У справі Фірташа в Німеччині спливли нові документи – ЗМІ

У справі Фірташа в Німеччині спливли нові документи – ЗМІ

1805
Ukrinform
У справі про можливий підкуп німецьких правоохоронців одним із ключових доказів може стати доручення, власноруч підписане Дмитром Фірташем. Документ, про існування якого повідомив німецький часопис Der Spiegel, олігарх підписав 12 травня 2014 року на ім'я двох співробітників  кримінальної поліції землі Мекленбург - Передня Померанія.

Ці правоохоронці, як повідомляли раніше німецькі ЗМІ, начебто через посередників отримували хабарі від Фірташа, незаконно роздобуваючи конфіденційну інформацію в інтересах замовника, пише DW.

Адвокати Дмитра Фірташа через його речника підтвердили на запит DW існування відповідного доручення. Утім, як заявляють представники мільярдера, їхній клієнт не знав, що насправді ці особи були співробітниками поліції.

Із квітня цього року прокуратура північнонімецького міста Шверін розслідує кримінальну справу, підозрюваними в якій є двоє співробітників Управління кримінальної поліції землі Мекленбург - Передня Померанія, а також приватний детектив з Берліна Крістіна Вілкенінг. За даними Der Spiegel, жінка отримала від Дмитра Фірташа 520 тис. євро за "інформаційні і консультаційні послуги".

"Консультантка", яку ЗМІ називають колишньою журналісткою та агентом східнонімецької "штазі" під позивним "Ніна", пообіцяла за ці гроші організувати в інтересах олігарха неформальну комунікацію з американськими правоохоронними органами і спецслужбами. Фірташ, повіривши у серйозні зв'язки 69-річної "консультантки" у США, доручив їй з'ясувати, "чого хочуть від нього американці". Відповідне замовлення олігарх зробив навесні 2014 року після того, як опинився у Відні під підпискою про невиїзд в очікуванні рішення суду про екстрадицію до США.

У квітні цього року, коли "Ніну" та двох її поплічників з Передньої Померанії заарештували за підозрою в хабарництві, у ЗМІ не було інформації про те, чи є у справі докази того, що німецькі правоохоронці діяли за прямою вказівкою Фірташа. Повідомлялося, що гроші й завдання вони отримували від Вілкенінг. А Фірташ, на віденській віллі якого у квітні відбулися обшуки, проходить у справі як свідок. Утім, інформація Der Spiegel вказує на те, що німецькі правоохоронці, вочевидь, таки діяли за прямою вказівкою українського олігарха. А саме: намагалися налагодити контакт із американськими правоохоронними органами та спецслужбами, на що мали письмове доручення.

За інформацією німецького видання, у дорученні Фірташ дав підозрюваним повноваження на переговори з компетентними органами США щодо питання його екстрадиції. Зрештою, пише Der Spiegel, поліцейські з північної Німеччини, а також їхня берлінська спільниця жодної користі замовнику не принесли. Адже провінційні правоохоронці, які зазвичай розслідують крадіжки чи вбивства на місцевому рівні, у принципі не могли мати зв'язків у США і своїми зверненнями до американських колег щодо справи Фірташа лише викликали підозри.

Після того, як ФБР звернулося до австрійських спецслужб із запитанням, що їм відомо про правоохоронців із Передньої Померанії, український олігарх припинив співпрацю з німцями. Відповідну пораду, як повідомляє Der Spiegel, Фірташу дали його американські адвокати.

Адвокати Дмитра Фірташа стверджують, що доручення від 12 травня 2014 року (Letter of Authorisation) було видане насамперед довіреній особі бізнесмена Роберту Шетлеру-Джонсу. "За порадою пані В. супроводжуючими особами Шетлера Джонса було названо ще трьох осіб. Їх було представлено (Фірташу. - ред.) як "адвокатів, які мають досвід у таких справах", - зазначив у коментарі DW речник олігарха Даніель Капп, посилаючись на позицію юристів Фірташа.

Представник мільярдера наполягає: про те, що ці "адвокати" насправді є співробітниками поліції, Фірташ дізнався лише після арешту Крістіни В. Крім того, заявляє речник, у дорученні не йшлося про завдання встановити контакт з офіційними установами у США. "Першими до пана Шетлера-Джонса звернулися офіційні особи із США", - наголосив Капп.

Шетлер-Джонс - давній друг і консультант Фірташа - нерозривно пов'язаний зі становленням бізнес-імперії олігарха. Британець обіймав керівні посади у скандально відомій компанії "РосУкрЕнерго", а також у холдингу Group DF. Кілька років тому у Великій Британії виникла суперечка про чистоту партійних кас після того, як стало відомо, що Шетлер-Джонс особисто і через підконтрольну йому фірму жертвував кругленькі суми на потреби Консервативної партії.

Підкуп державних посадовців, згідно з Кримінальним кодексом Німеччини, так само є злочином, як і отримання ними хабара. За такий злочин передбачене покарання від трьох місяців до п'яти років ув'язнення. Утім, український бізнесмен, як повідомили DW у прокуратурі Шверіна, не є підозрюваним у цій кримінальній справі.

Дмитро Фірташ на даний момент очікує у Відні розгляду в другій інстанції - Вищому земельному суді Відня - питання про екстрадицію до США. У Сполучених Штатах українського мільярдера підозрюють у корупції. Рік тому суд першої інстанції відмовив у видачі Фірташа американцям, не виключивши політичної складової у кримінальній справі проти олігарха. Тим часом мільярдер затягує судовий розгляд: у березні він звернувся до Конституційного суду Австрії, вимагаючи визнати неконституційною Угоду про екстрадицію між Австрією і США. У Вищому земельному суді Відня DW повідомили, що розгляд питання про екстрадицію українця призупинено, доки не буде рішення Конституційного суду.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-