Громада на Волині перебудовує сільраду в дитсадок

Громада на Волині перебудовує сільраду в дитсадок

Децентралізація
Укрінформ
У селі Топилище, що на Волині, нині мешкає 450 людей. Дістатись сюди можна звичною для переважної більшості невеликих сіл дорогою.

Контрастом до сірих зимових краєвидів для подорожнього стає яскраве приміщення дитячого садочка, яке зустрічає мандрівників на початку села.

"Це сучасне приміщення колись було сільською радою. У час, коли в Топилищах зруйнувалось місцеве сільськогосподарське підприємство, більшість мешканців села почали обробляти свої паї, започаткувавши одноосібні господарства. Саме тоді гостро постала проблема садочка і місцеві депутати вирішили переобладнати приміщення сільради під дитсадок”, - розповів виконувач обов’язків сільського старости Топилищ Олександр Приступа.

У 2011 році вдалося зробити проектно-кошторисну документацію, яка на той час вартувала 3 мільйони 300 тисяч.

“Нагадаю, що долар тоді коштував 8 гривень. А потім, коли ми стали частиною Павлівської об’єднаної територіальної громади, залучили на добудову приміщення і його ремонт майже мільйон вісімсот тисяч господарським способом. Зараз шукаємо кошти, і я думаю, що загалом наш садок обійдеться нам у два з половиною мільйони гривень, тоді як за нинішніми цінами він коштував би п’ятнадцять”, - каже Приступа.

Найменша група, на яку розраховані приміщення садочка — 16 діток. Зараз у селі мешкає 44 дитини віком до 6 років, тому групи буде набрати неважко. Досі батьки відвозили малюків до садочків у сусідні села.

До облаштування садочка долучилися і місцеві фермери, зокрема один з них запропонував придбати для приміщення сонячні батареї, аби заощадити кошти на утримання дошкільного закладу. Для цього господар планує виділити майже 150 тисяч власних коштів.

Усі колишні працівники сільської ради зараз працюють у Центральній садибі — Павлівці, а у Топилищах після закриття адмінприміщення лишилося лише два віддалених робочих місця — старости та адміністратора, щоб було зручно для місцевих мешканців. Саме вони по черзі їздять у Павлівку, аби завозити різні документи, і один раз на тиждень чергують там у ЦНАПі.

Сучасна українська реальність, за оцінками експертів — це суттєвий відтік молоді за кордон. Особливо це стосується мешканців сіл, адже у глибинці важко знайти роботу з гідною оплатою праці. У Топилищах молодь лишається, розвиває власну справу і активно долучається до створення гідних умов життя. Зокрема, у селі відремонтували клуб та спортзал, а оскільки коштів на їхнє опалення не було, спробували альтернативні методи обігріву приміщення — повітряне опалення. Це дає можливість навіть взимку підтримувати прийнятну температуру для занять у спортзалі.

Читайте також: На Донеччині вже працює 29 Центрів надання адмінпослуг

“Ремонтні роботи у клубі та спортзалі робили власними силами, а ще саме тоді спробували залучити кошти через написання проектів. Два з них вдалося виграти: завдяки проекту “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду”, 102 тисячі спрямували на заміну вікон та дверей. У другому проекті ми виграли лише 20 тисяч, але, побачивши реальні зміни, до справи долучились місцеві фермери та бізнес, які зібрали ще 80 тисяч. І уже до нас їде молодь з сусідніх сіл, особливо восени та взимку”, - відзначає Приступа.

Найближчим часом мешканці Топилища планують зробити у приміщенні будинку культури дозвільний центр з інтернетом та бібліотекою, щоб туди приходили цілими сім’ями.

Серед новацій, які чи не одними з перших в районі впровадили у Топилищі — LED освітлення на всіх сільських вулицях. Щоправда, за словами Олександра Приступи, поки що нездоланною проблемою є його обслуговування у віддалених селах, адже на таку діяльність потрібно чимало дозволів і ліцензія. Тому поки що сільському старості доводиться самому стежити, аби все було справним.

До об’єднання Приступа головував у селі три каденції. Реформу децентралізації він вважає можливістю розвитку саме для малих далеких сіл. Єдине, про що шкодує виконувач обов’язків сільського старости, це те, що реформа не відбулася набагато раніше.

“Наша сільська рада, як і більшість в державі, була дотаційна. Нам вистачало зарплати на 8-9 місяців, за решту часу йшли до влади з поклонами. Якщо нормально живеш з владою - отримуєш гроші, пішов в опозицію, можна їх і не отримати. А за два роки в громаді ми маємо хороші результати спільної роботи і реальні зміни. Якби тут і далі була сільська рада, того, що уже зроблено, не було б. Дитячий садочок, клуб, спортзал і суттєве розширення послуг, які необхідні для пересічних людей, ось незаперечні переваги нашого об’єднання”, - впевнений Приступа.

Топилище – одне з одинадцяти сіл, які увійшли до складу Павлівської територіальної громади Іваничівського району. З часу заснування громади у 2016-му, якісні позитивні зміни відбулися у кожному з них. Цьому посприяло те, що однією з перших на Волині, за підтримки радників Волинського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону, громада розробила власну стратегію розвитку, в якій враховані особливості та потреби усіх територій ОТГ.

“Стратегія розвитку певної громади - це дорожня карта її розвитку. Документ допомагає відповісти на низку питань: що громаду чекає у майбутньому, за рахунок яких коштів та ресурсів вона буде досягати певних цілей, який часовий проміжок для цього потрібен, і найголовніше - хто за це все буде відповідати? Окрім цього, наявність стратегії сприяє залученню додаткових коштів не лише за рахунок обласного або державного бюджетів, а ще й за рахунок іноземних і внутрішніх донорів та інвесторів. І саме у Павлівській ОТГ з успіхом впроваджують цей документ, долучаючи до процесу кожне, навіть найменше село, тому усі відчувають позитивні зміни”, - наголосив радник Центру розвитку місцевого самоврядування Петро Гоцалюк, який брав активну участь у розробці та впровадженні стратегії цієї громади.

Програма «U-LEAD з Європою» спільно фінансується Європейським Союзом та державами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією й підтримує реформу децентралізації та її секторальні напрямки.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-