
Герої ХХІ століття. Хто вони
Організатори: Головне управління розвідки Міністерства оборони України, Українське національне інформаційне агентство «Укрінформ».
Учасники: Ахтем Сеітаблаєв - український режисер, актор, військовослужбовець, директор "Кримського дому"; Ігор Гордійчук - Герой України, генерал-майор; Анатолій Дністровий - український військовослужбовець, військовий експерт, есеїст, прозаїк, поет, художник; Наталія Лигачова-Чернолуцька - шеф-редакторка інтернет-видання «Детектор медіа»; Юрій Савчук - історик, гендиректор Національного музею історії України у Другій світовій війні.
Модераторка: Ольга Мосьондз - представниця ГУР МО України, авторка проєкту ГУР "Видатні розвідники".
Теми до обговорення:
- Хто такі сучасні українські герої.
- Як комунікувати образ героя в інформаційному просторі.
- Основні виклики та чутливі питання. Гіперболізувати не можна нівелювати.
- Роль та місце кіно та літератури у творенні образу героя.
- Фіксація особи героя та його подвигів в історії України.
- Формування образу героя для виховання майбутніх поколінь.
Чому це цікаво?
Метою дискусії є обговорення надзвичайно важливої та водночас складної теми – комунікації образу сучасного українського героя, вшанування захисників та захисниць України, як полеглих, так і живих. Це не лише питання патріотизму чи інформаційної політики - це про нашу національну пам'ять, нашу ідентичність, а отже і наше майбутнє.
Комунікація образу героя є одним із стратегічно важливих завдань для нашої країни, яке має зміцнювати національну ідентичність, мотивувати суспільство, підтримувати моральний дух та сприяти формуванню позитивного міжнародного іміджу.
Формат заходу – офлайн (Зала 1).
Журналісти зможуть поставити питання офлайн (Зала 1).
Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.
Акредитація представників ЗМІ: anna@ukrinform.com
Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/user/UkrinformTV
Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.
Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.
Підсумкові матеріали:
Історії про героїв російсько-української війни повинні стати взірцем у процесі виховання нового покоління українців.
На цьому наголосив генерал-майор ЗСУ, Герой України Ігор Гордійчук під час дискусії в Укрінформі під назвою “Герої XXI століття: хто вони?”.
Як передає кореспондент агентства, дискусія відбулася за участі кінорежисера і актора Ахтема Сеітаблаєва, військовослужбовця і прозаїка Анатолія Дністрового, шеф-редакторки медіаресурсу “Детектор медіа” Наталії Лигачової-Чернолуцької, генерального директора Національного музею історії України у Другій світовій війні Юрія Савчука і модератора – представниці Головного управління розвідки Міноборони Ольги Мосьондз.
“Моя війна почалась ще на Майдані. Потім — Іловайськ, надзвичайна перевага ворога, але ми вистояли, бо мали головне — ідею й віру. Кожен, хто боронить Україну, і кожен, хто загинув — герой. Нам, живим, випала місія продовжувати боротьбу й виховувати нове покоління. Ми маємо разом тримати цю лінію памʼяті й гідності. Дякую ГУР за вашу працю та за те, що не дозволяєте нам мовчати”, ― зазначив у ході заходу генерал Гордійчук.
Сеітаблаєв розповів про роль кіно як важливого засобу оповіді про героїв та наголосив на необхідності розповідати історії вже зараз.
“Історія пишеться сьогодні. І ми не маємо права втратити щось. Наші герої ― уособлення українського суспільства. Фундаментально те, що я для себе визначаю — чесність. Гармонізація образів. На прикладі “Кіборгів” ми показали, що потрібно розповідати про тих людей, які мотивують. Якщо ці питання актуалізуються через великий екран і якщо вони гармонійно, сильно, змістовно проговорені в певних обставинах, якщо в цьому є доволі багато правди, то можна говорити про те, що тобі вдається чесно розповісти історію. Життя не чорно-біле, але доволі часто потрібно визначитись, що для тебе чорне, а що біле”, ― сказав кінорежисер.
Своєю чергою Лигачова-Чернолуцька розповіла про широкий перелік інструментів для сторітелінгу про героїв у медіа.
“Репортажі, воєнкори, документальне кіно, журналістика загалом — усе це надзвичайно важливі інструменти, бо вони показують живі історії людей. Ці історії — джерело сили, приклад незламності. Варто більше говорити про те, як саме медіа й кіно можуть допомагати нашому героїчному народу долати цю страшну війну. Це важлива складова великої спільної перемоги”, ― підкреслила медіаекспертка.
За словами письменника Дністрового, раніше тематика військових в літературі була маргіналізована, проте з 2014 року відбулася її величезна трансформація.
