому будемо рухатися поступовими малими кроками. Зараз ми зберегли програму, нам важливо поступово розширювати її фінансування, внести нові пріоритети на наступні роки по розвитку - і зокрема точкове збільшення заробітної плати для наших зимівників", - сказала Гриневич.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-