Мовний омбудсмен виявив порушення законів про мову в угорських школах на Закарпатті

Мовний омбудсмен виявив порушення законів про мову в угорських школах на Закарпатті

Укрінформ
У майже чотирьох десятках шкіл з угорською мовою навчання із сотні на Закарпатті немає класів, де викладання велося би лише державною мовою.

Про це Уповноважений із захисту української мови Тарас Кремінь повідомив у Фейсбуці, передає Укрінформ.  

“Заходи державного контролю за застосуванням державної мови відділом з питань освіти Берегівської районної державної адміністрації, проведені наприкінці 2022 року відповідно до рішення Уповноваженого, виявили певні недоліки та порушення чинного законодавства. Зокрема, в більшості зі 108 шкіл Берегівського району Закарпаття функціонують класи з угорською мовою навчання поряд з державною, але у 37-ми з них не утворено жодного класу, в яких навчання відбувалося б лише державною мовою”- написав він.

Кремінь зауважив, що чинним законодавством не передбачено функціонування закладів освіти з навчанням мовою національної меншини. 

Читайте також: Кремінь вимагає очистити Одесу від неукраїнських вивісок

“Натомість закон вимагає створення окремих класів (груп) із навчанням мовою відповідної національної меншини поряд із державною мовою. При цьому в таких класах обсяг навчального часу предметів, що вивчаються державною мовою, має поступово збільшуватися від 20% у 5-му класі до 60% у старшій школі.” - зазначив він.

Водночас додав Кремінь, всупереч законодавству, в Берегівському районі (Косонська сільська рада) діє чотири школи, офіційні повні назви яких містять слова “з угорською мовою навчання”. Зокрема, йдеться про Попівську гімназію, Рафайнівську гімназію, Шомівську гімназію, Запсонську гімназію.

“Також встановлено, що в освітніх програмах та навчальних планах усіх шкіл району, в яких функціонують класи з навчанням угорською мовою поряд з державною, не визначено мову викладання кожного предмета. Така ситуація може призводити до інших порушень. Так, наприклад, керівництво Виноградівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3 імені Жігмонда Перені повідомило, що в усіх класах предмети викладаються одночасно двома мовами: 70% угорською, 30% - українською. Така форма навчання суперечить чинному законодавству, зокрема положенням частини шостої статті 5 Закону України "Про повну загальну середню освіту". - зазначив Уповноважений.

Читайте також: Мовний омбудсмен розповів на міжнародній конференції про лінгвоцид в Україні

За його інформацією, під час здійснення державного контролю також виявлено, що в окремих актах Міністерства освіти і науки України, всупереч законодавству, застосовуються визначення “школи з угорською мовою навчання”. 

“Це створює підстави для порушення закладами загальної середньої освіти норм законодавства про державну мову та може мати наслідком процеси сегрегації учнів, які є представниками національної меншини України, від комунікації з іншими дітьми. Унеможливлення опанування української мови відповідно до освітніх стандартів сповільнюватиме повноцінну інтеграцію здобувачів освіти до українського суспільства” - зазначив Кремінь. 

З його слів, за результатами державного контролю складено відповідний акт із рекомендаціями усунути виявлені недоліки. Його надіслано на адресу Берегівської районної державної адміністрації.

Також відповідні звернення Уповноваженого скеровано до Міністерство освіти і науки України, Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій.

Як повідомляв Укрінформ, близько 40% усіх звернень громадян до Уповноваженого із захисту державної мови стосуються мови інтернет-представництв.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-