Стрибок до 3200 грн: одні плюси для тих, хто хоче рухатись

Стрибок до 3200 грн: одні плюси для тих, хто хоче рухатись

Аналітика
Укрінформ
Крок уряду з різким підйомом МЗП вдвічі прогнозовано запустить процеси, на які зачекалися і український бізнес, і український соціум

Не пройшло й кількох годин після анонсування прем’єр-міністром підвищення мінімальної заробітної плати до 3200, як Президент України Петро Порошенко заявив, що це рішення ухвалене. Хтось уже святкує ну вже таке довгоочікуване покращення, а хтось навпаки починає рвати на собі волосся, замислюючись про інфляцію і втрати для бізнесу. Зазвичай заробітні плати ростуть відповідно до зростання економіки, ефективності праці тощо. Саме такий природний процес і є показником росту добробуту народу. Зараз же влада вирішила цей процес запустити штучно. Чи так вже це погано? Не факт, що все буде добре, і от чому.

  1. Легальний бізнес не постраждає

Не треба всієї цієї «апокаліптики»: підвищення мінімальної заробітної плати в теперішній ситуації є правильним. По-перше, на бізнесі, що працює легально, це ніяк не позначиться. Вони давно платять працівникам «білу» зарплату, яка в переважній більшості випадків більше 3200 грн. Так що з 1 січня 2017 р вони не заплатять більше ані копійки - ні зарплати, ні податків, ні відрахувань. Компанія, яка працює легально, зараз знаходитися у важких умовах і змушена конкурувати з тими, хто демпінгує, оскільки занижує свої витрати через «оптимізовані» податки. Якщо частина нелегальних компаній закриються, замовлення перейдуть до легальних - вони збільшать кількість працівників, обладнання та розширять своє виробництво.

  1. Напівлегальному бізнесу доведеться підвищувати ефективність, або йти ще більше в тінь, або закриватися

Підприємства, які платять зарплату в «конвертах», насправді теж виплачують середньоринкову зарплату, більшу, ніж 3200 грн. Але тільки з частини суми офіційно, сплачуючи податки. Ця частина, як правило, дорівнює мінімальній заробітній платі, або дуже близька до неї. Тепер їм доведеться офіційно платити більше - і зарплати, і відрахувань. За рахунок чого вони компенсують різницю?

Або за рахунок працівників, виплачуючи в «конвертах» менше. Але тоді зарплата їхніх працівників буде нижче середньоринкової, наслідки для бізнесу очевидні.

Або за рахунок скорочення своїх прибутків. Тут, знову ж таки, можливі два варіанти:

А. Прибутку досить і навіть ще залишиться. Для такого бізнесу підвищення МЗП нічим не загрожує, тільки примушує його більше легалізуватися.

Б. Прибутку недостатньо. У такого бізнесу є три подальші варіанти дій: підвищувати ефективність, йти ще більше в тінь або - закриватися.

Саме цей, напівлегальний бізнес, тепер найбільше стогне і плаче. Зрозуміло, кому хочеться віддавати частину свого прибутку або напружуватися, підвищуючи ефективність? Йти ще більше в тінь якось стає страшнувато, та й «різати дійну корову» - теж не хочеться. Ось вони й завивають.

  1. Нарешті треба зробити вибір між бізнесом легальним і напівлегальним

У такій ситуації питання принципове, кого ми хочемо підтримати? Яку економіку хочемо побудувати? Легальну або тіньову? Якщо легальну, то нас мало має турбувати доля напівлегального бізнесу. І не треба представляти ситуацію так, що якщо ці хитро…опі бізнесмени закриють свій бізнес і підуть з ринку, то він спорожніє, що виросте безробіття тощо. Ринок не терпить порожнечі. Його заповнять ті, хто вміє легально і прибутково працювати. І чим швидше це станеться, тим більшою буде можливість знизити податкове навантаження на легальний бізнес. А розмови про те, що це неможливо, неправда. Можливо! Автор знає вже з десяток таких підприємств. Так, це непросто, але можливо. 85% підприємств, які зараз працюють, насправді,  мають можливість виплатити «нову» мінімальну зарплату без великих проблем для самого бізнесу, але з погіршенням показників по прибутку для самого власника.

Важливо розуміти ще одне, що зараз напівлегальний бізнес знаходиться в більш вигідних умовах порівняно з легальним. Довго таке положення не триватиме. Закон ринку - слабкі гинуть. Якщо ми не притиснемо напівлегальників, остаточно зникне легальний бізнес.

Все сказане стосується і тих, хто працює на єдиному податку, і ФОП.

  1. Інші плюси цього рішення
  • Для найманих працівників підвищення МЗП однозначно є позитивним. Підвищується рівень їхніх соціальних гарантій.
  • Для пенсіонерів – це довгоочікуване підвищення пенсій. Вона зараз настільки мала, що це просто необхідний захід.
  1. Гроші: або інфляція, або перерозподіл бюджету

Для бюджету, який від підвищення МЗП заощадить на субсидіях і отримає додаткові відрахування податків, навантаження збільшиться, але не критично. Тим паче, що за рахунок збільшення відрахувань до соціальних фондів зменшиться дефіцит Пенсійного фонду. Але однозначно щодо нашого державного бюджету нічого стверджувати не можна. Це просто якесь загадкове, казкове задзеркалля. Якщо під приводом підвищення МЗП та покриття дефіциту державного бюджету і Пенсійного фонду, що утворився в результаті цього, запустять друкарський верстат, то інфляція призведе все в початковий стан, тільки з іншими, більшими цифровими значеннями. Якщо друкувати гроші не будуть, то інфляція не збільшиться. Збільшення грошової маси не відбудеться. Відбудеться її перерозподіл.

Ми маємо пам'ятати принципово важливу річ: коли ми виправдовуємо підприємців, які платять зарплату в конвертах, ми говоримо про злочинців, які крадуть гроші з бюджету. То давайте і далі не будемо підвищувати зарплати, давати більші соціальні гарантії працівникам, підвищувати пенсії, тому що хтось хоче уникати податків? На Заході це засуджують всі і однозначно.

  1. Нам поки що рано рівнятися на Захід

А от проводити аналоги із подібними кроками у піднятті мінімальної зарплати за кордоном не варто. Там і близько немає тіньової економіки такого масштабу, і люди отримують не видимість зарплати, а мінімальну зарплату, яка дозволяє жити. Якщо за кордоном підняти вдвічі «мінімалку», то це вже буде платня, на яку можна жити добре, і це суттєво позначиться на платежах і податках. Тому там таких різких кроків ніколи і не роблять.

По-друге, підприємства, які там працюють, як правило, працюють ефективно, а підняти ще більше ефективність для них дуже складно. Наші ж підприємці не хочуть ставати більш ефективними, піднімати свою продуктивність праці, ефективність витрат, використання обладнання і перебудовуватися, а просто з мінімальними зусиллями отримувати прибуток.

Коротше кажучи, з застійним болотом, яке відбирало перспективу у всіх, треба було нарешті покінчити. Якщо уряд зробив крок у цьому напрямку, то його треба вітати, а не скиглити невідомо з чого.

Валерій Карєв. Київ.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-