На Житомирщині закладуть найбільшу в Європі плантацію технічних конопель

На Житомирщині закладуть найбільшу в Європі плантацію технічних конопель

Укрінформ
На базі недіючого льонозаводу в селі Рижани на Житомирщині створять кластер із вирощування та переробки технічних конопель, а також закладуть найбільшу в Європі плантацію цієї рослини.

Про це кореспондентові Укрінформу розповів акціонер Володарсько-Волинського льонозаводу та ініціатор проєкту MA'RIJANNI HEMP INDUSTRIAL PARK Мішель Терещенко.

«У 2012 році я купив акції Володарсько-Волинського льонозаводу, що розташований на території села Рижани Хорошівської громади. У мене було бажання створити кластер промислової коноплі. Розвивати цю галузь я почав на Глухівщині, де мене обрали міським головою, яким я був до 2020 року. Весь цей час завод був законсервований. Почати роботу завадила пандемія COVID-19, а повномасштабна війна, що розпочалася 24 лютого 2022 року, суттєво змінила всі плани», - зазначив Терещенко.

За його словами, вже є домовленості з українськими інвесторами, зацікавленими у проєкті створення кластеру з вирощування і переробки технічних конопель у Рижанах. Наразі є плани щодо проведення реконструкції об’єкта. Терещенко додав, що цей проєкт також підтримає українських фермерів, які зараз не мають можливості експортувати звичні сільськогосподарські культури. 

Читайте також: На Сумщині вирощуватимуть новий сорт конопліможна виготовляти легші бронежилети

Ініціатор проєкту поки не називає імена інвесторів, але запевняє, що про них стане відомо найближчим часом.

«У Франції, Бельгії та Італії є технології, що дозволять отримати із конопель довге волокно. Досі їх застосовували лише для льону. Натомість якщо це застосувати до конопель, його можна використовувати в текстильній промисловості й отримувати гарну продукцію. Ми купуємо обладнання у Франції та Бельгії. Якщо у Франції площі плантацій під технічну коноплю сягають 30-40 га, то в Україні є можливість розширити їх до понад 1000 га. Наразі вже є домовленості з фірмами в Італії, Бельгії, Франції, які готові купувати конопляне волокно в Україні», - додав Терещенко.

Цього року інвестори планують отримати посівний матеріал, який на договірній основі запропонують фермерам для вирощування технічної коноплі. У 2024 році на Житомирщині планують закласти плантацію технічних конопель площею до 850 га, а в 2025 – 1250 га.

Як повідомляє Forbes,  цей проєкт створить альтернативу постачанню з Китаю й дозволить відродити традицію текстильної коноплі в Житомирі та Європі. Кластер очікує на співпрацю з малими та великими компаніями у сфері текстилю, упаковки та біологічно розкладаних рушників, якісного паперу, ізоляційних та будівельних матеріалів, нетканих матраців, агроволокна або пелет із біомаси.

Технічні коноплі наразі вирощуються в понад 30 країнах світу. У загальномасштабному ринку виробництва сировини та виготовлення продукції близько 75% займають країни Азії. Сумарні посівні площі Європи займають 15% частки світового виробництва.

Український ринок виробництва технічних конопель є дуже невеликим та зарегульованим. Щороку засівається лише від 2000 га до 4000 га земель.

Розвиток галузі технічних конопель в Україні, як і у світі, перш за все залежить від законодавства, що регулює ринок та ставить високі обмежувальні заходи до виробників у вигляді ліцензій та квот, а також обмежує обіг такої продукції.

Низка українських громадських організацій вимагає від Верховної Ради ухвалити законопроєкт №7457 про медичний канабіс. Документ внесено до парламенту ще в червні 2022 року.

Фото: Michel Terestchenko, Фейсбук

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-