Нацрада оголосила попередження

Нацрада оголосила попередження "Інтеру" за передачу про 12-річну породіллю

Укрінформ
Національна рада з питань телебачення і радіомовлення застосувала санкцію "оголошення попередження" телеканалу "Інтер" за показ двох випусків передачі "Стосується кожного" про історію неповнолітньої матері зі Львівщини.

Таке рішення Нацрада ухвалила під час засідання 9 листопада, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Зокрема, йдеться про випуски передачі «Стосується кожного» від 9 і 13 жовтня, теми якої - "Мама-ребенок" (09.10 о 18:05) та "Мама-ребенок. Признание" (13.10. о 18:05). У Нацраді акцентують на тому, що кожен із них містив сцени, які можуть завдати шкоди фізичному, психічному чи моральному розвитку дітей та підлітків під час перегляду зазначеної передачі, оскільки обговорювалося статеве життя неповнолітньої (12-річної) дитини, наслідки її статевих стосунків у ранньому віці, деталі фізіологічних вікових процесів, а також визнано факт того, що неповнолітня особа мала не одного статевого партнера.

До того ж, передача "Стосується кожного" транслювалась у час, доступний для перегляду неповнолітньою аудиторією (о 18:05).

На ці порушення звернули увагу Уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська та громадська організація "Детектор медіа", реагуючи на звернення яких Нацрада і призначила позапланову перевірку телеканалу "Інтер".

Присутня на засіданні Нацради представниця ГО "Детектор медіа" Мар'яна Закусило, зокрема, акцентувала на тому, що у згаданих випусках програми "Стосується кожного" обговорювалось розбещення неповнолітньої дитини, обтяжене ймовірним інцестом.

"Дівчинка постійно піддавалась стресовій ситуації під час цієї програми, до того ж, це повторювалось у двох випусках. Ведучий анонсував, що буде ще й третій випуск, де остаточно встановлять батька... Ми вважаємо, що було порушено честь і гідність цієї дитини, яку не потрібно було в такий спосіб показувати й допитувати її в студії. Якби не така увага, яку цій історії приділив телеканал "Інтер", то особисте життя цієї дитини не стало б надбанням всієї країни", - сказала Закусило, закликавши медіа до соціальної відповідальності. 

Координатор Незалежної медійної ради, юрист Інституту медіа-права Максим Дворовий зауважив, що телеканалом "Інтер" була порушена приватність і розголошені особисті дані 12-річної породіллі та її дитини, чого мусило уникати загальнонаціональне медіа.

"Перший аспект - це дотримання приватності: не показувати прізвища та обличчя дитини, а також не оприлюднювати інформації щодо населеного пункту, де відбувалась ситуація. Таким чином не допускається ідентифікація дитини. Другий аспект - невтручання у приватне життя членів її родини, яких фактично звинуватили у причетності до злочину. Їхні обличчя також мають бути закриті. Третій аспект - це поведінка ведучого Андрія Данилевича, котрий багато в чому проводив допит дитини, закидаючи її запитаннями, що мало вирішуватись у рамках досудового розслідування", - пояснив Дворовий.

Він також нагадав, що британський таблоїд The Sun назвав випуски передачі «Стосується кожного» про 12-річну маму із Львівщини "телевізійною ганьбою".

"Навіть цей таблоїд замалював обличчя дівчинки, але цього не зробив "Інтер"", - додав Дворовий. 

Представниця телеканалу "Інтер" зі свого боку заявила, що під час трансляції випусків передачі "Стосується кожного" не було порушено жодних норм законодавства щодо захисту прав дітей. 

"У своєму зверненні Уповноважена Верховної Ради України з прав людини наполягає на тому, що трапилося порушення честі та гідності. Згідно з чинним законодавством, сама особа або її представник має зазначити про такі порушення. Зважаючи на те, що у залі студії була присутня рідна матір дівчинки, психолог, який працював з дитиною... Ми не стали першим каналом, який зазначив ім'я, вік і адресу дитини. Це був резонанс", - сказала представниця телеканалу.

На противагу цьому член Нацради Сергій Костинський зазначив, що відповідно до законодавства, не допускається трансляція програм і відеосюжетів, які можуть зашкодити психічному, моральному чи фізичному здоров'ю дітей.

Крім того, перший заступник голови Нацради Ольга Герасим'юк зазначила, що телеканал "Інтер" відмовився разом з іншими телеканалами підписувати спільний акт-узгодження щодо захисту дітей, які зазнали сексуального насилля, та, відповідно, не взяв на себе зобов'язань щодо особливостей висвітлення такої тематики. 

Читайте також: Україна запровадила санкції проти 18 російських компаній

Як повідомляв Укрінформ, Лутковська звернулася до голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Юрія Артеменка щодо порушення прав дитини телеканалом "Інтер". У своєму зверненні омбудсмен, зокрема, звернула увагу на випуски програми "Стосується кожного", в яких йшла мова про 12-річну дівчинку, котра завагітніла і народила дитину.

У відповідь на звернення омбудсмена та громадської організації "Детектор медіа" 19 жовтня Нацрада призначила позапланову перевірку телеканалу "Інтер".

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Підпишіться на нашу безкоштовну розсилку: skorik@ukrinform.com.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-