
Як ресторани дотримуються Закону про заборону куріння: результати моніторингу 500 закладів
Організатори: Всеукраїнська кампанія “Молодь вільна від куріння” у партнерстві з Центром громадянського представництва “Життя”.
До участі запрошені: Лада Булах - народна депутатка України, член Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування; Тетяна Скапа - керівниця департаменту громадського здоров’я Міністерства охорони здоров'я України; Олег Кобельков - начальник відділу контролю за рекламою та дотриманням антитютюнового законодавства Держпродспоживслужби; Андрій Скіпальський - керівник відділу неінфекційних захворювань Бюро ВООЗ в Україні; Олег Слабоспицький - представник Всеукраїнської кампанії “Молодь вільна від куріння”.
Коротко. Волонтери Всеукраїнської кампанії “Молодь вільна від куріння” представлять результати перевірки 500 закладів у 7 містах (Києві, Львові, Одесі, Дніпрі, Рівному, Вінниці, Тернополі) щодо порушень законодавства стосовно куріння та реклами тютюнових виробів, електронних сигарет, кальянів. Під час заходу буде наголошено на найбільш поширених порушеннях та необхідності посилення законодавства у сфері контролю над тютюновими та нікотиновими виробами.
Вперше всеукраїнський моніторинг закладів про дотримання заборони куріння у приміщеннях був проведений у 2022 році - тоді було перевірено 320 закладів у 5 містах. З результатами можна ознайомитись за посиланням.
Довідково. Всеукраїнська кампанія “Молодь вільна від куріння” заснована у 2019 році з метою захисту української молоді від тютюнової залежності та задля просвітницької діяльності щодо небезпеки новітніх тютюнових виробів для нагрівання, електронних сигарет та кальянів. Засновники кампанії - ГС “Національне українське молодіжне об’єднання”, ініціатива “Громадський сектор Євромайдану”, ГО “Спільнота активної молоді - САМ”.


Формат заходу – офлайн (Зала 1) + онлайн-включення.
Журналісти зможуть поставити запитання офлайн (Зала 1).
Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.
Акредитація представників медіа: anna@ukrinform.com.
Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/@UkrinformPressCenter.
Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.
Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформу можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.
Підсумкові матеріали:
Понад 80% закладів громадського харчування дотримуються Закону України №2899-IV «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їхнього шкідливого впливу на здоров’я населення».
Про це на пресконференції в Укрінформі розповів представник Всеукраїнської кампанії “Молодь вільна від куріння” Олег Слабоспицький.
"Ми промоніторили 500 закладів. Це були сім міст обласного значення: Львів, Тернопіль, Рівне, Київ, Вінниця, Дніпро та Одеса. Для нас було важливо охопить різні типи закладів, тому це були як кафе, так і ресторани, так і бари. ...Дотримуються заборони 82% закладів, тобто абсолютна більшість закладів дотримується чинного законодавства і не дозволяють курити в своїх приміщеннях, чи то кальяни, чи то електронні сигарети, чи так звані айкоси, але 18% досі є недобросовісними закладами і вчиняють правопорушення і свідомо дозволяють курити в своїх приміщеннях", - розповів Слабоспицький.
За його словами, по містах ситуація доволі різна. До прикладу у Львові та Рівному було зафіксовано 10% порушень, а у Дніпрі та Одесі 26% закладів порушують законодавство.
Він зазначив, що у тих закладах , які не дотримуються вимог закону про заборону куріння, найчастіше курять електронні сигарети - 84%, сигарети для нагрівання та пристрої для них - 83%, кальян, тютюн для кальяну - 79%, на останньому місці - класичні сигарети, 13%.
Слабоспицький уточнив, що моніторинг здійснювався саме у приміщеннях ресторанів та закладів харчування.
Серед ознак куріння у закладів під час моніторингу фіксували запах від сигарет або кальянів - 71%, кальяни - 69%, попільниці - 25%, недопалки та смітники для них - 17%.
Крім того, під час моніторингу звертали увагу на наявність у закладах постерів та інформаційних повідомлень про заборону куріння
"Згідно з законом, є вимога, що в кожному закладі ресторанного господарства має бути постер, наліпка або вивіска на вході, яка свідчить про те, що в закладі заборонено куріння будь-яких тютюнових виробів, кальянів або тютюнових виробів для нагрівання. Нинішній моніторинг показав, що, на жаль, ситуація з цими постерами або інформаційними повідомленнями погіршилась. Тільки 9% закладів по всій Україні мають ці інформаційні повідомлення, які відповідають закону. Ще 21% мають такі інформаційні повідомлення, але вони не відповідають закону, тобто зазвичай це просто перекреслена сигарета без напису або там з написом куріння заборонено", - сказав Слабоспицький
За його словами, у більшості випадків власники ресторанів навіть не знають, що є певний шаблон, готовий макет, який вони можуть використати і повісити на вході або на будь-якому видному місці в закладі.
Моніторинг також стосувався і дотримання заборони реклами тютюнових виробів чи кальянів в закладах харчування - 84% закладів дотримуються заборони реклами. Відповідно, в цих закладах не було зафіксовано будь-яка реклама тютюнових виробів, кальянів або іншого.
Серед цього типу порушень моніторинг зафіксував дописи про куріння кальянів у закладі харчування (на сайті або у соціальних мережах) - 77%, кальяни у меню - 54%, частина вивіски зображує кальян - 15%, наявність вітрин з сигаретами або ТВЕНами - 11%, сигарети, ТВЕН або пристрої до них у меню - 10%, табличка IQOS Friendly - 7%.
Моніторинг проводився в межах Всеукраїнської кампанії “Молодь вільна від куріння” протягом листопада 2024 року до лютого 2025 року у Львові, Тернополі, Рівному, Києві, Вінниці, Дніпрі та Одесі.
Як повідомлялося, вперше всеукраїнський моніторинг закладів щодо дотримання заборони куріння у приміщеннях був проведений у 2022 році - тоді було перевірено 320 закладів у 5 містах.
Відео:
Замовити фото натисніть тут - Фотобанк