
Перекидання частини стоку Дунаю може забезпечити водою південь України - наковець
Таку думку висловив директор Інституту водних проблем та меліорації НААН Михайло Яцюк під час третьої міжнародної конференції «Водні ресурси України: стратегія управління та сучасні рішення», повідомляє кореспондент Укрінформу.
«Одна із наших концепцій - це використання стоку Дунаю. На останньому засіданні РНБО це питання піднімалося. Враховуючи наслідки війни, в будь-якому випадку Дунай - це єдине наше джерело, на яке ми можемо розраховувати. І перекидання стоку вирішить багато питань водозабезпечення, насамперед півдня України», - зазначив Яцюк.
У коментарі кореспонденту Укрінформу експерт наголосив, що йдеться не про гіпотетичну ідею, а про прораховані варіанти, які мають бути реалізовані.
«Це не ідея - це прораховані варіанти, які мають бути реалізовані. Ми це рахували ще тоді, коли Каховське водосховище було. Розглядали варіант брати 10–15 кубічних кілометрів води — це лише 10% від екологічно допустимого. І перекидати її у водосховища для подальшого транспортування - зокрема, на південь України та більше до сходу», - уточнив він.
Яцюк зауважив, що використання стоку Дунаю – це не тимчасове рішення, а стратегія, однак для її реалізації необхідні фінансування та політична воля. Водночас, за його словами, питання водозабезпечення наразі вийшло на рівень національної безпеки.
«Хоч як би закінчилися переговори у Туреччині та як би склалась подальша ситуація, Росія продовжуватиме обмежувати нас у водних ресурсах. Це вже сталося: згадайте ту ж ситуацію із забрудненням річки Сейм. Якби це було масштабніше, то мільйони мешканців столиці могли б залишитися без води», - зауважив він.
Крім того, науковець застеріг, що зміна клімату загалом погіршує ситуацію в світі та в Україні. Нині триває процес виснаження запасів підземних вод, зменшення рівня інфільтрації опадів, а значна частина води просто не потрапляє до річок та водосховищ.
Водночас Яцюк закликає розглядати проблему вододефіциту в комплексі. Зокрема, йдеться про модернізацію старих водогосподарських систем, використання нових технічних рішень, а також реформування управління водними ресурсами.
За його словами, концепція реформування напрацьована, необхідне створення водного фонду, а також міжвідомчої координаційної ради. Однак на це знову ж потрібна політична воля, нагадує науковець.
Як повідомлялось, Україна має попередні домовленості з донорами про фінансування відновлення водності річки Саксагань (Дніпропетровщина), що дасть змогу забезпечити водою 1,4 млн людей.