Співпраця України та ООН щодо протидії сексуальному насильству під час війни

Співпраця України та ООН щодо протидії сексуальному насильству під час війни

Укрінформ
18 червня, 11:00 - презентація підсумкового документа за результатами виконання у 2024 році Імплементаційного плану в межах реалізації Рамкової програми співробітництва між Урядом України та ООН щодо запобігання та протидії сексуальному насильству, пов’язаному з конфліктом.

Організатори: Українське національне інформаційне агентство «Укрінформ», Секретаріат Міжвідомчої робочої групи з питань протидії сексуальному насильству, пов’язаному зі збройною агресією Росії проти України, та надання допомоги постраждалим, Асоціація жінок-юристок України "ЮрФем".

Учасники: Катерина Левченко - урядова уповноважена з питань гендерної політики, голова МРГ; Аналі Пеппер - старша радниця із захисту жінок Офісу координатора системи ООН в Україні; Христина Кіт - голова Асоціації жінок-юристок України «ЮрФем»; Олександр Остапенко - консультант Апарату урядової уповноваженої з питань гендерної політики; Олена Сотник - радниця віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції - міністерки юстиції; Ірина Михайловська-Павлик - координаторка проєктів з питань СНПК, ООН Жінки; Олексій Сівак - представник ГО «Випускники»; Катерина Бороздіна - віцепрезидентка ГО “Ла Страда-Україна”, співголова підгрупи МРГ №1 «Відстеження торгівлі людьми з метою сексуальної експлуатації в умовах конфлікту»; Галина Жуковська - старша референтка Апарату урядової уповноваженої з питань гендерної політики; Ольга Чуєва - програмна аналітикиня із запобігання та протидії СНПК, Фонд ООН у галузі народонаселення в Україні (UNFPA).

До участі запрошені: представники державних органів, міжнародних організацій, експертної спільноти, громадянського суспільства, журналісти.

Питання до обговорення:

  • Презентація основних результатів роботи Міжвідомчої робочої групи (МРГ) та  її підгруп.
  • Обговорення результатів роботи Міжвідомчої робочої групи.
  • Роль структур ООН у реалізації Імплементаційного плану.
  • Дискусія з учасниками та партнерами. 

Коротко. Захід приурочений до Міжнародного дня боротьби з сексуальним насильством у конфліктах, який щороку відзначається 19 червня з метою привернення уваги до масштабів злочинів сексуального насильства у воєнних умовах, надання допомоги постраждалим та забезпечення притягнення кривдників до відповідальності.

Учасники презентації представлять підсумковий документ за результатами виконання у 2024 році Імплементаційного плану, розробленого в межах реалізації Рамкової програми співпраці між Урядом України та ООН щодо запобігання та протидії СНПК.

Звіт узагальнює ключові досягнення, виклики та рекомендації, сформовані за результатами роботи Міжвідомчої робочої групи з питань протидії сексуальному насильству, пов’язаному зі збройною агресією Росії проти України, та надання допомоги постраждалим (МРГ). 

Ознайомитися з документом можна за посиланням: https://drive.google.com/drive/folders/1GLDnYOJwXuvJJwed7tgxpqut487e-cHK.

Формат заходу – офлайн (Зала 2) + онлайн-включення.

Журналісти зможуть поставити запитання офлайн (Зала 2).

Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.

Акредитація представників медіа: anna@ukrinform.com

Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/@UkrinformPressCenter

Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформу можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

Підсумкові матеріали:

Щоб запрацював закон про репарації постраждалим від сексуального насильства, потрібні нормативно-правові акти – експерти

Для того, щоб постраждалі від сексуального насильства отримали репарації, потрібно розробити та імплементувати нормативно-правові акти до закону № 4067-IX, який набув чинності 18 червня.

Про це повідомили під час пресконференції в Укрінформі урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко і радник віцепрем’єр-міністра з питань європейської інтеграції – міністра юстиції України Олена Сотник.

«Сьогодні набув чинності закон № 4067-IX про невідкладні проміжні репарації постраждалим від сексуального насильства. Щоб він запрацював перед урядом стоїть задача мати практичну відповідь у вигляді підзаконних нормативно-правових актів, які могли б відповідати очікуванням постраждалих. Потрібно створити порядок подачі заяв, розробити інструкції для роботи самого фонду з виплати невідкладних репарацій… Ми сподіваємося, що Міністерство соціальної політики, яке є відповідальне за цю складову, проявить лідерство, тому що відсьогодні постраждалі мають право запитувати, як звертатися за репараціями, і ми маємо знати відповідь на це», - сказала Сотник.

