
Глобальна програма з розвитку кліматичних інновацій: в Україні стартує GCIP Ukraine 2.0
Організатор: Громадська організація «Українська мережа енергетичних інновацій «Грінкубатор».
Учасники: Роман Зінченко - співзасновник і голова правління Greencubator, модератор; Вікторія Киреєва - заступниця міністра захисту довкілля та природних ресурсів України; Олена Ковальова - старша національна експертка зі взаємодії, ЮНІДО; Олександра Данченко - проєктна менеджерка GCIP Ukraine; Ольга Полоцька - виконавча директорка Національного фонду досліджень України.
Питання до обговорення:
- Основні цілі та завдання програми GCIP Ukraine 2.0.
- Які види підтримки українського бізнесу передбачені та які критерії відбору на участь у програмі?
- Як держава, громадський та приватний сектори можуть співпрацювати для розвитку «зелених» технологій: побудова діалогу, що веде до практичних дій.
- Impact-інвестиції: чому інвестори все частіше обирають сталий бізнес?
- Які фінансові інструменти вже працюють в Україні для підтримки екостартапів?
Коротко. Організація Об'єднаних Націй з промислового розвитку (UNIDO) за підтримки Глобального екологічного фонду та Greencubator запускають в Україні другу фазу програми Global Cleantech Innovation Programme (GCIP). Ініціатива передбачає гранти, акселерацію та наставництво для українських компаній, що розробляють кліматично-дружні технології та знижують викиди CO2.
Довідково. Глобальна програма інновацій у сфері чистих технологій (GCIP) реалізується у понад 13 країнах Європи, Азії та Африки. Друга фаза в Україні (GCIP Ukraine 2.0) триватиме до кінця 2027 року і здійснюється громадською організацією «Грінкубатор», яка вже 16 років розвиває в Україні екосистему сталого підприємництва через міжнародні навчальні та грантові програми.
Формат заходу – офлайн (Зала 1).
Журналісти зможуть поставити запитання офлайн (Зала 1).
Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.
Акредитація представників медіа - за посиланням.
Акредитація триватиме до 17:00 1 квітня 2025 року, для підтвердження необхідно вказати ім’я, прізвище, назву видання.
Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/@UkrinformPressCenter.
Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.
Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформу можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.
Підсумкові матеріали:
В Україні презентували другу фазу програми з розвитку кліматичних інновацій
В Україні презентували програму GCIP Ukraine 2.0, яка підтримує інновації у сфері чистих технологій і підприємництво для вирішення кліматичних проблем і сталого розвитку.
Презентація відбулась в межах пресконференції на тему: «Глобальна програма з розвитку кліматичних інновацій: UNIDO, GEF та Greencubator запускають в Україні другу фазу GCIP Ukraine», передає кореспондент Укрінформу.
«Попри виклики, які постали перед країною, ми починаємо важливу програму, яка допоможе зеленим бізнесам в Україні рухатися вперед. Євросоюз вимагає від вітчизняних бізнесів змін: нові матеріали, вода, нова енергетика, стала логістика, трансформація індустрії, зелені рішення, зелені будівлі. Це всі ті компоненти, за якими програма GCIP 2.0 підтримуватиме інноваторів цієї сфери», - сказав співзасновник і голова правління «Greencubator» Роман Зінченко.
Програма GCIP Ukraine складається з трьох компонентів. Перший – акселерація, яка передбачає перетворення інноваційних чистих технологій на ранніх стадіях у комерційні підприємства. Другий компонент – формування політик, що сприятиме зміцненню екосистеми інновацій у сфері чистих технологій і забезпеченню зв'язків між бізнесом та владою. Третій компонент – адаптація стратегій, що включає управління знаннями, моніторинг, оцінку проектів та координацію програм.
У перший рік буде проведено дослідження нормативно-правової бази України та створено дорожню карту рекомендацій для вдосконалення екополітики, стимулювання інвестицій у чисті технології, а також зміцнення інноваційної екосистеми шляхом проведення круглих столів та воркшопів для державних інституцій.
Також передбачено навчальну програму для стартапів, які адаптують продукт, мають MVP і перші продажі. Буде вдосконалено екополітики та нормативно-правову базу в Україні для стимулювання інвестицій у чисті технології, а також зміцнення інноваційної екосистеми через круглі столи та воркшопи для державних інституцій.
У програмі можуть брати участь підприємства, які мають готовий проєкт і перших клієнтів. Вони повинні працювати у сферах енергетики, кліматичних технологій або сталих рішень, тобто займатися інноваціями та сталим розвитком.
Проєктна менеджерка GCIP Ukraine Олександри Данченко наголосила, що «одна з важливих цілей цього проєкту – об'єднання всіх стейкхолдерів та всіх частин екосистеми, тобто як стартапи та малі та середні підприємства, так і корпоративні структури, інкубатори та акселератори, уряд, інвестори та університети.
Команда очікує, що вже в перший рік програми буде розроблено Дорожню карту розвитку політик, проведено тренінги для національних інституцій, а також цикл Advanced акселерації та пост-акселерації. Також планується створення механізму фінансування, підготовка та поширення гайдбуків, проведення навчання та сертифікації експертів, розробка стратегії комунікації та знань, а також створення Global Engagement Strategy та Sustainability and Exit Strategy.
«Успішні підприємства отримують гранти, які можуть покривати не лише послуги, а й обладнання. Це важливо, оскільки в інших програмах, які адмініструє «Greencubator», є обмеження на закупівлю послуг. Наразі грантовий фонд програми передбачає можливість надання фінансування до 20 тисяч доларів на компанію після проходження акселерації», - сказав Зінченко.
В компанії зауважили, що наразі реєстрація на участь у програмі закрита, однак для охочих є можливість подати лист очікування на сайті «Greencubator».
Ініціативу GCIP Ukraine започатковано у 2011 році ЮНІДО за фінансування GEF. З 2014 року GCIP підтримала понад 1 650 підприємств, і наразі програма охоплює 17 країн. В Україні другу фазу програми в 2025 році реалізує «Greencubator».
Як повідомлялось, в Україні стартує спільний з ЄС проєкт EU4Green Recovery East, спрямований на розвиток циркулярної економіки в країнах Східного партнерства.
Відео: