
Нікотинова епідемія серед школярів: що кажуть діти
Організатори: ГО «Центр громадянського представництва «Життя».
Учасники: Ольга Масна - лідерка ініціативи «Батьки за Україну без тютюну та нікотину»; Олександр Щербатюк - дослідник, координатор проєктів Київського міжнародного інституту соціології; Олена Запорожська - завідувачка відділу профілактики неінфекційних захворювань Центру громадянського здоров’я МОЗ України; Тетяна Скрипка - народна депутатка України, голова підкомітету в справах сім'ї та дітей Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики (TBC); Анжеліка Шевчук - лікарка-епідеміологиня, фахівчиня у сфері громадського здоров'я; Яна Ніколашина - заступниця директора з навчально-виховної роботи в Київському професійному енергетичному коледжі.
Чому це цікаво?
З нагоди Міжнародного дня захисту дітей учасники ініціативи «Батьки за Україну без тютюну та нікотину» презентують результати глибинних інтерв'ю щодо моделей вживання тютюнових та нікотинових виробів серед школярів і студентів. Також спікери проаналізують наявні виклики в подоланні епідемії вживання тютюну та нікотину серед дітей і молоді.
Довідково. Дослідження було проведене у форматі фокус-груп на замовлення ГО «Життя». Учасниками опитування були учнівська молодь віком 15-17 років. Дослідження розкриває моделі поведінки учнівської молоді, яка наражається на агресивне просування тютюновою індустрією тютюнової та нікотинової продукції.
За даними Європейського проєкту опитування учнів щодо вживання алкоголю та інших наркотичних речовин у 2024 році (ESPAD), в Україні 28% дітей віком 15-16 років споживають електронні або традиційні сигарети. Таким чином, кожна третя дитина в такому віці може бути залежною від нікотину.
Формат заходу – офлайн (Зала 1).
Журналісти зможуть поставити питання офлайн (Зала 1).
Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.
Для контактної інформації: Ольга Масна, лідерка ініціативи «Батьки за Україну без тютюну та нікотину», тел.: (073) 089 65 70, olha.masna@center-life.org
Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/user/UkrinformTV
Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.
Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.
Підсумкові матеріали:
Підлітки надають перевагу електронним сигаретам - дослідження
В Україні найпопулярнішими серед підлітків є саме електронні сигарети.
Про це заявив дослідник, координатор проєктів Київського міжнародного інституту соціології Олександр Щербатюк під час презентації дослідження в Укрінформі.
“Найпоширенішими серед підлітків є електронні сигарети - через різноманітність смаків, відсутність різкого запаху, а головне - через поширену серед молоді думку про їхню меншу шкідливість. Пристрої для нагрівання тютюну займають друге місце, особливо серед 16-17-річних. Коли ми запитували про інші типи тютюнових виробів, підлітки зазначали, що нікотинові засоби також вживаються їхніми знайомими або друзями на щоденній основі. Рідше - у певних закладах або в окремих випадках - підлітки користуються кальянами. Традиційні сигарети є менш популярними порівняно з вищезгаданими виробами”, — сказав Щербатюк.
За його словами, головним мотивом до вживання тютюнових виробів є цікавість — бажання спробувати щось нове. Також підлітки згадували про прагнення підвищити свій статус, особливо в новому оточенні, соціальний тиск, а також бажання наслідувати поведінку друзів і знайомих.
Окремо респонденти згадували вплив родини, зокрема наслідування прикладу батьків, а також спроби впоратись із певними емоційними проблемами.
“Ми також намагалися з’ясувати, як саме підлітки отримують доступ до тютюнових виробів. Найчастіше вони зазначали, що залучають до купівлі повнолітніх осіб або позичають вироби у друзів чи старших знайомих. Іноді здійснюють самостійні покупки в точках, де не перевіряють документи, або використовують підроблені посвідчення. Також згадували про купівлю електронних сигарет та інших виробів через соціальні мережі чи інтернет-магазини, які не приділяють належної уваги перевірці віку покупців”, - зазначив Щербатюк.
Як джерела інформації про небезпеку тютюнових виробів підлітки найчастіше згадували соціальні мережі, відео в TikTok, Instagram, YouTube, а також окремі тематичні сайти.
Дослідження було проведене на замовлення ГО «Життя» у форматі фокус-груп. Участь взяла учнівська молодь віком 15–17 років. Зокрема, проводилися глибинні інтерв’ю щодо моделей вживання тютюнових і нікотинових виробів серед школярів і студентів у Київській, Черкаській та Тернопільській областях. Спілкування з учасниками відбувалося у форматі Zoom. Загалом до дослідження було залучено 12 підлітків.
Як повідомляв Укрінформ, згідно з дослідженням GYTS, в Україні майже 50% опитаних підлітків курять, майже 25% молоді стикаються з курінням через сімʼю, друзів, оточення.
Відео:
Замовити фото натисніть тут - Фотобанк