Українська геологія в умовах сучасних геополітичних викликів

Українська геологія в умовах сучасних геополітичних викликів

Укрінформ
14 травня, 10:00 - VII з'їзд геологів України на тему: «Українська геологія в умовах сучасних геополітичних викликів».

Організатор: Громадська організація «Спілка геологів України».

Учасники: Павло Загороднюк - президент ГО «Спілка геологів України»; Д-р Джулі Холліс - генеральний секретар EuroGeoSurveys; Девід Говоні - президент Європейської Федерації геологів (EFG); Олег Гоцинець - голова Державної служби геології та надр України; Стелла Шехунова - директорка ІГН НАН України; Максим Вітик - директор з геологорозвідки та розробки родовищ АТ «Укргазвидобування» НАК Нафтогаз України; Олександр Бондар - ректор Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України; Сергій Вижва - директор ННІ «Інститут геології» КНУ імені Тараса Шевченка; Марія Курило - доцентка ННІ «Інститут геології» КНУ імені Тараса Шевченка; Наталія Чернієнко - голова правління ГО «Спілка геологів України»; Олена Іванова – голова експертної ради ГО «Спілка геологів України».

До участі запрошені: Віталій Старостенко - академік НАН України, Інститут геофізики ім. С.І. Субботіна НАН України; Руслан Гаврилюк - вчений секретар ІГН НАН України, голова Національного екологічного центру України; Володимир Михайлов - завідувач кафедри геології родовищ корисних копалин ННІ «Інститут геології» КНУ імені Тараса Шевченка; Олена Андреєва - вчена секретарка ННІ «Інститут геології» КНУ імені Тараса Шевченка; Володимир Безвинний - головний геолог ДП «Українська геологічна компанія»; Ольга Теодорович - начальниця геологічного відділу ДП «Українська геологічна компанія»; Олександр Толочко - член правління Спілки геологів України; Віталій Сукач - завідувач відділу геології і геохімії рудних родовищ, Інститут геохімії, мінералогії та рудоутворення імені М.П.Семененка НАН України; Лариса Босевська - директорка УКРНДІСІЛЬ, експертка ГО «Спілка геологів України»; Сергій Кадурін - завідувач кафедри морської геології, гідрогеології, інженерної геології та палеонтології Одеського національного університету ім.І.І.Мечникова; Анатолій Вдовиченко – голова правління Спілки буровиків України, Наталія Нагорнєва - Державна екологічна академія післядипломної освіти та управління Міндовкілля України; Володимир Бойко - головний редактор NADRA.INFO.

Модератор: Віктор Огар - завідувач кафедри геології нафти і газу ННІ «Інститут геології» КНУ імені Тараса Шевченка.

Теми до обговорення:

  • Напрями діяльності Державної служби геології та надр України та НАК «Нафтогаз України».
  • Відділення наук про Землю НАН України: актуальні розробки та виклики.
  • Екологічні проблеми України та шляхи їхнього вирішення.
  • Підготовка фахівців-геологів для забезпечення кадрових потреб підприємств мінерально-сировинного комплексу України: сучасний стан, виклики.
  • Досвід і перспективи використання міжнародних стандартів оцінки у вітчизняній практиці надрокористування.
  • Розвиток мережевої партнерської співпраці: досвід ГО «Спілка геологів України» та презентація партнерського проєкту глобальної цифрової платформи ONEGEO.COM.

Чому це важливо?

Обговорення нової ролі геології у забезпеченні енергетичної, екологічної та економічної безпеки України в умовах сучасних геополітичних викликів, підтримці процесів зеленого переходу, зеленої трансформації, воєнного та повоєнного відновлення економіки держави, забезпеченні її сталого розвитку - головна мета заходу.

Глобальний перехід до сталого розвитку значною мірою залежить від забезпечення надійного доступу до корисних копалин та безперебійного постачання мінеральної сировини. У цьому контексті надзвичайно важливою є розробка ефективних стратегій урядів щодо критично важливих мінералів, зміцнення міжнародної співпраці в управлінні глобальними ланцюжками постачання цієї сировини та підвищення рівня її переробки. Україна, володіючи багатими надрами з широким спектром корисних копалин, має потенціал стати ключовим гравцем на міжнародному ринку. Під час заходу будуть обговорюватися:

  • Значення Угоди між США та Україною про створення Інвестиційного фонду відбудови України. Розбудова мінерально-сировинного комплексу держави.
  • Запровадження Рамкової класифікації ресурсів ООН (UNFC) та Системи управління ресурсами ООН (UNRMS) в Україні: можливості та виклики для оцінки запасів корисних копалин та ефективної взаємодії з міжнародними інвесторами.
  • Участь українських фахових інституцій в європейському науково-дослідному просторі ЄС, зокрема в реалізації проєкту Геологічної служби для Європи (GSEU) за тематичними напрямами: сировинних та геоенергетичних ресурсів, підземних вод, управління та захисту прибережних зон і морського дна.
  • Використання потенціалу платформи ONEGEO.COM для консолідації інтелектуальних зусиль активної фахової спільноти, збереження геологічної галузі та визначення основних напрямів її подальшого розвитку, налагодження міжсекторальної та міждисциплінарної партнерської співпраці, реалізації глобальних цілей сталого розвитку, зеленого просвітництва широкої громадськості.

Довідково. Захід  організовано за підтримки Державної служби геології та надр України, Національної академії наук України, НАК «Нафтогаз України», Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, ННІ «Інститут геології» КНУ імені Тараса Шевченка, NADRA.INFO, ДП «Українська геологічна компанія», Громадської організації «Спілка буровиків України».

Спонсор VII з'їзду геологів України: GENERAL GEOLOGY (правонаступник NADRA GROUP).

Формат заходу - офлайн (Зала 2) + онлайн-включення.

Журналісти зможуть поставити запитання офлайн та онлайн.

Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.

Акредитація представників медіа: anna@ukrinform.com.

Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/@UkrinformPressCenter.

Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформу можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

Підсумкові матеріали:

У Спілці геологів сподіваються на інвестиції в геологорозвідку після підписання “ресурсної” угоди

Завдяки підписанню Угоди про Американсько-Український інвестиційний фонд відбудови з'явилася надія, що в галузь геологорозвідки і надрокористування нарешті прийдуть реальні інвестиції.

Про це, відкриваючи VII з’їзд геологів України “Українська геологія в умовах сучасних геополітичних викликів”, сказав президент ГО “Спілка геологів України” кандидат геолого-мінералогічних наук Павло Загороднюк, передає кореспондент Укрінформу.

Фахівець нагадав, що завдяки зусиллям нинішніх та попередніх поколінь геологів в Україні розвідано 20 тисяч родовищ і проявів 105 видів корисних копалин. Але розробляються лише приблизно 3,5 тисячі родовищ.

“Більшість — ще із радянських часів. Завдяки процесам приватизації експлуатують їх, в основному, приватні підприємства. А нові родовища практично не розвідуються. Гостра проблема “сплячих” ліцензій, коли жодні роботи на розвіданих і перспективних ділянках не ведуться”, - констатував Загороднюк.

За його словами, єдине підприємство, яке зараз серйозно займається геологорозвідкою, - АТ “Укргазвидобування” НАК “Нафтогаз України”.

“Тому дуже важливо, що підписано “ресурсну” угоду зі Сполученими Штатами. Адже з’явилася бодай якась надія, що в геологорозвідку й надрокористування прийдуть реальні інвестиції. А галузь складна, бо кожен розробник корисних копалин стикається із серйозними викликами - технологічними, соціальними тощо. Проєкти із розвідки, розробки, облаштування родовищ дуже тривалі, фінансово місткі, і, на жаль, не такі вже й прибуткові”, - пояснив очільник ГО “Спілка геологів України”.

