Вісім причин, чому ВКонтакті і Ко — табу для нормального українця

Вісім причин, чому ВКонтакті і Ко — табу для нормального українця

Аналітика
Укрінформ
Укрінформ підібрав низку конкретних аргументів: російські соцмережі і софт реально загрожують Україні

Новина про указ президента стосовно блокування російських ресурсів “ВКонтакте і Ко” вже більше тижня залишається в топі. Дивно, але думки доволі сучасних людей ХХI століття розділилися з цього очевидного, на нашу думку, питання десь порівну. Опитування на інформаційних ресурсах не дають однозначних відповідей про «так» і «ні»: 44% на 49%. (Депо), 42% на 44% (Главком)…

Виходить, українці досі не усвідомлюють реальну небезпеку від ВКонтакте і Ко. І це не просто слова, це — серйозна загроза нацбезпеці України. Так, інформації про те, як саме заборонені ресурси контролюються російськими спецслужбами, і використовуються ними як інструмент для незаконного збору інформації, пропаганди, створення і підтримки антиукраїнських груп, розповсюдження піратського контенту і порнографії тощо — предостатньо. Але це не той випадок, коли можна обійтися загальниками. Тут потрібна конкретика. Відтак Укрінформ вирішив ще раз повернутися до обговорення цього важливого питання.

1. Соцмережі моніторять спеціально підготовлені фахівці

19 травня «Вести.Ru» повідомило, що Росгвардія займеться моніторингом соцмереж. Про це російському виданню розповів перший заступник директора відомства генерал-полковник Сергій Мельников. За його словами, для подібних цілей в Пермському військовому інституті вже створено навчальні групи. Однак що саме моніторитимуть ці “спеціально підготовлені фахівці” — невідомо.

І якщо з початку військової інтервенції в Україну вище керівництво РФ відмовчувалося стосовно проведення інформаційних операцій, то віднедавна в Кремлі про це заговорили відкрито.

1 січня 2017 року Закон РФ “Про інформацію, інформаційні технології і про захист інформації” зобов'язує vk.com, odnoklassniki.ru, тощо зберігати на території Росії інформацію про факти прийому, передачі, доставки та (або) обробки голосової інформації, письмового тексту, зображень, звуків, відео чи інших електронних повідомлень користувачів та інформацію про цих користувачів протягом року, а сам контент - до шести місяців. Сервіси зобов'язані також надавати цей контент на вимогу федеральних органів виконавчої влади (ФСБ).

22 лютого 2017 року міністр оборони РФ Шойгу зізнався, що в російській армії були створені війська інформаційних операцій (Див. Відео нижче).

Але якщо сказане — це з розряду можливих загроз нацбезпеці України, то наступні аргументи, як ото вербування російськими спецслужбами українських громадян з метою подальшого використання в своїх провокаціях — потенційні.

2. За допомогою «російських соцмереж» здійснюється вербування

Ще у 2014 році в спільноті “Російські добровольці Донбас” у “ВКонтакте” розмістили оголошення про прийом для оперативної відправки на Донбас лікарів, офіцерів і досвідчених військових, особливо танкістів. Цією інформацією поділився київський юрист Клим Братківський. (Див. Фото нижче).

І подібних випадків було чимало. В матеріалі Depo.Донбас Підкуп, шантаж та соцмережі: Як вербують бойовиків для м'ясорубок Донбасу” розповідається про спеціалізовані групи "ВКонтакте" та "Однокласники", через які російські спецслужби шукають потенційних кандидатів для вербовки. Починається все з попереднього вивчення профілю та інтернет-активності користувача, що може становити для спецслужб певний інтерес. Після цього, як правило, під фейковим ніком представник РФ або окупованих територій Донбасу починає встановлювати контакт з об'єктом, під час якого вивчається його ідеологічні позиції, організаторські здібності, життєвий досвід та актуальні зв'язки. Далі можливі: призупинення контакту; спроба вербовки до складу бандформувань; залучення особи до диверсійно-розвідувальною діяльності, пропагандистської роботи, організації провокаційних заходів тощо.

