КСУ визнав неконституційним оподаткування пенсій

КСУ визнав неконституційним оподаткування пенсій

Укрінформ
Конституційний суд визнав неконституційним закон „Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи“.

Відповідне рішення було ухвалене під час засідання 27 лютого за поданням 48 народних депутатів, повідомляє прес-служба суду.

"Конституційний суд України вирішив визнати таким, що не відповідає Конституції, положення абзацу першого підпункту 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України, яким передбачено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються  суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує десять розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць), встановленого на 1 січня звітного податкового року, – у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати", - йдеться у резолютивній частині рішення.

Таким чином, втрачає чинність положення абзацу першого підпункту 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України, визнане неконституційним.

У рішенні зазначається, що у сфері пенсійного забезпечення справедливим має визнаватися такий підхід законодавця, за якого забезпечується пропорційне співвідношення між страховими внесками та призначеним розміром пенсійних виплат, а застрахована особа може безперешкодно реалізувати своє право на пенсію у повному обсязі.

У законодавстві про пенсійне забезпечення в Україні таке співвідношення досягається встановленням залежності розміру пенсії від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати застрахованої особи. Саме тому запровадження її оподаткування, починаючи з певного її розміру, на думку КСУ, порушує справедливий підхід до встановлення пенсії, оскільки призводить до зменшення її фактичного розміру, який встановлюється з урахуванням співвідношення між тривалістю страхового стажу та розміром заробітної плати застрахованої особи.

Читайте також: КСУ визнав неконституційним мовний закон Ківалова- Колесніченка

КСУ також відзначив, що після запровадження у законодавстві України з 1 липня 2014 року оподаткування пенсій упродовж двох років Верховна Рада  тричі вносила зміни. За таких обставин особи, які мають право на пенсійні виплати, об’єктивно не могли бути впевненими у своїх правомірних очікуваннях щодо стабільності правового регулювання у цій сфері. Тому  у КСУ вважають, що встановлення парламентом  у законодавстві  оподаткування пенсій та зміни суми, з якої починається таке оподаткування, суперечить  елементам конституційного принципу верховенства права, як правова визначеність, правова передбачуваність, правомірні очікування та справедливість.

Суддею-доповідачем у справі виступав Олександр Касмінін.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-