
Житло для ВПО: прозора інвентаризація та антикорупційний контроль
Організатори: Тимчасова спеціальна комісія Верховної Ради України з питань захисту майнових та немайнових прав внутрішньо переміщених та інших осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України.
Учасники: Ірина Нога - керівник програми з питань житла, МБФ Карітас України; Тері Сміт - старший офіцер з питань житла та локалізації УВКБ ООН; Сергій Миткалик - голова правління ГО «Антикорупційний штаб»; Ксенія Гедз - адвокаційна координаторка БФ «Право на захист»; Орхан Алієв - керівник Habitat for Humanity в Україні; Дмитро Іванов - голова ГО “Добробат”; Андрій Зайченко - представник ГО «ВПО України»; Павло Фролов - голова Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань захисту майнових і немайнових прав внутрішньо переміщених осіб та інших осіб, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України; Алесія Волпе - представниця Міжнародного комітету порятунку (IRC); Наталія Козловська - заступниця міністра розвитку громад та територій України (онлайн); Крістін-Елізабет Метьюз - заступниця представника УВКБ ООН в Україні; Сергій Гупяк - заступник голови НАЗК; Світлана Старцева - начальник Управління житлової політики та благоустрою Міністерства розвитку громад та територій України; Аліна Москаленко - директорка Інституту Житла.
Коротко. Україна вперше розпочинає масштабну всеукраїнську інвентаризацію нерухомого майна, яке може слугувати житлом для внутрішньо переміщених осіб. Відтепер жоден квадратний метр державної нерухомості не буде прихований чи незаконно приватизований.
Всеукраїнська інвентаризація нерухомого майна, яке може бути використано як житло для ВПО, передбачена Законом України №4080 «Про внесення змін до деяких законів України щодо додаткових заходів, пов’язаних із забезпеченням внутрішньо переміщених осіб житлом», що набрав чинності 21 листопада 2024 року.
Довідково. Детальніше про всеукраїнську інвентаризацію нерухомого майна - за посиланням.
Формат заходу – офлайн (Зала 1).
Журналісти зможуть поставити запитання офлайн (Зала 1).
Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.
Реєстрація учасників та представників медіа - за посиланням
Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/user/UkrinformTV
Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.
Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.
Підсумкові матеріали:
В Україні розпочинається масштабна інвентаризація потенційного житла для ВПО
Україна розпочинає масштабну інвентаризацію нерухомого майна, яке може слугувати житлом для внутрішньо переміщених осіб.
Про це повідомили організатори воркшопу, присвяченого питанням прозорої інвентаризації нерухомого майна для ВПО, який відбувся в Укрінформі.
«Ми вперше в межах закону 4080 запускаємо масштабну інвентаризацію всього житла, яке може бути використане для переселенців — зафіксованого, законного і підзвітного. Закон також передбачає створення єдиного реєстру житлових об’єктів, який дозволить ВПО самостійно бачити наявне житло, його стан і розташування — без “зашторених списків” та ручного розподілу», - сказав Павло Фролов, голова Тимчасової спеціальної комісії ВР з питань захисту майнових і немайнових прав внутрішньо переміщених та інших осіб, постраждалих унаслідок збройної агресії РФ проти України.
За його словами, всеукраїнська інвентаризація дасть змогу отримати житло тим, хто його втратив через російську агресію або був змушений його покинути через повномасштабне вторгнення.
«Сьогодні ми відправимо запити на всі ОВА, щоб отримати повну картину того, скільки ми маємо тимчасового житла, яке ми в найближчому майбутньому зможемо перетворити в повноцінне житло для тих, хто жив у власних будинках», - зазначив Фролов.
Він також зауважив, що переселенцям важко самотужки вирішити житлову проблему, а у сфері облаштування ВПО, за його словами, процвітає корупція.
Своєю чергою директорка Інституту житла Аліна Москаленко зауважила, що інвентаризація державної нерухомості дасть також змогу міжнародним донорам не витрачати сотні тисяч доларів на з’ясування власництва, наявності документації, доступу до комунікацій тощо - цю роботу тепер виконуватиме держава.
«Для механізму оцінки житлових об’єктів, які можуть бути використані для розміщення внутрішньо переміщених осіб, будуть створені комісії з обстеження об’єктів — це спеціальні групи при районних адміністраціях, які виїжджають на потенційні будівлі для проживання ВПО, щоб оцінити їхній технічний і санітарний стан. До складу входять представники влади, ДСНС, санітарні служби, архітектори та земельники», - розповіла Москаленко.
За її словами, особливо прискіпливо буде проводитися технічне обстеження майбутнього житла для ВПО.
«Технічне обстеження об’єкта для ВПО проводиться у два етапи. Спочатку — базовий виїзд комісії, коли вони оглядають будівлю і перевіряють документи. Це безкоштовно і входить у їхній службовий обов’язок. Але якщо є підозра на аварійність або складні конструктивні проблеми, призначається додаткове техобстеження. Його вже виконують сертифіковані інженери або компанії, і фінансується воно зазвичай з місцевого бюджету або за допомогою донорів», - зазначила Москаленко.
Всеукраїнська інвентаризація нерухомого майна, яке може бути використано як житло для ВПО, передбачена Законом України №4080 «Про внесення змін до деяких законів України щодо додаткових заходів, пов’язаних із забезпеченням внутрішньо переміщених осіб житлом», що набрав чинності 21 листопада 2024 року.
Як повідомляв Укрінформ, уряд спростив порядок компенсації за комунальні послуги закладам, які розміщують переселенців.
Відео:
Video:
Замовити фото натисніть тут - Фотобанк (перша панель)
Замовити фото натисніть тут - Фотобанк (друга панель)