Віктор Муженко, головнокомандувач ЗСУ
В НАТО і ЄС вражені, наскільки Україна відновила Збройні сили
Інтерв'ю 03.11.2015 12:20 6529

Про оцінку ситуації на сході України, набутий бойовий досвід у протистоянні агресії Росії та реформування армії за підтримки партнерів в ексклюзивному інтерв'ю власному кореспонденту Укрінформу у Брюсселі розповів начальник Генерального штабу - головнокомандувач Збройних сил України генерал армії України Віктор Муженко.

УЖЕ МІСЯЦЬ, ЯК МИ ПРАЦЮЄМО У ТРИСТОРОННЬОМУ ШТАБІ

- Товаришу генерале армії, які проекти  військового співробітництва між Україною і країнами ЄС, спрямовані на  зміцнення обороноздатності України, сьогодні на часі?

- У ході численних зустрічей під час мого візиту до Брюсселя минулого тижня детально обговорювалися питання розширення військово-політичного діалогу, участі українських підрозділів у бойових тактичних групах ЄС, підготовки нашого особового складу в рамках спільної політики безпеки і оборони ЄС, інших перспективних напрямків нашої співпраці, включаючи реалізацію проектів під егідою Європейського оборонного агентства. Проте, ведучи розмову про співробітництво з Європейський Союзом, неможливо забувати про двохсторонню співпрацю з державами-членами цієї організації. Ми вдячні усім країнам ЄС за те, що вони не були байдужими і не стояли осторонь, а різко осудили агресора.

У якості прикладу хочу відзначити нашу співпрацю з такими країнами ЄС як Польща і Литва, які є давніми та надійними партнерами України. Матеріально-технічна допомога, сприяння у підготовці сержантського складу, участь у спільних навчаннях - це ті напрями, де ми успішно працюємо.

- Минулого тижня ви вже вдруге взяли участь у засіданні Військового комітету Європейського Союзу. Попереднього разу, у травні, ваших колег із 28 країн-членів найбільше цікавило питання про присутність і військову активність кадрового особового складу, озброєння і військової техніки збройних сил Росії на території України. Про що ви говорили з високими військовими керівниками ЄС цього разу?

Наші партнери були вражені тим, наскільки Україна змогла за короткий термін зміцнити свою армію

- Ми говорили про досвід і уроки гібридної війни, про військові загрози для України, про стан Збройних сил, наші здобутки і проблемні питання, які, на жаль, ще виникають у нас при реформуванні оборонного сектору. Наші партнери були вражені тим, наскільки Україна змогла за короткий термін зміцнити свою армію.

- На продовженгня теми військового співробітництва з Литвою і Польщею: як триває процес бойового злагодження та набуття бойової оперативної сумісності у рамках спільної тристоронньої українсько-польсько-литовської бригади?

- На сьогодні ми перейшли від планів до практичної фази реалізації такого нашого проекту, як тристороння бригада УКРПОЛІТБРИГ. Уже майже місяць, як наші військовослужбовці виконують свої обов'язки у спільному тристоронньому штабі цієї бригади у польському Любліні.

УКРАЇНА ВІДНОВИТЬ УЧАСТЬ У БОЙОВИХ ТАКТИЧНИХ ГРУПАХ ЄС

- Чи планує Україна відновити участь сил і засобів Збройних сил у бойових тактичних групах ЄС?

- Дійсно, слід зазначити, що під час оперативного чергування у бойовій тактичній групі (БТГ- ред.) ЄС «Хелброк» у першому півріччі минулого року, ми вимушені були призупинити участь у ньому роти морської піхоти Військово-морських сил ЗСУ. Це рішення було пов'язане з необхідністю передислокації підрозділів ЗС України з території АР Крим та частковою втратою їхніх оперативних спроможностей.

З 2016 року відновиться оперативне чергування у БТГ ЄС «Хелброк»

Проте, навіть зважаючи на ситуацію на сході України, вже цього року ми продовжили підготовку активів ЗСУ до наступного оперативного чергування у БТГ ЄС «Хелброк» у першій половині 2016 року.

Крім того, ми нарощуємо наш внесок у систему європейської колективної безпеки. І саме в Брюсселі, під час зустрічі начальників генеральних штабів, було завершено підписання Ноти про приєднання України до БТГ ЄС, країн Вишеградської четвірки, чергування якої заплановано на перше півріччя наступного року.

Також запланована участь двох офіцерів ЗСУ на посадах у литовському контингенті БТГ ЄС під проводом Великобританії, чергування якої відбудеться у другій половині 2016-го.

ЙМОВІРНІСТЬ ЕСКАЛАЦІЇ КОНФЛІКТУ ЗАЛИШАЄТЬСЯ ВИСОКОЮ

- Як Генеральний штаб ЗС України оцінює безпекову оперативну ситуацію на сході України, чи можна очікувати на ескалацію бойових дій з боку супротивника?

- Ситуація у зоні конфлікту залишається складною. Дотримуючись Мінських домовленостей, ми завершили перший етап відведення військової техніки та озброєння на донецькому напрямку, зокрема танків.

