
Культурний сектор України в умовах війни: виклики, потреби, заходи
Організатори: Ukraine Art Aid Center (Берлін), ALIPH – Міжнародний альянс із захисту культурної спадщини (Женева), Goethe-Institut в Україні (Київ).
Спікери: Фабіан Мюльталер - директор Goethe-Institut в Україні; Йоганнес Натан - артдилер та історик мистецтва, доктор філософії Інституту мистецтва Курто; Галина Григоренко - перша заступниця міністра культури та стратегічних комунікацій України; Анна Карнаух - співзасновниця та директорка формації Lanka.pro; Александра Фібіг - проєктна менеджерка організації ALIPH (онлайн).
Коротко. Учасники заходу представлять результати масштабного воркшопу та конференції, що проходила 10-11 квітня у приміщеннях Національного культурно-мистецького та музейного комплексу «Мистецький арсенал» і Goethe-Institut в Україні. На ній розглядалися найбільші виклики, з якими стикається український культурний сектор на четвертий рік повномасштабного вторгнення.
Конференція 10-11 квітня - платформа для експертів та експерток у дванадцяти малих групах, кожна з яких зосереджена на різних секторах культурної діяльності (музеї, бібліотеки, архіви, музика, література, кіно, театр тощо). Результати роботи всіх секторів стали основою для створення розширеного документу, який організатори представлять під час пресконференції в Укрінформі.
Висновки конференції спрямовані на міжнародну спільноту та, зокрема на майбутню Конференцію з відновлення України, що відбудеться в Римі 10-11 липня 2025 року.
Довідково. Goethe-Institut - міжнародна культурна установа Федеративної Республіки Німеччина. Має понад інститутів у 98 країнах та сприяє міжнародному освітньому та культурному обміну. Goethe-Institut в Україні поставив перед собою такі завдання: виступати посередником та співучасником у німецько-українському діалозі в культурній та освітній сферах, надавати інформацію про Німеччину, сприяти вивченню німецької мови в Україні та підтримувати діалог між Європою та східноєвропейськими культурами. Goethe-Institut в Україні тісно співпрацює з українською партнерською мережею в галузі освіти та культури і реалізує свою різноманітну діяльність з командою як в Україні, так і в Німеччині.
Міжнародний альянс із захисту спадщини (ALIPH) - глобальний фонд, який займається її охороною в конфліктних, постконфліктних і кризових зонах. ALIPH підтримує діячів на місцях, які вживають конкретних заходів для захисту або відновлення музеїв, місць і пам’яток, а також нематеріальної спадщини в найскладніших ситуаціях, першим реагує під час конфліктів і криз, надаючи швидку та гнучку підтримку, щоб запобігти безпосередній втраті спадщини. З моменту створення в Женеві у 2017 році ALIPH підтримав понад 500 проєкт у 42 країнах. З лютого 2022 року ALIPH підтримує українців, зокрема професіоналів у сфері культурної спадщини, у захисті унікальної спадщини країни.
Центр допомоги установам культурної спадщини України (Ukraine Art Aid Center, UAAC) - заснований у березні 2022 року у відповідь на повномасштабне вторгнення Росії. UAAC спочатку функціонував як неформальна мережа фахівців у галузі культури в Німеччині. Основна мета - швидка допомога музеям, архівам та бібліотекам у зусиллях із захисту колекцій і будівель. UAAC профінансував десятки проєктів, спрямованих на захист культурної спадщини в Україні.
Формат заходу – офлайн (Зала 1 ) + онлайн-включення.
Журналісти зможуть поставити запитання офлайн (Зала 1).
Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.
Акредитація представників медіа: anastasiia.puhach@goethe.de, тел: +380956714313 (Тася Пугач, комунікаційна менеджерка Goethe-Institut в Україні).
Акредитація триватиме до 09:00 14 квітня, для підтвердження необхідно вказати ім’я, прізвище, назву видання.
Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/@UkrinformPressCenter.
Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.
Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформу можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.
Підсумкові матеріали:
Інститут Гете надав рекомендації щодо підтримки культурного сектору України
За підсумками дводенної міжнародної конференції «Культурний сектор України в умовах війни: виклики – потреби – заходи» Goethe-Institut Ukraine напрацював рекомендації для міжнародних партнерів щодо підтримки культурного сектору України
Представлення рекомендацій відбулося під час пресконференції в Укрінформі.
"Ми дуже раді, що конференція отримала такий розголос, отримала підтримку МКСК. Вдячні також київському офісу ЮНЕСКО за присутність на заході. Адже всі ті рекомендації, які ми отримали, ми хочемо передати не тільки фінансовим партнерам, а ще й такому потужному майданчику, як Міжнародна конференція з відновлення Україні, яка відбудеться в Римі цього року ", - сказав директор Goethe-Institut в Україні Фабіан Мюльталер.
Перша заступниця міністра культури та стратегічних комунікацій України Галина Григоренко зазначила, що для глибшого розуміння потреб українського культурного сектору необхідні візити різних фахівців з-за кордону.
"Ми вдячні партнерам, які підтримують подібні ініціативи, адже коли до нас приїздять фотографи, режисери, музиканти, журналісти — це сприяє кращому взаєморозумінню в культурній сфері й допомагає будувати ті партнерства, про які ми мріємо. На шляху до Європейського Союзу важливо усвідомлювати, що ці зв’язки мають вибудовуватися на тривалий час. Йдеться не лише про запити на підтримку під час повномасштабного вторгнення, а й про те, що культура України може запропонувати світові. Це не лише наш професіоналізм і здатність реагувати на надзвичайні ситуації, а й величезний досвід у сфері деколонізації, роботи з ветеранами, побудови соціальної згуртованості", - наголосила Григоренко.
Співзасновниця та директорка формації Lanka.pro Анна Карнаух озвучила рекомендації, які були напрацьовані під час конференції. Серед ключових пропозицій: створення можливостей для звучання українських голосів і розповіді про досвід війни від першої особи — шляхом надання необхідних ресурсів і платформ; представлення української літератури, кіно та інших форм мистецтва як невід’ємної частини європейської культурної спадщини; включення інформації про Україну та українську культуру до освітніх програм; заохочення приїзду іноземних фахівців до України на противагу виключному фокусуванню на проєктах за кордоном.
Конференція відбулася 10–11 квітня в Мистецькому арсеналі в Києві. Захід зібрав близько 50 експертів та представників культурних інституцій України для обговорення нагальних потреб сфери культури та пошуку практичних рішень для її підтримки в умовах війни
Організаторами міжнародної конференції є Goethe-Institut Ukraine, Ukraine Art Aid Center та Міжнародний альянс захисту культурної спадщини в зоні конфліктів (ALIPH).
Як повідомлялося, в Римі в липні 2025 року відбудеться Конференція з питань відновлення України (URC 2025), яка буде присвячена питанням стійкості та відновлення України, зокрема й в контексті культури.
Відео:
Замовити фото натисніть тут - Фотобанк