В якості прикладу в матеріалі наводяться скріншоти спільнот з соцмережі “ВКонтакте”: “Російська національна єдність" та “Россия спаси Донбасс”, де періодично розміщувалася інформація про вербовку бойовиків.

У лютому 2017-го Укрінформ також писав про те, як за допомогою груп ВКонтакте вербують на проплачені протести у Києві: “Потрібні люди на акцію 21.02.2017. Чоловіки, жінки у віці 18-65 років. Акція проходить у центрі Києва. Зустрічаємось м. Арсенальна о 8.30. Оплата - 8.30 - 18.30 - 250 грн, доба - 600 грн. Чай, кава...”. Детальніше про це можна прочитати тут.

3. Дуров персональну інформацію передавати ФСБ відмовився, а Усманов її уже передав без жодних сумнівів

“13 грудня 2013 року ФСБ зажадала від нас видати особисті дані організаторів груп Євромайдану. Нашою відповіддю була і залишається категорична відмова - юрисдикція Росії не поширюється на українських користувачів “ВКонтакте”, - писав Павло Дуров. Але розробник “Вконтакте”, на якого здійснювало тиск ФСБ, уже давно продав своє дітище олігарху Алішеру Усманову, який купив соцмережу приблизно за 2 мільярди доларів. Усманов робить все, що йому кажуть в Росії згори. Тому можна не сумніватися: всі персональні дані уже передані і передаються «кому надо» в Москві.

4. Адміністрація “ВКонтакте” блокує українські спільноти

Кількома місяцями пізніше з’явилося інше звернення засновника російської соцмережі: “У березні-квітні 2014 року Роскомнадзор заблокував 13 найпопулярніших проукраїнських спільнот у “ВКонтакте”, в тому числі паблік “Українська революція” - 500 тисяч учасників на момент блокування, “Революція Євромайдан” - 390 тисяч на момент блокування, “Правий сектор” - 350 тисяч на момент блокування, “Євромайдан” - 330 тисяч на момент блокування, “УКРАЇНА LIVE - НОВИНИ — АТО” - 600 тисяч на момент блокування. Відповідну інформацію з посиланням на коментарі Павла Дурова розмістив на своєму Фейсбуці головний редактор Цензор.НЕТ Юрій Бутусов.

А тепер подумайте, скільки пабліків в VK і OK з відверто терористичною або сепаратистською спрямованістю вдалося закрити? Скільки акаунтів закликають до громадянської війни і збройних переворотів вдалося знайти і притягнути до відповідальності? Відповідь — одиниці.

5. “Яндекс. Пробки” і “Навігатор” незаконно фіксують пересування користувача

За допомогою «Яндекс. Пробки», «Навігатор» тощо, які працюють в режимі онлайн, збирається інформація, наприклад, про стан шляхів, пропускну здатність і завантаженість усіх доріг на території України. Якщо користувач має увімкнений гаджет, з підключеною геолокацією, то кожен контакт з інтернетом, здійснюваний за допомогою “Яндекса” фіксується. І якщо цілеспрямовано відстежується конкретний гаджет, то його пересування можна дуже швидко вирахувати, склавши це все на карті. Відтак якщо ворог планує будь-який наступ, прорив, чи якісь інші дії – то кращої ситуації і не придумаєш. Не потрібні й агентура, розвідники, адже всю необхідну інформацію користувачі формують самі, навіть про таке не задумуючись.

6. Під час Революції гідності “Яндекс” брехав про пробки

Цікавою згадкою про використання “Яндексу” поділився український економіст Олександр Деркач, який написав у Фейсбуці таке: “2014 рік, лютий. Кульмінація Майдану. Останні дні, останні години. Дика напруга. Влада намагається створити паніку. Всі по домівках. Йдуть війська, метро закрите. З 13-00 перекриваються мости з лівого на правий берег. А мені в аеропорт о 3 годині їхати. Кров з носа. Сиджу за комп’ютером, спостерігаю затори і про всяк випадок обчислюю, як через Канів до Борисполя дістатися. Хоча і не вірю. І тут на моїх очах всі мости на мапі «Яндекса» зафарбовують бордовим і з’являється знак «цеглина». Кияни знають. Як на перекритому Хрещатику. Обана. Через Канів вже не встигаю. Кажу водієві, їдемо через міст Кирпи, там розберемося. Їдемо, бачу і не вірю своїм очам. Мости відкриті, все спокійно. А на «Яндексі» – «цегла». Дзвоню одному нинішньому начальнику. Передай на «5-й канал». Нехай народ заспокоять. Мости – провокація. Що це було, хакерська атака, команда влади, команда з Москви - не знаю. Але таке було. Кияни, думаю, підтвердять. Не все просто з цим «Яндексом”.