Російські військові продовжують навчання бойовиків і ввезення зброї з Росії

За оперативною інформацією, російські військові відійшли від лінії розмежування та розташувалися по обидва боки тимчасово неконтрольованої ділянки кордону України та РФ. Вони продовжують навчання бойовиків і ввезення зброї з Росії.

Суттєвих змін загальної чисельності російських угруповань на тимчасово окупованій території України та вздовж державного кордону не відбулося.

Бойовики продовжують здійснювати провокації на донецькому напрямку, особливо вночі, ведуть неприцільний вогонь по позиціях сил АТО зі стрілецької зброї.

Безпекова ситуація, незважаючи на перемир'я, ще дуже далека від миру. Ймовірність ескалації конфлікту залишається значною

У свою чергу, наші військові утримуються від вогню у відповідь, хоча внаслідок таких провокацій ми маємо поранених.

Отже, безпекова ситуація, незважаючи на перемир'я, ще дуже далека від миру. Ймовірність ескалації конфлікту залишається значною, напруженість на лінії зіткнення зберігається.

Водночас, ми до такого розвитку подій готові. Бойовий досвід, набутий нашими військовими з початку конфлікту, заходи щодо нарощування бойового складу військ, їх спроможностей, підвищення укомплектування озброєнням та запасами дозволяють адекватно відреагувати на виклики і загрози зі східного напрямку.

Ми дотримуємося перемир'я та інформуємо спостерігачів ОБСЄ про кожен випадок порушення режиму припинення вогню з боку бойовиків.

ГОЛОВНИЙ ПРІОРИТЕТ - ВІДБИТТЯ АГРЕСІЇ НА ПІВДЕННО-СХІДНОМУ НАПРЯМКУ

- Які найбільш нагальні питання стоять нині у процесі реформування Збройних сил України?

Головне у реформуванні - перехід ЗСУ на стандарти НАТО

- Головні зусилля реформування сьогодні спрямовані на перехід ЗСУ на стандарти НАТО та досягнення ними оперативної і технічної сумісності зі збройними силами країн-членів Альянсу.

У цьому контексті багато уваги приділяємо комплектуванню Збройних сил особовим складом. Ми зацікавлені у збереженні кадрового потенціалу, в першу чергу тих, хто має бойовий досвід. Українська армія покладається на таких військових. Для цього ми підвищуємо грошове забезпечення, розширюємо перелік соціальних гарантій, створюємо належні умови проходження військової служби.

Найважливішим є питання реформування системи управління Збройними силами та реформування органів управління стратегічної і оперативно-стратегічного ланки. Я маю на увазі Генштаб та види Збройних сил, а також реформування системи військової освіти, як бази поповнення армії професійними кадрами.

- Що задля цього треба зробити?

- Для забезпечення боєздатності військових частин і підрозділів, підвищення їхніх спроможностей до виконання завдань за призначенням треба активізувати бойову підготовку. У цьому питанні нам надають допомогу іноземні інструктори.

Наступним важливим питанням є модернізація та відновлення озброєння і військової техніки, розроблення та оснащення військ новітніми зразками ОВТ.

Не менш важливою складовою реформування ЗСУ є створення дієвої системи всебічного забезпечення. Триває процес переходу на нові стандарти забезпечення сил аналогічним, які прийняті в НАТО.

- Нещодавно Президент України затвердив ряд стратегічних плануючих документів у сфері національної безпеки й оборони. Це дуже складні документи. Відтак, розкажіть пересічному українцю та нашим зовнішнім партнерам, якими ЗСУ повинні стати у найближчому майбутньому та у подальшій перспективі?

- У найближчому майбутньому Збройні сили України повинні бути готовими адекватно відреагувати на загрози Україні, в першу чергу - відбиття агресії на південно-східному напрямку - веду мову про Луганську і Донецьку області. Для цього проводяться заходи оптимізації організаційних структур: як органів управління, так і з'єднань і військових частин, що повинні бути укомплектовані необхідною кількістю техніки і озброєння та підготовлені особовим складом.

Зараз ми завершуємо створення потужного сухопутного компоненту Збройних Сил. У 2016 році пріоритет надаватиметься нарощуванню спроможностей Повітряних сил, у 2017-у - формуванню адекватних загрозам морських спроможностей. Йдеться про забезпечення оборони морського узбережжя держави, розвиток необхідної інфраструктури базування Військово-морських сил.

У подальшому Україні необхідно мати мобільні високооснащені ефективні збройні сили, служба в яких буде престижною з точки зору як матеріального забезпечення, так і морального задоволення. Вони вже є і повинні бути надалі надійним гарантом незалежності й територіальної цілісності нашої держави.

Андрій Лавренюк, Брюссель.

.

При цитуванні і використанні будь-яких матеріалів в Інтернеті відкриті для пошукових систем гіперпосилання не нижче першого абзацу на «ukrinform.ua» — обов’язкові. Цитування і використання матеріалів у офлайн-медіа, мобільних додатках, SmartTV можливе лише з письмової згоди "ukrinform.ua". Матеріали з маркуванням «Реклама» публікуються на правах реклами.

© 2015-2017 Укрінформ. Усі права застережені.

Дизайн сайту — Студія «Laconica»
Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-