Прихід американських інвесторів та передових світових технологій, за словами Загороднюка, дасть поштовх розвитку галузі та покращить зайнятість наших спеціалістів. Адже багатьох із них країна вже — принаймні тимчасово - втратила через міграцію за кордон.

Як повідомлялося, Україна і США у вівторок підписали два документи, необхідні для реалізації Угоди про створення Американсько-Українського інвестиційного фонду відбудови. Угоди про обмежене Партнерство та про генерального Партнера (Limited Liability Company) укладено між Агенцією з питань підтримки державно-приватного партнерства (ДПП) і Міжнародною фінансовою корпорацією розвитку США (DFC). Перед тим Україна завершила усі внутрішні процедури, необхідні для створення Фонду. Очікується, що після обміну дипломатичними нотами він може запрацювати вже з 23 травня.

Для аукціонів з продажу дозволів на розробку надр готують 60 ділянок - Держгеонадра

Під час аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами потенційним інвесторам можуть запропонувати 60 ділянок, ще 26 - для реалізації угод про розподіл продукції.

Про це під час VII з’їзду геологів України “Українська геологія в умовах сучасних геополітичних викликів” повідомив голова Державної служби геології та надр України Олег Гоцинець, передає кореспондент Укрінформу.

Посадовець нагадав, що одним із завдань країни у межах 13-го розділу Ukraine Facility Plan за напрямом “Управління критично важливими матеріалами” є затвердження та публікація портфоліо інвестиційних проєктів у видобувній галузі щодо критичних сировинних ресурсів. Тобто, підготовка та просування переліку ділянок твердих корисних копалин, які пропонуватимуть до розробки через механізм електронних аукціонів та укладання угод про розподіл продукції (УРП).

“Ми попередньо визначили переліки критичної сировини. Вони ще не затверджені, але вже перебувають на розгляді Кабінету міністрів. При цьому, здебільшого орієнтувалися на переліки критичних матеріалів, затверджені Євросоюзом і США. Але з огляду на особливості вітчизняного законодавства, ці списки дещо відрізняються від тих, якими послуговуються наші ключові партнери. Подали на затвердження уряду 28 критичних та 11 стратегічних матеріалів. Відповідно до цих переліків, підготували портфоліо ділянок надр, які можна подавати на аукціони і реалізацію в межах УРП”, - розповів Гоцинець.

Після затвердження списків проведуть необхідні процедури та оголосять аукціони і УРП. При цьому, як запевнив керівник Держгеонадр, відповідно до національного законодавства, буде задіяно всі необхідні механізми, зокрема стосовно дотримання норм охорони навколишнього природного середовища. Без оцінки потенційного впливу освоєння родовищ на довкілля жодні роботи не проводитимуться, наголосив очільник відомства.

“Щодо ділянок надр під аукціони, попередньо їх 60, під УРП - 26. Але їх кількість ще може змінитися - залежно від змін до законодавства, що нині готуються, та методики, яку незабаром буде затверджено”, - сказав Гоцинець.

Водночас він визнав існування проблеми з розробкою методики віднесення корисних копалин до переліку стратегічних і критичних. Розв’язати її планують за допомогою європейських партнерів, котрі вже долучилися до підготовки документа.

“Тільки-но методику буде затверджено, оновимо переліки і запропонуємо відповідні ділянки для аукціонів та УРП”, - запевнив посадовець.

Як повідомлялося, минулого тижня Державна служба геології та надр України провела п’яті у цьому році електронні торги з продажу спеціальних дозволів на користування надрами. Через систему Prozorro.Продажі реалізовано дозволи на експлуатацію ділянок надр із покладами пірофіліту, бурштину, туфу, піску, суглинку та питних підземних вод. Очікувані надходження до держбюджету - понад 12 млн грн.

Відео:

Video:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Portmone.Billing: зручна система для спрощення роботи ОСББ і комунальних підприємств

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-