
Стійкість, оборона, безпека: погляд України та Швеції
Організатори: Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва.
Учасники: Антон Грушецький - заступник виконавчого директора Київського міжнародного інституту соціології; Магнус Карлссон - професор університету Marie Cederschiold University, Центр досліджень громадянського суспільства, Стокгольм, Швеція; Михайло Міщенко - заступник директора соціологічної служби Центру Разумкова; Артем Біденко - виконавчий директор Інституту інформаційної безпеки; Дмитро Золотухін - радник міністра культури з питань стратегічних комунікацій та міжнародного співробітництва.
Модератор: Тарас Жовтенко - в.о. виконавчого директора, безпековий аналітик Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва.
Питання для обговорення:
- Стійкість суспільства – концептуальний рівень розуміння
- Стійкість як ключовий фактор безпеки в сучасному світі
- Параметри стійкості суспільства в Україні та Швеції
- Результати соціологічного опитування: спільне та відмінне
- Формування стратегічних підходів до збереження стійкості суспільства в умовах війни
Чому це цікаво?
Під час заходу будуть оприлюднені результати загальнонаціональних опитувань, проведених у Швеції в червні 2022 року та в Україні з 29 листопада до 14 грудня 2024 року.
Опитування проводили Центр досліджень громадянського суспільства Університету Marie Cederschiold (Швеція) та Соціологічна служба Центру Разумкова (Україна) на замовлення Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва в усіх регіонах Швеції та України, за винятком тимчасово окупованих територій Донецької, Запорізької, Луганської, Херсонської областей та Криму.
Формат заходу – офлайн (Зала 2) + онлайн-включення.
Журналісти зможуть поставити запитання офлайн (Зала 2).
Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.
Реєстрація учасників та представників медіа: https://forms.gle/CrGNLK64qTXq3pRz7
Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/user/UkrinformTV
Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.
Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.
Підсумкові матеріали:
Соціологи порівняли стійкість України та Швеції перед зовнішніми загрозами - дослідження
Українські та шведські соціологи провели опитування громадян двох країн, з’ясувавши спільне й відмінне за головними критеріями стійкості перед зовнішніми загрозами.
Дослідження представили в Укрінформі під час круглого столу на тему: «Стійкість, оборона, безпека: погляд України та Швеції».
Одним із ключових висновків опитування є те, що як в Україні, так і в Швеції люди цінують і вірять у демократію, а також готові захищати свою країну. Так, про віру в демократію заявили 64% опитаних українців і 85% шведів. З тим, що країна має чинити збройний опір у разі нападу погодилися 92% українців і на один відсоток більше шведів.
Водночас, є й суттєві відмінності. Так, на запитання «Як Ви вважаєте, більшості людей можна довіряти чи потрібно бути дуже обережним у стосунках з людьми?» ствердно відповіли лише 32% українців, й більш ніж удвічі більше шведів (73%).
Ще одним висновком дослідження стало те, що шведи більше прихильні до державних інституцій – їм довіряють понад 70%, тоді як українці песимістично налаштовані щодо державних та офіційних інституцій і традиційно довіряють Збройним силам України – 93%, церкві – понад 70% і стільки ж - благодійним і гуманітарним організаціям.
«У Швеції більше довіри до системи правосуддя та до уряду, і цей показник набагато вищий, ніж в Україні. Водночас і в Україні, і в Швеції дуже довіряють збройним силам своїх країн, а також благодійним і гуманітарним організаціям, і це вже є інституційною довірою. Люди в Швеції більше довіряють іншим людям, тоді як в Україні схильні більше довіряти близьким людям. Але назагал можна сказати, що в обох країнах люди цінують соціальну довіру як таку», - прокоментував Магнус Карлссон, професор університету Marie Cederschiold University, Центр досліджень громадянського суспільства, Стокгольм, Швеція.
Соціологи задались питанням, яка ж модель суспільства й громадянської активності є більш стійкою до зовнішніх загроз – та, яка базується на формальному каркасі громадянських інститутів, як у Швеції, чи на горизонтальних ініціативах, як в Україні.
«Великої суперечності між двома формами стійкості у демократичному суспільстві немає. Формальні організації можуть бути дієвими, якщо вони спираються на внутрішні переконання учасників таких організацій. І ці організації мають бути живими та активно діючими», - зазначив Михайло Міщенко, заступник директора соціологічної служби Центру Разумкова.
Водночас, на думку, експертів, українська модель стійкості з її орієнтацією на громадянські інституції є оптимальною в умовах війни.
«Стійкість українського суспільства базується насамперед на неформальних об’єднаннях і горизонтальних зв’язках. Поки що українці не схильні довіряти структурам вищого рівня, а децентралізована структура дає зараз Україні необхідну гнучкість», - вважає Антон Грушецький, заступник виконавчого директора Київського міжнародного інституту соціології.
Під час заходу зазначили, що ключовими критеріями стійкості перед зовнішніми викликами є ефективна взаємодія різних інституцій у суспільстві.
«Активність громадян у взаємодії з іншими громадянами, органами державної влади, суспільними інституціями та рівень довіри між ними є ключовими параметрами, довкола яких формується стійкість суспільства та його спроможність реагувати на зовнішні загрози й виклики», - підсумував Тарас Жовтенко, в.о. виконавчого директора, безпековий аналітик Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва.
Загальнонаціональні опитування було проведено у Швеції в червні 2022 року та в Україні з 29 листопада до 14 грудня 2024 року.
Опитування проводили Центр досліджень громадянського суспільства Університету Marie Cederschiold (Швеція) та Соціологічна служба Центру Разумкова (Україна) на замовлення Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва в усіх регіонах Швеції та України, за винятком тимчасово окупованих територій Донецької, Запорізької, Луганської, Херсонської областей та Криму.
Відео:
Video:
Замовити фото натисніть тут - Фотобанк