На Вінниччині навчали поводженню з твердими побутовими відходами

На Вінниччині навчали поводженню з твердими побутовими відходами

Децентралізація
Укрінформ
Представники об’єднаних територіальних громад Рівненщини переймали вінницький досвід поводження з твердими побутовими відходами, вивчаючи у Жданівській ОТГ методи організації роздільного збирання сміття та роз’яснювальної роботи з населенням про необхідність сортування відходів.

Обмін досвідом між керівниками об’єднаних громад двох регіонів відбувся у ході навчального візиту «Успішні практики поводження з ТПВ в ОТГ. Місцевий економічний розвиток». Цей з захід організував Вінницький Центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України.

«На Рівненщині створено 28 ОТГ, які поряд з досягненнями шукають ефективних шляхів вирішення проблем, що стоять перед ними. Зокрема, поводження з ТПВ. Ми дізналися, що у Вінницькій області є хороший досвід з організації роздільного збору і переробки сміття. По-суті, це ініціатива громад призвела до того, що наш ЦРМС спільно з Вінницьким ЦРМС організували візит, під час якого рівняни вивчали досвід колег з вінницьких ОТГ. Напередодні ми побували у двох громадах - Барській та Гніваньській, сформованих навколо міст, сьогодні ж познайомилися, як з проблемою сміття справляються в сільській місцевості», - повідомив радник з регіонального розвитку Рівненського ЦРМС Тарас Микитин.

За його словами, до Жданівської ОТГ завітали 14 представників рівненських ОТГ та громад, які найближчим часом панують об’єднуватися.

Жданівська ОТГ повноцінно працює вже понад рік і демонструє гарні результати. Незважаючи на невисоку кількість жителів, громада розвивається, продовжує нарощувати свій економічний потенціал. За словами експерта з місцевих фінансів Вінницького ЦРМС Інни Святної, ОТГ дуже успішна у плані формування структури виконавчих органів. Тут самостійно створили перший в країні безпековий центр, який працює за єдиним телефонним номером 911.

«До того ж, громадою вже запроваджено роздільне збирання сміття, і ми тут бачимо яскравий приклад того, як тут працюють з дітьми. У школі проводяться інформаційні зустрічі з питань поводженням зі сміття і встановлені картонні контейнери, в які дітки сортують сміття – пластик, метал тощо. Тобто, їх вчать навиків роздільного збирання вже змалечку», - каже Святна.

Читайте також: ОТГ Чернігівщини перетворюють бібліотеки на культурні центри

Утім, це лише один з елементів комплексного підходу до сучасного поводження з відходами. Як розповіла голова Жданівської ОТГ Станіслава Ядвіжина, наразі в громаді створено сім контейнерних майданчиків, де здійснюється сортування сміття на три фракції - скло, пластик та органічні відходи. Вторинну сировину громада наразі здає одній з вінницьких приватних компаній, яка спеціалізується на утилізації ТПВ, а органіку складують на сміттєвому полігоні. Наразі таких точок зі збору сортованого сміття у громаді мають третину від потреби, але це здобуток першого року існування ОТГ.

Облаштування майданчиків з контейнерами профінансовані коштом громади та обласного бюджету - їх жданівчани виграли в обласному конкурсі розвитку територіальних громад. Решту планують створити вже у найближчі два-три роки, беручи участь у грантових програмах міжнародних донорів та у профільних урядових і місцевих конкурсах.

Упродовж року в сусідньому райцентрі – місті Хмільник запрацює сміттєсортувальна станція, отож логістика вивезення та сортування побутових відходів для Жданівки стане іще вигіднішою.

Напрацювання Жданівської громади оцінили колеги з Рівненщини.

«Основна ціль нашої поїздки  – це роздільний збір сміття, адже вирішення цієї проблеми актуальне для усієї держави. Надзвичайно цікаво було попрацювати у Жданівській ОТГ, тому що вона практично ідентична з моєю. А саме ознайомитися, як колеги запроваджують роздільний збір сміття, як змінюють свідомість людей. Нам голова громади розповідала, що ця частина роботи найважча, зокрема, переконати мешканців цивілізовано поводитися з сміттям, сплачувати за його вивезення тощо» - каже голова Бугринської ОТГ (Рівненська область) Сергій Пилипчук.

Зокрема, рівняни цікавилися запровадженням інституту інспекторів благоустрою, організацією вивезення сміття з територій, не обладнаних майданчиками з роздільного сортування відходів, організацією сплати таких послуг та роз’яснювальної роботи з населенням тощо.

Програма «U-LEAD з Європою» спільно фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією й підтримує реформу децентралізації та її секторальні напрямки.

Фото: Олександр Лапін / Укрінформ

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-