Вона додала, що проєкти необхідних нормативно-правових актів уже напрацьовані робочою групою при Мінсоцполітики за участі українських громадських і міжнародних організацій, а також центральних органів виконавчої влади України і наразі потрібна лише їх імплементація.

«Ми сподіваємося, що Міністерство соціальної політики оперативно зможе нам надати відповіді з приводу практичної імплементації цього закону», - зазначила Сотник.

Своєю чергою урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко наголосила, що, окрім впровадження нормативно-правових актів, до закону потрібно напрацювати єдині стандарти документування і розслідування випадків сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом.

Левченко зауважила, що у стандартах розслідувань СНПК Нацполіцією і Офісом генпрокурора відбулися помітні зрушення у кращий бік, але «це не означає, що ми зробили достатньо».

«Наші основні цілі – встановлення справедливості відносно постраждалих і формування притягнення до відповідальності винних», - сказала Левченко.

Як повідомляв Укрінформ, 18 червня 2025 року набирає чинності закон № 4067-IX щодо правового статусу осіб, постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного зі збройною агресією РФ проти України. Його основна мета — правовий і соціальний захист таких осіб та надання їм невідкладних проміжних репарацій.

У рамках проміжного проєкту з виплати репарацій жертвам сексуального насильства розміром 3 тисячі євро надійшли 1119 звернень від постраждалих, зокрема, 750 - від чоловіків, 342 – від жінок, 20- від дівчат і 7 - від хлопців. Зокрема, за останній тиждень ми отримали 59 звернень: 41 від чоловіків і 17 – від жінок.

За словами Левченко, що станом на 9 червня поточного року погоджено виплату репарацій 616 постраждалим, з яких 365 чоловіків, 279 жінок, 2 хлопців і 10 дівчат.

Як повідомляв Укрінформ, Верховна Рада ухвалила у другому читанні та в цілому закон про статус осіб, постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного зі збройною агресією Російської Федерації проти України, та невідкладні проміжні репарації.

Левченко: Дві третини заяв про сексуальне насильство під час війни надійшло від чоловіків

У межах проміжного проєкту з виплати 3 тис. євро репарацій жертвам сексуального насильства в умовах воєнного конфлікту надійшло 1119 звернень. При цьому дві третини цих заяв подали чоловіки.

Про це розповіла урядова уповноважена з питань гендерної політики, голова Міжвідомчої робочої групи з протидії сексуальному насильству, пов’язаному зі збройною агресією Росії проти України, Катерина Левченко на пресконференції в Укрінформі.

«У рамках проєкту проміжних репарацій станом на цей понеділок ми отримали 1119 звернень: 750 – від чоловіків, 342 – від жінок, 20 – від дівчат і 7 – від хлопців. Зокрема, за останній тиждень ми отримали 59 звернень: 41 – від чоловіків і 17 – від жінок», – сказала вона.

За словами Левченко, станом на 9 червня поточного року погоджено виплату репарацій 616 постраждалим, з яких 365 чоловіків, 279 жінок, двоє хлопців і десять дівчат.

Урядова уповноважена з питань гендерної політики наголосила, що наведені цифри у кілька разів перевищують дані Моніторингової місії ООН і Офісу генпрокурора щодо постраждалих від сексуального насильства. На думку Левченко, це свідчить про високу латентність сексуальних злочинів.

Також, за її словами, той факт, що дві третини заяв про сексуальне насильство під час війни надійшли саме від чоловіків, свідчить про потребу змін у соціальній роботі, комунікації і превентивній діяльності у цьому напрямку.

Як повідомлялося, виплати здійснюються в рамках реалізації Пілотного проєкту з надання невідкладних проміжних репарацій постраждалим від сексуального насильства, пов’язаного зі збройною агресією РФ проти України. Пілотний проєкт реалізується Global Survivors Fund на виконання рамкової угоди з Україною, яка була укладена 21 грудня 2023 року.

Проєкт стартував 20 травня 2024 року. Сума виплат становить 3 тис. євро.

 Відео:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Portmone.Billing: зручна система для спрощення роботи ОСББ і комунальних підприємств

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-