7 червня: народний календар і астровісник

7 червня: народний календар і астровісник

3327
Ukrinform
Сьогодні Івана-Головатого; на порядку денному – знову капуста!

Сьогодні Церква згадує третє віднайдення голови Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна. В народі це церковне свято трансформувалося в Івана Головатого і було пов’язане з висаджуванням у ґрунт капустяної розсади.

Після картоплі, капуста була другим за значущістю продуктом повсякденного харчового раціону українців. Головні українські страви не обходяться без капусти: борщ, голубці, солянка, капусняк тощо. Капустяні вироби широко вживали на весіллях, поминальних обідах, під час багатоденних постів. Раніше, коли хліб пекли в хатніх печах, його неодмінно саджали на черінь, підстеляючи під спід капустяне листя. Це надавало випічці своєрідних смакових якостей, приємного запаху й естетичного вигляду. Капустяний розсіл також використовувався як харчовий і лікувальний, насамперед від шлункових недуг, продукт. Колись, на запитання дитини «звідки я взявся?», батьки жартома відповідали: «В капусті знайшли».

Вважалось, якщо посадити капусту саме на Івана Головатого, «то виросте великою, як голова». В усіх регіонах України існували свої обряди, які супроводжували висадку капусти. На Бориспільщині робили так. Увечері господиня, набравши розсади, йшла на грядки. Вийнявши з посудини першу стеблину, хрестилась і казала: «Дай же, Боже, час добрий, щоб моя капуста прийнялась і в головки склалась!» Після цього хапалася долонями за голову, била себе по стегнах, приказуючи: «Щоб моя капусточка була із кореня коренастая, а із листу головастая!» Потім, присівши, продовжувала: «Щоб не росла висока, а росла широка!» Посадивши стебельце в ґрунт, притоптувала землю коліном і завершувала дійство побажанням: «Щоб була туга, як коліно!» На Поліссі ці побажання висловлювали в такий спосіб: «Не будь голена – будь пузата, не будь красна – будь смачна, не будь стара – будь молода, не будь мала – будь висока!». Подібні примовляння були й на Поділлі.

Іменинники сьогодні Іван та Вікторія.

Сьогодні 13-ий і 14-ий місячні дні. Середа – день Меркурія. Символом 14-го дня є флейта. Дуже потужний за енергетикою день. Один із найсильніших у місячному циклі. Час сильних і рішучих дій. Не варто вживати сильні аромати, перенапружувати зір, часто дивитися в дзеркало і ексцентрично поводитись. Фрікам доля не усміхатиметься. У кращому випадку повернеться спиною, а може й щось показати. Втім, можливо, вони саме на це й чекають? Корисно займатися фізичною працею. Енергетичний центр – кишківник, камінь дня – загадковий гіацинт.

Згідно з даними Центральної геофізичної обсерваторії України, найхолоднішим цей день у Києві був у 1925 році: +4,4, а найтеплішим у 2000 -  +31,8. 

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-
*/ ?>