«Текстова культура сьогодні, яка стосується воєнної тематики, унікальна. З’явився потужний воєнний нон-фікшн, есеїстика, щоденники, воєнні репортажі. Художніх романів починає з’являтися все більше і більше», - сказав він.
Дністровий вважає, що наразі завдання художньої культури – пропрацювати героїзм цілої нації і окремих героїв війни: «Потрібно на державному рівні популяризувати героїв війни, говорити про їх життєвий шлях. Має бути біографістика, як супровід життя людей-героїв».
Своєю чергою Савчук повідомив, що весни 2022 року Музей війни відвідали понад мільйон людей, що, на його думку, засвідчує високий інтерес до нинішньої героїчної збройної боротьби України.
“Головне управління розвідки передало до нашого музею перші експонати одразу після звільнення Київщини. І вже у травні 2022 року ми відкрили виставку про сучасну війну. З того часу музей відвідало понад мільйон людей. Це не просто експозиція — це простір памʼяті, осмислення та вдячності. Ми також виконуємо свою місію: показати світові, якою ціною виборюється свобода”, — розповів він.
Учасники дискусії — військові, митці, історики та медіаексперти — погодились, що образ Героя має бути живим, чесним, сильним. Таким, який не лише апелює до емоцій, але і формує вільне й безпечне майбутнє України.
Як повідомлялося, 23 травня відзначають День Героїв України. У цей день згадують героїв усіх часів, починаючи від Київської Русі - лицарів, козаків, Січових стрільців, повстанців, учасників УНР та УПА і військових російсько-української війни.
Моя персональна війна проти росіян почалася з Майдану, коли «беркут» побив студентів – Герой України Ігор Гордійчук
Для Героя України, генерала-майора Збройних Сил Ігоря Гордійчука війна проти росіян розпочалася, коли у листопаді 2013 року «беркут» побив студентів, а військовослужбовці відмовилися брати участь у розгоні демонстрантів.
Про це він розповів під час дискусії в Укрінформі під назвою “Герої XXI століття: хто вони?”, яке організувало Головне управління розвідки Міноборони з нагоди Дня Героїв.
«Війна для нас почалася на Майдані. Пам’ятаю, як «беркут» побив дітей у листопаді 2013 року. Я пишаюся тим, що був у передовій групі Збройних Сил, які сказали, що ми проти народу не підемо», - зазначив Гордійчук.
Він пригадав, що уже навесні 2014 року разом зі своїми товаришами по службі вирушив на схід України, де формувалися групи військових для звільнення захоплених українських міст.
Гордійчук розповів, що на початку війни з росіянами українським військовим було важко зорієнтуватися, хто свій, а хто чужий.
«Зараз хлопцям тяжко, але у нас були інші труднощі: нам було важко відрізнити своїх від чужих, хоча у нас була своя і розвідка, і агентура», - зазначив він.
На думку Гордійчука, у Криму багато українських військових перейшли на бік ворога у 2014 році, оскільки в Україні на той час була занедбана ідеологічна складова.
Попри це Гордійчук зазначив, що пишається, що у переважній більшості ЗСУ не зрадили своєму народу в 2014 році.
«Зараз наше завдання вистояти і перемогти ідеологічно. Ми ідейні, а тому захищаємо своє, тому потрібно продовжувати роботу серед військових на підняття їх мотивації. Мотивований воїн – непереможний», - вважає військовий.
Нагадаємо, Ігор Гордійчук - учасник війни на сході України у 2014 році, очолював загін спецпризначення, що виконував завдання глибинної розвідки в тилу противника, командував операцією із взяття під контроль стратегічної висоти Савур-могила. Зазнав важкого поранення голови під час виходу з Ілловайська 29 серпня, тривалий час проходив реабілітацію у США.
23 травня відзначали День Героїв України. У цей день згадують героїв усіх часів, починаючи від Київської Русі - лицарів, козаків, Січових стрільців, повстанців, учасників УНР та УПА і військових російсько-української війни.
Письменник Дністровий: Завдання художньої культури – пропрацювати героїзм цілої нації та окремих героїв війни
З 2014 року в Україні відбувся розквіт воєнної літератури - з’явилися романи, есеї, поезія і воєнні репортажі. Наразі одним із завдань художньої культури є пропрацювати героїзм цілої нації і окремих героїв війни.
Про це зазначив український письменник Анатолій Дністровий під час панельної дискусії в Укрінформі «Герої XXI століття. Хто вони».
«Раніше тематика військових в літературі була маргіналізована. З 2014 року відбулася величезна трансформація. Текстова культура сьогодні, яка стосується воєнної тематики, унікальна. З’явився потужний воєнний нонфікшин, есеїстика, щоденники, воєнні репортажі. Художніх романів починає з’являтися все більше і більше», - сказав він.
Крім того, за словами письменника, почала з’являтися так звана комбатантська література, коли художні тексти пишуть не професійні автори, а безпосередньо учасники бойових дій.
Дністровський вважає, що наразі завдання художньої культури – пропрацювати героїзм цілої нації і окремих героїв війни.
«Потрібно на державному рівні популяризувати героїв війни, говорити про їх життєвий шлях. Має бути біографістика, як супровід життя людей-героїв.
Ми розуміємо, що герой жив як усі звичайні люди у пересічних умовах, у дитинстві він, можливо, був трохи розгільдяєм, а потім з нього виріс чоловік, який зробив гідний вчинок і повів за собою інших. Такі приклади треба максимально показувати і тиражувати через художні тексти, документалістику», - зазначив він.
Як повідомлялося, 23 травня відзначають День Героїв України. У цей день згадують героїв усіх часів, починаючи від Київської Русі - лицарів, козаків, Січових стрільців, повстанців, учасників УНР та УПА і військових російсько-української війни.
Символічно, що сучасні захисники воюють у військових формуваннях, названих на честь борців за незалежність України - директор музею
Символічно, що сучасні захисники воюють під прапорами і у військових формуваннях, які названі на честь попередніх борців за незалежність України.
Про це зазначив генеральний директор Національного музею історії України у Другій світовій війні Юрій Савчук у ході дискусії в Укрінформі під назвою “Герої XXI століття: хто вони?”, яке організувало Головне управління розвідки Міноборони з нагоди Дня Героїв.
«Коли тепер наші захисники воюють під прапорами та у бригадах, які названі на честь попередніх борців за незалежність України, то у цьому данина традиції, глибокий історичний зміст та ідеологічна платформа. Це велика історична енергія народу», - сказав він.
Савчук також розповів, що з весни 2022 року Музей війни відвідали понад мільйон людей, що засвідчує високий інтерес до нинішньої героїчної збройної боротьби України.
“Головне управління розвідки передало до нашого музею перші експонати одразу після звільнення Київщини. І вже у травні 2022 року ми відкрили виставку про сучасну війну. З того часу музей відвідало понад мільйон людей. Це не просто експозиція — це простір памʼяті, осмислення та вдячності. Ми також виконуємо свою місію: показати світові, якою ціною виборюється свобода”, — зазначив директор музею.
Нагадаємо, 23 травня відзначають День Героїв України. У цей день згадують героїв усіх часів, починаючи від Київської Русі - лицарів, козаків, Січових стрільців, повстанців, учасників УНР та УПА і військових російсько-української війни.
В українських медіа та кіно до 2014 року майже не розповідали про наших військових - медіаексперт
В українських медіа та кіноіндустрії до 2014 року майже не розповідали про українських військових, і це велика прогалина.
Таку думку висловила шеф-редакторка “Детектор медіа” Наталія Лигачова-Чернолуцька під час дискусії в Укрінформі “Герої XXI століття: хто вони?”, яку організувало Головне управління розвідки Міноборони з нагоди Дня Героїв.
«Ми не готували наше суспільство до війни і, на жаль, розповідали лише про Афганістан, про «Смерш» і Велику вітчизняну, а не Другу світову війну. Це велика прогалина в українських медіа та кіноіндустрії. Українські режисери знімали фільми про ворожу радянську армію», - сказала вона.
За словами Лигачової-Чернолуцької, після 2014 року багато чого змінилося.
«Що стосується кіно, то першим твором був серіал, пригодницька драма «Гвардія». Після повномасштабного вторгнення почали з’являтися фільми, комедії, одна з них - «Наші котики». Це теж небезпека. З того, що розповідають сценаристи і режисери, ми знаємо, що пішли або комедії, або інші теми, тобто інтересу у держави до серіального масового виробництва пригодницько-драматичних, героїчних творів немає. Одним з хороших прикладів багатосерійної картини є «Прикордонники», - вважає медіаекспертка.
Шеф-редакторка “Детектор медіа” звернула увагу на те, що у засобах масової інформації військовослужбовці часто виступають ньюзмейкерами, які здебільшого розповідають про стан справ на їхньому відтинку лінії оборони. Проте журналістам варто також приділяти увагу персональним історіям військовослужбовців, вважає вона.
«Серед позитиву у медіа – це воєнкори, які у своїх репортажах показують військових. У масовій культурі має бути більше їхніх образів. Журналістам треба розуміти, що такі історії мотивують інших вступати до армії і тим самим дати перепочити тим, хто там з перших днів», - додала Лигачова-Чернолуцька.
Як повідомлялося, 23 травня відзначають День Героїв України. У цей день згадують героїв усіх часів, починаючи від Київської Русі - лицарів, козаків, Січових стрільців, повстанців, учасників УНР та УПА і військових російсько-української війни.
Відео:
Замовити фото натисніть тут - Фотобанк