На місці масових розстрілів НКВС в Одесі знайшли шість нових ям із останками жертв

На місці масових розстрілів НКВС в Одесі знайшли шість нових ям із останками жертв

Фото
Укрінформ
Біля Одеського аеропорту, де в 1937-1941 роках НКВС масово розстрілював ночами й таємно закопували тисячі громадян, знайдено шість нових розстрільних ям із останками жертв комуністичних репресій.

Про це повідомив відомий одеський історик-дослідник Олександр Бабич на своїй сторінці в Фейсбуці, передає Укрінформ.

«По 6 кілометру (Овідіопольського шосе - ред.). На сьогодні, 9 серпня, виявлено 6 розстрільних ям. Ями йдуть із інтервалом в 1 метр і менше (шалена щільність). Залягання останків починається з 1 метра 60 см. Ями правильної форми. Копалися під кількість засуджених до розстрілу напередодні. Щуп показує, що останки лежать у кілька шарів», - зазначив Бабич.

Як уточнив дослідник, стратиграфія показує, що тіла розстріляних присипали мінімально на 20-30 см землею, а потім просто в яму починали засипати сміття. Потім звалище сміття навозилось шарами й зарівнювалось, аби приховати місце розстрілів.

За словами Бабича, робота дуже важка: бульдозером знімають метр щільного будівельного сміття, потім екскаватор акуратно робить траншею, а потім вже лопатою і щупом перевіряється дно на предмет наявності останків. Відразу після цього фіксуються краї ями, протоколюється все й закривається. Максимальна повага до вбитих і всього, що може нам розповісти страшну історію цих сталінських злочинів.

«За такої щільності залягання не зрозуміло навіть, коли буде закінчено ці роботи. Але ми зобов'язані повернути ці імена в історію міста й перепоховати їх по-людськи», - підсумував історик-дослідник.

Читайте також: Одеський історик знайшов нові документи про масові розстріли НКВС

Як повідомляв Укрінформ, на початку серпня на місці колишнього спецоб'єкта НКВС група волонтерів почала роботи з пошуку могил жертв масових політичних репресій та визначення меж розташування розстрільних ям.

Усі знахідки нумеруються, протоколюються й складуються. Шурфи робляться з кроком в 2,5 метра. Потім відпрацьовуються лопатою і щупом до материка. Першу яму з останками виявлено ​​в північно-західному куті. Череп, кістки, взуття. Останки залягають на глибині 1 м 60 см. Взуття (калоші) 1937 року. Монети 1935 й 1937 років, зазначив учасник пошукових робіт Бабич.

Представники Південного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам'яті вимагають дотримання методології робіт, узгодженої відповідними фахівцями.

Читайте також: Міськрада Одеси створила робочу групу для увічнення пам'яті жертв НКВС

Одеські історики-дослідники вирішили створити карту "Місця скорботи Одеси", позначивши на ній усі місця масових страт, а також військові та цивільні групові могили в межах міста. Затверджено й план робіт із пошуку могил жертв масових політичних репресій, проведення дослідницьких робіт та увічнення пам'яті репресованих. Направлено відповідні документи до Міністерства культури України та інформаційної політики на отримання дозволу на проведення пошукових робіт у районі 6-го кілометра Овідіопольської дороги Одеси.

За архівними даними, протягом 1938-1941 років "трійками" НКВС були винесені вироки про розстріли 8 тис. 633 осіб.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-