В окупованому Криму не друкують жодного ЗМІ українською - дослідження

В окупованому Криму не друкують жодного ЗМІ українською - дослідження

Укрінформ
Організація "Кримський дім" презентувала у Києві комплексне дослідження про ситуацію з українським та кримськотатарським культурним середовищем, що склалася у Криму після окупації.

Про це йшлося на прес-конференції в Укрінформі, повідомляє кореспондент агентства.

"Оскільки ми є державною структурою і спираємося у своїй роботі тільки на достовірну інформацію, ми вирішили провести таке дослідження з метою вивчення реальної ситуації з українським і кримськотатарським культурним середовищем після анексії Криму Росією", - сказав в.о. директора "Кримського дому" Олексій Скорик.

За його словами, дослідження складається з двох частин. У першій розповідається про ситуацію з вивченням мов і виходом друкованих ЗМІ, у другій - з'ясовується ставлення жителів Криму і переселенців з півострова до громадянської блокади Криму.

Як повідомив співробітник Дослідницького центру SPHERA Олександр Шульга, на думку більшості респондентів, після анексії Криму стан головної складової культурного середовища - мови - погіршав як на побутовому, так і на офіційному рівнях.

"Щодо носіїв української мови існує неприкрита агресія, і є небезпека фізичної розправи. Створено такий психологічний клімат, що українську мову витіснено у вузьке коло сім'ї та друзів, коло тих, до кого у респондента є довіра", - зазначив він.

Окрім проблем на побутовому рівні, українська перестала бути в Криму офіційною і мовою діловодства, хоча відповідно до внутрішнього законодавства окупантів у Криму на рівних повинні функціонувати три мови - російська, українська і кримськотатарська, наголосив Шульга.

За його словами, окупаційна влада "намагається демонструвати свою лояльність до кримськотатарської мови і кримськотатарської культури", але "і тут погіршення ситуації йде як на побутовому рівні, так і на офіційному". "Зокрема, респонденти розповідають про випадки агресії по відношенню до тих, хто розмовляє кримськотатарською мовою", - зазначив дослідник.

Що стосується друкованих ЗМІ українською і кримськотатарською мовами, то вони зникають. "Якщо до окупації у Криму було 15% друкованих ЗМІ українською мовою, то сьогодні - жодного. При цьому "Кримська світлиця", що виходила на півострові, є тільки в електронній версії", - розповів він.

"Погіршення ситуації з кримськотатарськими ЗМІ респонденти підтверджують такими негативними проявами як закриття телеканалу АТR і створення каналу "Міллет", який фінансується з федерального бюджету РФ, і відгуки про нього, як про пропагандистський канал, що не сприяє розвитку мови і культури", - підкреслив експерт.

У ході дослідження було опитано 116 осіб - як тих, хто постійно мешкають у Криму, так і осіб, які нещодавно переїхали на материкову Україну. Частину респондентів опитано методом «face to face», частина присилали свої відповіді електронною поштою.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-