Гонтарева заперечує причетність до виведення з України "грошей Януковича"

Гонтарева заперечує причетність до виведення з України "грошей Януковича"

3749
Ukrinform
Голова Національного банку Валерія Гонтарева відкидає звинувачення деяких ЗМІ стосовно виведення компанією ICU коштів екс-президента Віктора Януковича.

Відповідну заяву Гонтаревої від 7 жовтня 2016 року прес-служба НБУ повторно оприлюднила у середу, 10 січня, на своїй сторінці у Facebook.

"Останнім часом у засобах масової інформації з'явилися чергові інсинуації відносно ролі брокера та власне мене при купівлі восени 2013 року ОВДП для компаній-нерезидентів. Щоб зупинити цю хвилю неправдивої інформації, вважаю за необхідне поставити крапки над "і". Спочатку хочу зауважити, що Національний банк і я особисто неодноразово наголошували на тому, що ми цілком підтримуємо закон про спецконфіскацію чи будь-який інший законний спосіб повернення коштів до бюджету країни. Ця позиція є відкритою та загальновідомою, проте деякі політики намагаються маніпулювати фактами та звинувачувати Національний банк України в затягуванні цього процесу", - заявила Гонтарева.

За її словами, Національний банк вважає такі заяви маніпулятивними та безпідставними. Адже очевидно, що саме депутати мають ухвалити закон про спецконфіскацію, який дозволить повернути кошти до бюджету. Національний банк зі свого боку зробив усе можливе для того, щоб ці кошти були арештовані ще в червні 2014 року. Регулятор із нетерпінням чекає від депутатів прийняття цього закону та поповнення державного бюджету, зазначила Гонтарева.

"Тепер по суті звинувачень проти мене персонально. Компанія ICU вже понад вісім років є лідером на ринку ОВДП як за брокерськими послугами, так і за послугами торгівлі державними цінними паперами. Про її лідируючі позиції говорять публічні рейтинги щодо торгівлі ОВДП та управління активами клієнтів. Тому, коли інвесторам чи банкам потрібно було професійне супроводження угод із борговими цінними паперами, вони, у більшості випадків, зверталися за послугами до компанії ICU. У жовтні 2013 року вийшла нова редакція Закону України "Про депозитарну систему України", яка зобов'язала учасників ринку оформлювати всі угоди купівлі-продажу ОВДП через ліцензовані компанії-брокери. Також цей закон змінив правила розрахунків щодо операцій з цінними паперами, які повинні були здійснюватися виключно через ПАТ "Розрахунковий центр", - наголосила Гонтарева.

Читайте також: Українські олігархи купили в Курченка компанію з "грошима Януковича" - ЗМІ

Вона зазначила, що коли у державного Ощадбанку виникла необхідність залучення ліцензованого брокера для проведення угод вторинного ринку між нерезидентами та банком, вони звернулися до компанії ICU. До виходу нової редакції цього закону в Ощадбанку такої необхідності не було - він був обслуговуючим банком, зберігачем ОВДП та первинним дилером для нерезидентів і купував у 2012-2013 роках у Міністерства фінансів України ОВДП за замовленнями компаній-нерезидентів самостійно. У свою чергу, Ощадбанк підтвердив надходження коштів та проведення фінансового моніторингу компаній-нерезидентів, тому у ICU не виникло жодних підозр щодо цих компаній, адже всі документи та витяги з рахунків у державному банку повністю відповідали вимогам чинного законодавства. Всі розрахунки за операціями з ОВДП проводилися в Ощадбанку, та продавцем ОВДП на користь нерезидентів виступав Ощадбанк. 

За словами Гонтаревої, у середині 2014 року з'явилася інформація, що ці компанії-нерезиденти можуть належати "злочинній владі", і Національний банк України почав активно сприяти арешту їхніх рахунків. У червні 2014 року відповідно до ухвал Печерського суду м. Києва на рахунки цих компаній в Ощадбанку накладено арешт. Наразі цінні папери та гроші на рахунках компаній-нерезидентів в Ощадбанку арештовані та очікують рішення Верховної Ради України щодо спецконфіскації. Станом на кінець вересня 2016 року на арештованих рахунках перебувало 645,4 млн дол. США і 1,8 млн грн. Загальна номінальна вартість ОВДП, придбаних на користь цієї групи компаній, становить 981 млн дол. 

"Зараз деякі політики звинувачують мене у сприянні виведенню коштів "злочинною владою". Вважаю таке звинувачення нісенітницею, адже ці кошти не виводилися за кордон, а інвестувалися у внутрішній державний борг - це пряма позика державному бюджету, яку державі, у разі прийняття закону про спецконфіскацію, не потрібно буде повертати. Принагідно хочу зауважити, що моя практична діяльність у компанії ICU головним чином була спрямована на управління активами. Я не мала відношення безпосередньо до брокерської діяльності, про що, до речі, добре відомо усім професійним учасникам ринку", - наголосила Гонтарева.

Раніше у середу деякі ЗМІ поширили інформацію, що українська інвестиційна компанія ICU (Investment Capital Ukraine) допомагала президенту-втікачу Віктору Януковичу вивести з країни 1,5 млрд дол. в період з 2012-го по 2014 рік.

Наприкінці грудня 2017 року в Ощадбанку повідомляли, що всі кошти за спецконфіскацією знаходяться на рахунках Держказначейства. Генпрокурор Юрій Луценко також запевняв, що всі 1,5 млрд дол., які були спецконфісковані в оточення Януковича, нікуди не зникали і перебувають на рахунках Держказначейства.

Як відомо, у 2014 році Гонтарева пішла з посади глави ради директорів ICU і продала свою частку в компанії.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-