7. “Яндекс.Новини” маніпулюють суспільною свідомістю

Варто також згадати і про хитрощі з подачею новин. Приміром, у Яндекс. Новинах” перша 5-ка формується таким чином, щоб маніпулювати громадською свідомістю: з одного боку поменше про Україну, але таке, що викликає подразнення, недовіру, обурення, байдужість і так далі. Аналізуючи “Яндекс” експерти з InformNapalm пишуть: “Для мільйонів читачів «Яндекса» вгорі показуються 5 новин. Всього 5. Вони визначають порядок життя країни, найважливіше. Що для українців найважливіше зараз? (Див. Мал. 1).

Путінський дебільний вкид. Російський розлив соків, скандали в Києві з виставою під назвою «Холокост-кабаре», теракт в Пітері – це найважливіші для українців новини? Може, справа в тому, що це російською мовою? Перемикаємо мову. (Див. Мал. 2).

Утім навіть після того, як експерти змінили російську мову пошуку на українську — результат залишився попереднім. Яндекс видав українцям такі ж самі ретельно пережовані і профільтровані російською пропагандою новини. Навіть більше, згадаємо нещодавню серію мітингів в РФ проти чинної влади, коли на вулиці вийшло близько сотні тисяч людей. Що ж, і тут Яндекс молодець, жодним словом про це не заїкнувся, як і уся решта РОСІЙСЬКИХ ЗМІ.

8. ВКонтакте і Ко — це бізнес, який фінансує війну на Донбасі

Правильний аргумент наводить журналіст Павло Каразін, який доступно пояснює, що російські ресурси — це “бізнес, який мало чим відрізняється від заводу або авікомпанії”. І за гроші від такого бізнесу Росія «годує» патронами бойовиків на Донбасі, тим самим, роблячи українців співучасниками вбивств своїх же співвітчизників.

Своєю чергою, російський опозиціонер Олексій Навальний вважає, що інтернет-компанії з РФ зазнають серйозних збитків через рішення про блокування в Україні російських сайтів “ВКонтакте”, “Яндекс”, “Одноклассники” і Mail.Ru. Про це він повідомив на YouTube-каналі “Навальний LIVE”. Він каже: “Якщо завдання уряду України - завдати економічної шкоди російським компаніям, то місія виконана. А збиток буде завдано”.

На завершення політик додав, що ті, хто вважають санкції з боку України нісенітницею — це “люди дурні, які навіть не в курсі, що в Україні 40 млн. чоловік, це величезний ринок. Це буде серйозний економічний удар по російським компаніям”. Під серйозним мається на увазі вартість російського програмного забезпечення, яке щороку коштувало Україні 1 млрд. гривень. Про це заявив керівник служби з питань інформаційної безпеки апарату РНБО Валентин Петров, передає Укрінформ.

За його словами, саме це було однією з причин, крім інших, чому РНБО України прийняла рішення про обмежувальні заходи проти російських ІТ-компаній, які заробляють в Україні, податки сплачують в держбюджет РФ, звідки йде фінансування гібридної війни проти України.

“Гроші з нашого бюджету йдуть, а потім у вигляді податків повертаються у вигляді бомб і снарядів на наших солдат, які кожен день відстоюють нашу можливість спокійно сидіти в красивих офісних приміщеннях за круглими столами у мирному місті Києві”, - підсумував Валентин Петров.

Замість висновку:

Зрозуміло, що пунктів могло бути в рази більше. Утім навіть цих восьми цілком достатньо для відповідного рішення РНБО, яке керувалося виключно інтересами нацбезпеки України. Дуже шкода, що на подібного роду загрози нацбезпеці України не звертали увагу раніше.

Мирослав Ліскович, Київ.  

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-